Parametry GeForce GTX 1060 jsou venku. Půlka GTX 1080, prý s výkonem GTX 980

0

Tento týden se překvapivě objevila zpráva o rychlém příchodu mainstreamového Pascalu, GeForce GTX 1060 – ta se prý má začít prodávat již 14. července, přičemž recenze a odhalení prý budou již příští týden sedmého. Vůbec tedy nezbývá moc času a zdá se, že tradiční sekvence úniků, postupně doplňujících informace, bude muset být hodně zhuštěná. V souladu s tím tu hned dnes máme rovnou skoro kompletní specifikace GeForce GTX 1060, zřejmě pocházející z oficiální prezentace.

 

Polovina GTX 1080

Slajd, který vidíte níže, potvrzuje, že Nvidia do jisté míry nezměnila koncepci svých mainstreamových karet. Nevíme sice jistě, zda je v této kartě nový čip GP106, nebo jen hodně ořezané GP104 (to ale asi není příliš pravděpodobné), ale karta by hrubým výkonem měla být přesnou polovičkou čipu GP104 v plné palbě, tedy karty GeForce GTX 1080. Má totiž 1280 stream procesorů, taktovaných na srovnatelnou frekvenci – takt Boostu má být někde na 1,7 GHz, či asi mírně nad. Tento údaj ještě nemusí být úplně přesný, neboť posledně se po prvních uniklých slajdech parametry ještě trochu změnily.

Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)
Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)

Nvidia naopak povolila v oblasti paměťové sběrnice a zdá se, že by tento model (a doufejme tím i čip GP106) měl mít nikoliv 128bitovou, ale 192bitovou sběrnici, jelikož dle slajdu má GTX 1060 být osazena 6 GB paměti. Ta je typu GDDR5 a údajně na frekvenci 8,0 GHz, což by kartě dávalo propustnost 192 GB/s.

 

Výkon má prý odpovídat GeForce GTX 980

Karta bude mít zřejmě zhruba stejnou spotřebu jako GTX 960 generace Maxwell, neboť TDP je prý 120 W (zde to tedy není polovina GP104, nýbrž dvě třetiny) s přikrmováním jedním šestipinovým konektorem. Bude tedy úspornější než právě uvedený Radeon RX 480 a Nvidia se chlubí až o 44 % lepší efektivitou (viz graf níže), neboť údajně má být i rychlejší: první sloupeček grafu tvrdí že o asi 15 %. Nicméně tradičně je třeba dát pozor na to, že jde o marketingový diskurs – sloupečky pro efekt nezačínají na nule a měřené situace budou pečlivě vybrané (pro pořádek jen připomenu, že v tomto ohledu si firmy nemají navzájem co vyčítat, neboť jde o běžnou praxi).

Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)
Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)

Graf tedy asi je do značné míry zavádějící, ale zajímavá a možná i lepší informace se nachází na třetím slajdu. Nvidia totiž o kartě – nejde-li o falzum, což ještě nelze vyloučit – píše, že bude nabízet „sílu GeForce GTX 980 pro každého“. Těžko říct, zda to bude o trochu víc, nebo o trochu méně, ale tento Maxwell s Radeonem RX 480 srovnává řada recenzí, což dává lepší obrázek. Nicméně půjde o architekturu Pascal, takže GeForce GTX 1060 by nemusela trpět propady v některých nejnovějších hrách (DirectX 12), které už teď GTX 980 mohou v recenzích srážet.

Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)
Uniklé slajdy k GeForce GTX 1060 (Zdroj: VideoCardz)

 

Slajd potvrzuje (je-li autentický), že prve uniklá podoba referenčního chlazení byla reálná. Karty mají podle něj být vydány či odhaleny v červenci bez dalšího bližšího určení. Těžko říct, zda to budou jen takovéto referenční modely, nebo už hned budou i nějaké verze s lepším nereferenčním chladičem. U GTX 960 to tak pokud si vzpomínám bylo, na druhou stranu GTX 960 měla myslím referenční chlazení, na které nebyl kladen větší důraz, a jen zřídka používané. Zde však Nvidia použila opět kubistický design Pascalu, na němž si zdá se celkem zakládá. To trochu budí dojem, že by Nvidia mohla chtít referenční vzhled na trhu prosadit šířeji.

Co je ještě v dokumentech uvedeno, jsou výstupy – trojice DisplayPortů 1.3/.1.4, HDMI 2.0b a v druhém patře záslepky ještě dual-link DVI. To sice značně blokuje proudění vzduchu, ale hodně uživatelům se bude hodit. Výstupy tedy vypadají zcela stejně jako u GTX 1070/1080, včetně toho, že DVI nepodporuje redukce na analogový signál D-Sub (dotyčné zdířky chybí).

 

 

Naopak cenu tyto materiály ještě neprozrazují. Včera jsme zde měli neoficiální zprávu z Tchajwanu, dle které se 6GB karta má prodávat za 300 dolarů (a 3GB model za 250, ale není jisté, zda je to GeForce GTX 1060, a ne třeba GTX 1050, když slajdy hovoří jen o 6GB verzi). Tyto ceny ale nejsou potvrzené a nemusí odpovídat těm, které Nvidia plánuje nasadit oficiálně. Tvrzení o výkonnostním náskoku každopádně znamená, že GTX 1060 bude dražší, než Radeony RX 480.

Zdroj: VideoCardz

Parametry GeForce GTX 1060 jsou venku. Půlka GTX 1080, prý s výkonem GTX 980

Ohodnoťte tento článek!