Parametry nového GPU Tonga jsou na světě. AMD ho použije v Radeonu R9 M295X

0

Před dvěma týdny jsme zde psali o tom, že AMD chystá nové GPU, které by se zařadilo někam pod nejnovější čip Hawaii a mělo by snad nabídnout pokroky ve spotřebě, podobně jako Maxwellovské GM107 od Nvidie. Nyní k tomuto čipu, nesoucímu kódové označení Tonga, unikly první podrobnosti. Ukazují, že by mohlo jít o cosi jako křížence mezi konfiguracemi čipů Pitcairn a Tahiti, ovšem na bázi novější revize architektury GCN. Tonga se objeví v Radeonu R9 M295X, takže na zvěstech o úspornosti čipu by mohlo být něco pravdy.

Uvedený model Radeonu, který se zřejmě stane novým highendem AMD pro notebooky, se objevil v databázi Ozone3D.net a tento únik poskytl prakticky plné parametry této karty a také čipu Tonga. Toto GPU má mít celkem 32 CU (compute units, výpočetních jednotek) a jelikož by mělo podle všeho být založené na stejné architektuře jako čipy Bonaire a Hawaii, měla by jedna CU obsahovat 64 stream procesorů. GPU Tonga by tím pádem mělo 2048 stream procesorů (a zřejmě i 128 texturovacích jednotek, čtyři na jednu CU), tedy stejný počet jako čip Tahiti.

Bude ovšem mít paměťový řadič se šířkou sběrnice 256 bitů místo 384, a tím pádem asi též 32 rasterizačních jednotek. Tonga by tedy měl mít podobný hrubý výkon jako Tahiti, ovšem s levnějším a úspornějším „uncore“, které se podobá spíše GPU Pitcairn.

Uniklé specifikace GPU Tonga a Radeonu R9 M295X
Uniklé specifikace GPU Tonga a Radeonu R9 M295X

Radeon R9 M295X bude mít čip Tonga taktován na 800 MHz (což asi bude maximální takt), díky vysokému počtu shaderů by ale měl mít o dost vyšší výkon než stávající mobilní Radeon HD 8970M (alias R9 M290X) s GPU Pitcairn. Karta, z které údaje pochází, nesla 4 GB paměti GDDR5, běžící na efektivním taktu 5,5 GHz. To je o 500 MHz vyšší rychlost, než má nyní Nvidia u pamětí GeForce GTX 8800M a této mobilní grafice by Radeon R9 M295X možná mohl docela zatopit, pokud bude mít dobrou spotřebu.

Uniklé specifikace GPU Tonga a Radeonu R9 M295X

Takto tedy bude vypadat mobilní inkarnace GPU Tonga. O tom, co s tímto čipem AMD provede v desktopu, zatím informace nejsou, web VideoCardz si ovšem myslí, že by mohl skončit v zatím hypotetické kartě R9 275X. Tam by asi měl vyšší takty (1 GHz či více) a paměti na efektivní frekvenci 6–7 GHz, to ale pouze spekulujeme. Zajímavé by mohlo být TDP karty, potvrdí-li se, že nový čip má skutečně lepší poměr výkonu a spotřeby, než dosavadní čipy architektury GCN.

 

 

Přijde v létě také Radeon R9 295X?

Mimochodem, server VideoCardz také píše, že AMD by v následujících měsících mohlo vydat zrychlený highendový model na bázi čipu Hawaii, snad pod názvem Radeon R9 295X. Karta by prý měla mít vyšší takt GPU (dle VideoCardz až o 100 MHz), případně rychlejší paměti. Nicméně tyto informace vypadají spíše jako dohady než jako něco potvrzeného, takže je zatím raději neberte moc vážně.

GPU Hawaii (TechRadar)
GPU Hawaii (TechRadar)

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Tak na toto už nejaký ten pátek čakám. Keď to bude dostupné nieje čo riešiť. Hopsa, hejsa do Brandejsa.

  P.S. zmeniť by to mohol už len VIA EightCore CN-R

  Intel Avoton C2750 Benchmarks – Supermicro A1SAi-27
  source: http://www.servethehome.com/intel-av…750f-platform/

  Cinebench R11.5 (xCPU) čo je multi-threaded 3,77pts

  P.S.1 len pre ilustráciu Intel Core2 Quad Q6600 2.4GHz v Cinebench R11.5 dosahuje 2,70pts a AMD A6-5200 2.00GHz QuadCore dosahuje 1.99pts => CPU výkon 8 Core Jaguáru v konzolách PS4 a Xbox One bude zrejme +/- podobný

 2. Ta cena mi rovnez neprijde nijak „zavratne“ prehnana {opravdu pochybuju, ze to nekdo nabidne vyrazne levneji, za mini provedeni se jeste stale priplaci a tohle je uplno mimo mainstream – pro nechapave> nelze ocekavat ze na zarizeni jehoz cilova skupina je 10x mensi, bude marze stejna jako na zarizeni cilenem na masy}, pokud chces high-end NAS/server, primhouris oko a je to doma. Docela rad bych se ale dozvedel neco silicon photonics…

 3. Vláda odmítá Hitlerovo memorandum

  Solární loď Tûranor PlanetSolar obeplula celý svět. Baterie váží 8,5 tuny

  Francouzi chtějí revizi čs. hranic [Mobilisace 1938]

  Proboha, když tady byly odkazy na recenze her někde na jiném webu, tak to bylo snesitelné, ale tohle mohl vymyslet jedině Debil s velkým D. To jako mezi článkama o HW budu dostávat lekce z dějepisu? Hlavně si nezaložte web o pornu, protože Váš talent na míchání jablek s hruškama (spíš jablek s borůvkama) by vytvořil něco hodně pitoreskního. Udělejte anketu a garantuju Vám, že můj názor není ojedinělý. Nejde to jinak, nějak to s citem nedebilního jedince oddělit od témat HW/SW? Už jen čekám až mezi obrázkem Ruby a logem Intelu uvidím fotku Zemana….

 4. Omlouvám se, pokud je moje otázka příliš stupidní, nicméně – uvažuji o něčem „co bude žrát co nejmíň“ k televizi, aby šel pustit film/hudba + připojit disky s daty (4-6kusů; nevim jestli chtít raid – zálohu držím „bokem“) které nasdílím do místní sítě. Atomy C2000 jsou zajímavé, ale myslím že vzhledem k požadavku na filmy bych si vylámal zuby na grafice. Vím, že mají „v dohledné době“ (?) vyjít Atomy Z3000, ale nevím, zda budou v prodeji i na atx/itx deskách s intelHD grafikou, která by mi měla bohatě dostačovat… Zároveň nemyslím, že by bylo 4GB ram výrazné omezení pro to co chci/potřebuji (to spíš pouze jedna síťovka)…

  Nechce se mi kupovat dvě zařízení (server & htpc) a chtěl jsem „jen jedno úsporné“. Co byste doporučili? (Případně – tušíte, zda budou Z3000 pro desktop nebo bude jiná – podobně vybavená – řada?)