Parametry procesorů Broadwell-E. i7-6950X má prý 10 jader, levné i7-6900K osm

0

Haswell-E (konkrétně Core i7-5960X) byl prvním highendovým procesorem mimo serverovou oblast, který Intel vydal s osmi jádry. Jelikož ale tou dobou Xeony E5 disponovaly víc jak dvojnásobným počtem (18), byly prakticky záhy slyšet hlasy volající po dalším zvýšení. Původně se mělo za to, že Broadwell-E je přes přechod na 14nm proces nepřinese a zůstane na maximálně osmi jádrech. Podle posledních – zatím nepotvrzených – úniků to ale vypadá, že by evoluce nastat mohla.

Web XFastest nyní publikoval údajné specifikace připravovaných Broadwellů-E, které mají nést označení Core i7-68xx a i7-69xx, harmonizované s číslováním v létě uvedených Skylaků. Změna je, že místo tří modelů budou nyní čtyři. Spodní dva, Core i7-6800KCore i7-6850K, mají mít stále šest jader, ovšem zajímavé to začíná být u horních dvou soutěžících. Top model Core i7-6950X (tedy opět tzv. extrémní edice) má mít rovnou deset jader (a s HT 20 vláken). Pozoruhodné je to ovšem i o patro níž. Core i7-6900K má mít totiž jader osm jako současné extrémní i7-5960X. Jelikož jde ale o druhý, toliko „káčkový“ model v řadě, mohl by být podstatně levnější než 1000 USD – dnes čipy na této pozici oficiálně přijdou na 583 dolarů.

Parametry, které podle čínského zdroje tyto čipy budou mít, můžete vidět v jeho tabulce. Podlé ní bude desetijádrové Core i7-6950X mít stejný takt jako 22nm osmijádro i7-5960X, tedy 3,0 GHz (nízký základní takt lze brát i tak, že máte při přetaktování větší prostor). Core i7-6900K prý bude mít základní takt o 10 % vyšší, 3,3 GHz. Šestijádrové modely pak posviští na 3,6 GHz, respektive 3,4 GHz. Ve všech případech je k dipozici i turbo, ovšem jeho hodnoty neznáme. Bohužel nemáme také údaje o schopnostech integrovaných řadičů PCI Express, které jsou u Haswellu-E ve spodních modelech ořezané a podobné to asi bude zde.

Parametry procesorů Broadwell-E dle webu XFastest
Parametry procesorů Broadwell-E dle webu XFastest

Ceny bohužel uvedené nejsou. Předpokládám, že Intel zachová současnou strukturu a desetijádrový model bude za obvyklých extrémních 1000 USD. U nejspodnějších modelu také asi cena zůstane. Otázka je tedy hlavně, za kolik bude onen potenciálně výhodný osmijádrový model. Intel mu může nasadit buď již zmíněnou cenovku 583 USD, již nese i7-4930K a i7-9530K; nutné to ale není. Mohlo by ji dostat i Core i7-6850K, a Core i7-6900K by pak mohlo být naceněno hůř, například někde mezi 700–800 USD. Jak do dopadne, zatím těžko říct.

 

Tato CPU by měla být použitelná k upgradu stávajících desek, použit by měl být stále socket LGA 2011-3. Uvedení má nastat někdy v následujícím kvartále, tedy někdy v prvních třech měsících roku 2016. Podle webu BenchLife.info je pravděpodobné, že to bude až v polovině března, na veletrhu CeBIT.

 

Aktualizováno (16.11. 2015):
Zprávu již potvrdil také web BenchLife.info, který býva na podobné úniky poměrně spolehlivý (v minulosti jeho autoři publikovali na čínské verzi VR-Zone). Podle jeho verze jsou sice takty mírně odlišené, ale osm jader u Core i7-6900K a deset u Core i7-6950X potvrzuje. Z jeho údajů vyplývá, že procesory budou mít 140W TDP a v tabulce jsou i takty turba, které je bohužel u vyšších verzí stále nízké jako u Haswellu-E. Zde jsou specifikace dle BenchLife.info:

Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info
Parametry procesorů Broadwell-E dle webu BenchLife.info

 

Dosavadní úniky mluvily jen o osmijádrech

Asi je dobré dodat, že informace o tom, že by Broadwell-E mohl být desetijádrový, zaznívá poprvé. Naopak se vším předchozím, včetně věrohodně působících uniklých slajdů, si odporuje, v těchto materiálech se vždy hovořilo o „šestijádrových a osmijádrových“ variantách. Na druhou stranu Intel mohl klidně plány změnit. Není totiž limitován tím, co má fyzicky na křemíku, jelikož pro serverové Xeony bude vyrábět čipy s až 24 jádry a u těch lze jednoduše část deaktivovat (pro což lze využít vadné kusy).

Slajd k procesorům Broadwell-E (Zdroj: VR-Zone)
Slajd k procesorům Broadwell-E, uniklý před rokem (Zdroj: VR-Zone)

Schéma platformy Broadwell-E pro socket LGA 2011-3
A další z letošního července, také z webu XFastest…

Zdroj: XFastest

Ohodnoťte tento článek!