Parametry Radeonu R9 Fury X2 jsou venku. Duální Fiji má jít na trh za měsíc

0

Letos v létě uvedené GPU Fiji použilo AMD zatím ve třech grafických kartách – v Radeonu R9 Fury a R9 Fury X a kompaktním modelu R9 Nano. Už v červnu ale firma přislíbila také dvoučipovou verzi; pro toto použití by mělo Fiji s integrovanou pamětí HBM být obzvlášť vhodné. Během víkendu se na internetu (přesněji řečeno na webu WCCFtech) objevily údajné specifikace, s kterými se má tato karta přibližně za měsíc objevit na trhu.

Finální jméno grafiky, která má prý interní přezdívku Gemini (blíženci) ještě není známo, i když se přímo nabízí něco jako R9 Fury X2. Podle WCCFtechu mají být osazená GPU Fiji taktovaná na 1000 MHz a mít aktivních všech 4096 stream procesorů. Paměť HBM bude dle něj opět na stejných parametrech jako mají ostatní modely – to znamená 4 GB kapacity s efektivním taktem 1,0 GHz (na 4096bitové sběrnici to pro každé z GPU znamená propustnost 512 GB/s). Co bohužel neznáme, je TDP. Asi lze očekávat něco zhruba na úrovni Radeonu R9 295X2, možná však nejspíš je změna dolů i nahoru.


Radeon R9 295X2, předchozí dvojčipový počin AMD z loňska

U karet architektury GCN jsou udávané takty horní hranicí, na níž GPU operuje (pokud není přetaktované) v závislosti na tom, zda mu stačí či nestačí přidělené TDP a nepřehřívá se, za těchto podmínek ale může při běhu takty snižovat. Teoreticky je možné, že by Fury X2 mělo spotřebu GPU nastavenou pro efektivnější chod jako R9 Nano, u nějž je maximálních 1000 MHz spíše turbo než stabilní takt a průměrná frekvence, na níž karta ve hrách běží, leží níž. Takováto dvojčipová konfigurace (něco jako „R9 Nano X2“) měla být údajně použita u kompaktního konceptu Quantum.

WCCFtech však tvrdí, že v interní dokumentaci má AMD stanoven cíl, aby dvojčipové Fiji dosahovalo 180 % výkonu jednoho Radeonu R9 Fury X, a to v rozlišeních 2560 × 1440 a 3840 × 2160 bodů (4K). Ovladače mají také mít ve výchozím stavu agresivně nastavený Frame Pacing, variace mezi časy snímků (tedy zdroj microstutteringu) má pro kartu být nižší než 20 %. Má-li však být dosaženo 80% škálování, pak by dvakrát R9 Nano při započtení „ztrát“ asi nestačilo. Je-li skutečně cíl takovýto, pak očekávám, že GPU budou spíše než na úspornost nastavena na vyšší příkon/výkon, zhruba podobně agresivně jako u obyčejného R9 Fury X.

 

 

V obchodech prý za měsíc

Karta by se měla do prodeje údajně dostat buď na konci tohoto měsíce (listopadu), nebo začátkem prosince. PCB pro provoz dvou GPU Fiji sice AMD ukazovalo již v červnu, je ale možné, že ještě nešlo o finální kus a ještě uvidíme nějaké změny. Co zatím známo není, je cena a také provedení chladiče. Radeon R9 295X2 si vystačil s jedním 120mm radiátorem pro dva chladící bloky; uvidíme, zda to takto bude i u R9 Fury X2 (nebo jak se bude jmenovat), nebo zda AMD tentokrát použije třeba formát 120 × 240 mm nebo zvláštní radiátor pro každé z GPU.

Radeon s dvěma GPU Fiji (Zdroj: AnandTech)
PCB Radeonu s dvěma GPU Fiji (Zdroj: AnandTech)

Zdroj: WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!