Paramount chtěl po Googlu smazat odkaz ke stažení Ubuntu. Prý porušoval práva na Transformery

0

Google dodržuje pravidla amerického zákona DMCA, který jej zbavuje zodpovědnosti za nelegální sdílení autorsky chráněných děl ze strany jeho uživatelů, musí ale na žádost držitelů práv takový obsah odstranit. To se přitom netýká jen YouTubu zaplaveného pirátskými videi, ale také vyhledávače, který indexuje odkazy na warez.

Studio Paramount teď po něm chtělo odstranit odkaz vedoucí ke stažení ISO obrazu Ubuntu Linuxu 12.04 ze serveru extratorrent.cc, protože prý porušuje práva na film Transformers: Zánik. Ubuntu evidentně žádná autorská práva (alespoň ne ta od Paramountu) neporušuje.

Paramount žádal o smazání instalačky Ubuntu
Paramount žádal o smazání instalačky Ubuntu

Jak se tedy odkaz dostal na černou listinu vedle skutečných pirátských torrentů? Může to být chyba jednotlivce, který vložil špatný odkaz, pravděpodobnější scénář je ale chybná detekce nějakého automatizovaného systému pro vyhledávání pirátských děl.

Paramount Pictures Corporation už Google požádalo o odstranění 14 milionů odkazů, což není v lidských silách kontrolovat ručně. Za studio tuto špinavou práci odvádí společnost IP Echelon. Ta už celkově nahlásila přes 25 milionů odkazů, ta druhá „polovina“ se týká HBO.

Nebyl by to ostatně první podobný příklad. Konkurenční studio Warner Bros před měsícem požádalo Google, aby smazal odkazy vedoucí i na oficiální web warnerbros.com, konkrétně na stránky k Matrixu a Temnému rytíři.

 

Google provozuje nástroj Transparency Report, ve kterém eviduje počet žádostí, domény ke stažení a organizace, které pirátský obsah nahlásily. Za pět a půl roku od spuštění už bylo nahlášeno 1,75 miliardy odkazů na 888 000 webech. Google odstranil 91 % odkazů, 6 % bylo duplicitních, 1 % neplatných a 2 % odstranit odmítl. Web Lumen zase žádosti ke smazání obsahu (nejen u Googlu) sbírá a publikuje veřejně.

Zdroj: Torrent Freak

Paramount chtěl po Googlu smazat odkaz ke stažení Ubuntu. Prý porušoval práva na Transformery

Ohodnoťte tento článek!