Pasivní GeForce 9800 GT od BFG

0

Zatímco 65nm GeForce 8800 GT nebyla tím úplně správným čipem pro pasivní chlazení a přesto se tento model ve zmíněném provedení od některých výrobců s menším či větším úspěchem objevoval (vzpomínáte ještě na smažení vajíček?), dnes už zřejmě mnoho či dokonce většina GeForce 9800 GT (tedy GeForce stejné specifikace) má pravděpodobně méně hřející 55nm G92. Na představování pasivně chlazených modelů této karty se ale jakoby zapomnělo, což napravuje BFG se svou 512MB GeForce 9800 GT ThermoIntelligence Passive Cooling Solution (přesné modelové označení je BFGE98512GTHE).

Pasivní chladič ThermoIntelligence Passive Cooling Solution nápadně připomíná chladiče Thermalright, konkrétně model HR-03 Rev. A. Stejně jako HR-03 používá čtyři heatpipe pro rychlý odvod tepla od čipu a můžete na něj snadno přidat 92mm ventilátor. V případě zakoupení přímo od BFG získáte tento chladič už nainstalován a se zárukou. Po registraci dokonce s desetiletou. Zřejmě ale přicházíte o možnost nainstalovat chladič i opačně.

Strana zvolená společností BFG má výhodu v tom, že je využíván proud vzduchu chladiče procesoru a typického zadního 12cm ventilátoru skříně. Nevýhodou je možná kolize s chladičem procesoru, u několika málo desek možná s chlazením čipové sady a fakt, že na ještě méně kombinací základní deska + chladič procesoru budete moci chladič udělat vyšším ještě o 92 mm ventilátor.

GeForce 9800 GT od BFG má standardní velikost paměti (512 MB GDDR3) i pracovní takty 600/1500/1800 MHz (jádro/stream procesory/paměti efektivně). Zatímco běžná cena GeForce 9800 GT se pohybuje kolem 110 USD, cena této karty je zhruba 160 USD. To je více než u bez debaty rychlejšího Radeonu HD 4850.

Co si budeme povídat, chladič ceny Thermalright HR-03 tvoří u levných karet nemalou část nákladů. Jeho cena se však určitě vejde do 40 USD, BFG jej jistě má výrazně levněji a navíc šetří za standardní chladič. Cena je zatím tedy určitě nadsazená.

Zdroj: BFG, TechReport

Ohodnoťte tento článek!