Pasivní GF 8800 GT neshoří

0

Jak už i z našich testů dobře víte, s uchlazením GeForce 8800 GT má problémy i aktivní chladič a musíte mít dobrou skříň, abyste teploty i v zátěži udrželi „jen“  těsně nad hranicí 80 stupňů Celsia:

Pustit na trh kartu GeForce 8800 GT s pasivním chlazením menším než Thermalright HR03 se pak může zdát čirým bláznovstvím. Na ExtraHardware.cz jsme si už jednu takovou ale ukázali:

Klepněte pro zvětšení

Ano, je to karta od Sparkle a za chvíli už má jít do prodeje. Cena přitom bude asi o 600 až 1 000 Kč vyšší než u standardních modelů, v této ceně ale získáte něco velmi hodnotného: záruku na pasivně chlazenou žhavou kartu.

AnandTech má vždycky všechno dřív a tak už i pasivní Sparkle otestoval. Kartu Anand úmyslně nacpal do HTPC skříně, přidal Core 2 Extreme QX9770 (který má také jako jeden z mála vyvolených), nějakého toho Raptora a jal se testovat teploty:

  • v nečinnosti ve Vistě po 25 minutách měla GPU pasivní Sparkle i ref. aktivně chlazené 8800 GT shodně 76 stupňů Celsia
  • při zátěži v Crysis byla teplota GPU ref. karty 94 C, pasivní Sparkle se s GPU dostal na 106 C, resp na 111 stupňů Celsia (předpokládám, že to má Anand v grafu opačně)

Kritická hranice jádra G92 leží sice ještě někde výše, ale přesto vám, na rozdíl od Ananda koupi pasivně chlazené GeForce 8800 GT nedoporučím. Kupte si ji jedině v případě, že dobře víte co děláte a že máte vážně dobře zařízený průvan ve skříni. Mohli byste totiž narazit i na nějaké horší jádro někde z okraje waferu a místo hraní Crysis byste mohli zdlouhavě reklamovat.

 

Ohodnoťte tento článek!