Pasivní Radeon HD 7850 už se prodává. PowerColor uvedl jen 1GB model

0

Že společnost TUL, (stojící mimojiné za značkou PowerColor, chystá pasivně chlazený Radeon HD 7850 SCS3, jsme se dozvěděli již před měsícem. Netrvalo to dlouho, a kartu už si můžete koupit, máte-li zálusk na hraní v tichu (a dostatečný průvan ve skříni). Svým oficiálním vydáním tento týden se karta s čipem Pitcairn stala nejrychlejším Radeonem, jaký můžete bez větráku dostat; neboť v současné 28nm generaci s architekturou GCN doposud bezventilátorové karty končily na modelu Radeon HD 7750. Sapphire sice zkonstruoval pasivní HD 7770, z nějakého důvodu však tento počin nikdy nešel do obchodů.

Chlazení je řešeno dvouslotovým pasivem, který kryje PCB v celé délce i šíři. Navíc má ale karta ještě přídavnou sekci na boku (která bude obvykle asi nejvíce vystavena proudění vzduchu). Tento sekundární pasiv je „vytápěn“ dvěma heatpipe (procházejí žebry nadvakrát) z celkových osmi; zbylých šest je vyvedeno do hlavního pasivu. Pod pravým křídlem hlavního pasivu můžete vidět zřejmě měděný pasivek, kryjící paměti, pod levou částí je zase hliníkový pasiv ulevující napájecí kaskádě.

Na kartě je stále konektor pro CrossFire, vinou chladiče to ale nevypadá, že by se vám mohlo podařit dvě tyto karty můstkem spárovat. Co se obrazových výstupů týče, použil PowerColor jen spodní záslepku, aby osadil po jednom DVI, HDMI a DisplayPortu.

PowerColor Radeon HD 7850 SCS3
PowerColor Radeon HD 7850 SCS3

 PowerColor Radeon HD 7850 SCS3 PowerColor Radeon HD 7850 SCS3 PowerColor Radeon HD 7850 SCS3 PowerColor Radeon HD 7850 SCS3

Specifikace karty jsou nakonec čistě referenční. Jádro čítající 1024 stream procesory je taktováno na 860 MHz, paměťová sběrnice je 256bitová. Takt pamětí typu GDDR5 je standardních 4,8 GHz efektivně. Paměť je ovšem osazena jen ve velikosti 1 GB, což je trošku překvapení. O této levnější variantě karty se uvádělo, že její výroba bude utlumena, jelikož se nedostávalo potřebného typu čipů. PowerColoru to však zdá se nevadí. Pro to, že by se v budoucnu mohla objevit i verze s 2 GB paměti, žádné náznaky nemáme.

 

V českých luzích a hájích v tuto chvíli pasivní Radeon HD 7850 SCS3 vyhledávače cen neregistrují. Za humny (například v Německu) se však již v obchodech objevovat začal, a to za cenu 180 EUR. „Vrtulové“ Radeony HD 7850 s 1GB pamětí se přitom dají pořídit už za nějakých 150 EUR. Příplatek za pasivní chladič tedy činí nějakých 30 EUR, čili pětinu ceny navíc. Českou cenu lze tedy eventuálně čekat spíše přes pět tisíc korun. Je ale možné, že tržní tlaky časem tuto vysokohorskou přirážku zmírní.

Zdroj: PowerColor (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!