Pásmo 700 MHz už v Evropě nebude pro DVB-T. Postaví se na něm mobilní sítě

0

Mezinárodní telekomunikační unie v pondělí na svém ženevském zasedání rozhodla o tom, že rádiové frekvence 694 až 790 MHz na celém světě připadnou mobilním sítím. Takto to od roku 2007 funguje v obou Amerikách a asijsko-pacifickém regionu, nově se to bude vztahovat také na Evropu, Afriku, Střední Východ a střední Asii.

Využití UHF pásem v Česku
Využití UHF pásem v Česku (foto: ČTÚ)

U nás se tato část UHF pásma stále využívá k DVB-T vysílání (a pro bezdrátové mikrofony), konkrétně jde o kanály 49 až 60. Vysílají v něm všechny čtyři celoplošné multiplexy a také většina regionálních. Na globální úrovni už došlo k harmonizaci 700MHz spektra i pro mobily, teď je řada na národních regulátorech, aby se upravily televizní sítě. Pravděpodobně se tak stane současně s přechodem na novou normu DVB-T2. Uvolnění pásma ještě několik let potrvá.

Někde však k němu již došlo. V sousedním Německu si jej v létě rozdělily společnosti Telefónica, Telekom a Vodafone. Každá získala šířku 2 × 10 MHz. Výnos z pásma 700 MHz činil miliardu eur. Tamní telekomunikační úřad kromě toho rozdělil také pásma 900, 1500 a 1800 MHz a celkově utržil 5 miliard eur.

Shodou okolností před týdnem skončila obdobná aukci ve Francii. Tam byl výnos z pásma ještě vyšší, celkově úřad utržil 2,8 miliardy eur. Orange a Free Mobile získaly příděl 2 × 10 MHz, Bouygues Telecom a SFR mají po 2 × 5 MHz.

 

Zdroj: ITU via Telecom Paper

Ohodnoťte tento článek!