Patentový troll NTP uspěl a dohodl se s Applem, Microsoftem i Googlem

0

Předloni jsme psali, kterak NTP Incorporated žaluje přední telekomunikační společnosti podnikající na území USA, protože údajně porušují osm patentů týkajících se bezdrátového přenosu e-mailu. Jakkoliv se podobné spory vlečou dlouho a většinou trpaslíci nevyhrají, zde jsme věřili v opak.

NTP se totiž v polovině minulého desetiletí hádal z řadou výrobců, ale až z RIMu, tvůrce BlackBerry) dokázal vyloudit nějaké dolary. Soud v roce 2006 nařídil, aby se obě strany dohodly. Nakonec musel kanadský výrobce ostružin zaplatit 612,5 milionu dolarů. Tehdy byla firma ještě na koni, dnes už by podobná suma znamenala velký problém. Podobně jako RIM už licenci měla i finská Nokia.

 

Od roku 2006 ale došlo k velkému třesku na mobilním trhu. Přišli noví výrobci telefonů i systémů a hladový vlk NTP chtěl „vytřískat“ další dolary z nové generace smartphonů. Proto v roce 2010 žalovala čtyři největší americké operátory, Google, Apple, Microsoft, Yahoo, HTC, Motorolu a Samsung. Dva roky nebylo o sporu ani slechu, včera NTP oznámila, že se s mobilními giganty dohodla.

Detaily neznáme, ale podle AllThingsDigital je advokát NTP s výsledkem hodně spokojený. To může znamenat cokoliv. NTP mohla získat kompenzace za dosavadní prodeje telefonů, mohla se domluvit na budoucím licencování, ale také může být ráda, že proti ní nevytáhnou patentové zbraně ostatní. Nejvíce pravděpodobné je, že firmy budou zkrátka za využívání osmi patentů NTP platit.

Ohodnoťte tento článek!