PayPal a eBay: Vyrazte s námi na nákupy do světa! (2. díl)

0

Pokud jste zvyklí nakupovat na tuzemských internetových e-shopech a aukcích, možná vás někdy napadlo zkusit nakoupit i v zahraničí, zvláště pak, pokud máte zájem o zboží, které u nás není k sehnání. Není lepší místo na světě, kde začít, než eBay.

PayPal a eBay: Vyrazte s námi na nákupy do světa (1.díl)

Ačkoliv se jedná o mezinárodní portál, práci budete mít hodně usnadněnou – většina stránky je lokalizována do českého jazyka. Otevřete si internetový prohlížeč a zadejte www.ebay.cz. Nabídky můžete prohlížet i bez registrace, nicméně pro uskutečnění nákupu již budete muset vytvořit uživatelský účet.

Registrace

V horní části stránky uprostřed naleznete odkaz Registrace, klepněte na něj. Formulář je kompletně v českém jazyce, těžko tak můžete udělat chybu. Vyplňte veškerá potřebná pole a odešlete formulář pomocí tlačítka Pokračovat.

Poté vyčkejte na potvrzovací e-mail, do kterého vám dorazí unikátní jednorázové přihlášení. Tím je registrace u konce, k tomu, abyste mohli začít nakupovat, vám však chybí ještě jedna věc – propojení s PayPalem.

A právě zde budete muset alespoň částečně ovládat angličtinu. Po klepnutí na tlačítko Můj účet se totiž přesunete do pokročilého nastavení, které stále není lokalizováno. Ničeho se však nebojte, stačí základní znalosti.

 

Přepněte se do záložky Account a v menu na levé straně vyberte položku PayPal Account. Předpokládáme, že máte již účet PayPal vytvořený, a tak stačí, když klepnete na tlačítko Link My PayPal Account. Dojde k otevření nové stránky na doméně paypal.com, kde stačí vyplnit přihlašovací údaje a potvrdit. Gratulujeme, jste téměř v cíli.

Zasloužená odměna – nákup

Po prolinkování obou účtů již nic nebrání pohodlnému nákupu (tedy snad krom stavu vašich financí). Pohodlně se usaďte k počítači a začněte prohlížet obrovské množství inzerátů. Jen zřídka se může stát, že byste na eBay nenašli právě to, co hledáte.

Pokud můžeme doporučit, choďte na eBay s jasně daným požadavkem. Pokud máte v plánu koupit například elektrickou kytaru, je lepší znát předem konkrétní model. Když totiž zadáte výraz „electric guitar“ do vyhledávače, nabídne vám stovky, spíše ale tisíce výsledků.

Proto raději zadejte konkrétní model. V době psaní tohoto článku byly k dispozici na dotaz „ESP-LTD Alexi-200“ tři výsledky, a to v rozmezí 10 000 a 15 000 Kč, přičemž všechny kytary byly nové. Každá nabídka zároveň pocházela z jiné země (USA, Anglie a Německo).

Tím se dostáváme k další podstatné informaci. Prodejci často zasílají zboží jen do určitých států. Je logické, že kytara z USA, ačkoliv je nejlevnější, se k vám nedostane, alespoň ne přímo od prodejce (dají se využít zprostředkovatelské služby, které zboží v USA převezmou a za poplatek vám jej odešlou).

Ideální nákupy probíhají v rámci Evropské unie. Díky unijním dohodám se nemusí platit za tyto transakce ani DPH, ani clo. Dá se tak říct, že cena, kterou vidíte na eBay, je stejná jako ta, kterou ve výsledku zaplatíte. Samozřejmě je nutné připočíst náklady na dopravu, ty jsou ale většinou taktéž zjistitelné přes eBay.

eBay

eBay

Clo prodraží i zpozdí nákupy ze zahraničí

U zásilky s hodnotou do 22 euro (v době uzávěrky cca 550 Kč) nebudete platit daň ani clo, u balíků s hodnotou v rozmezí 22 až 150 euro zaplatíte pouze DPH (základní sazba – 20 %). U zásilek ze zahraničí převyšujících hodnotu 150 euro (zhruba 3 750 Kč) musíte uhradit jak DPH, tak i příslušnou celní sazbu. Výši cla si můžete předběžně vyčíslit pomocí webové aplikace na adrese www.bit.ly/a0CTvt. Více informací pak najdete na webu Celní správy ČR (www.celnisprava.cz/cz/obcan/).

Ohodnoťte tento článek!