PayPal chce nahradit hotovost i pomalou platbu převodem. Nová služba funguje i v Česku

4
PayPal.Me
PayPal.Me

Prodáváte něco v online bazaru nebo si chcete vyrovnat účty s přáteli či rodinou? Právě vám by se mohla hodit nová služba PayPal.Me. Slouží pro okamžité odeslání peněz pomocí platební karty. Služba již funguje od září 2015, ale až teď je dostupná i v Česku. PayPal v další vlně přidal 52 zemí, celkově je novinka dostupná na 77 trzích.

Platba přes PayPal.Me
Platba přes PayPal.Me

Bez poplatků, ale…

K jejímu používání budete potřebovat bezplatný účet na PayPalu. Karta je nutná pouze pro odeslání peněz. Adresát kartu nepotřebuje, peníze se mu uloží na online účet, kterým dále může platit v obchodech. Pokud ale kartu má, může si peníze převést na běžný bankovní účet. Jsou-li oba vedeny ve stejné měně, převod bude bez poplatků.

Bezplatné je také odesílání/příjem peněz v rámci jedné země. Čech Čechovi může poslat určitý obnos a PayPal si neukousne žádnou provizi. To se však týká pouze plateb odeslaných z „přednabitých“ účtů. Nabití je bezplatné. Lze jej provést převodem z účtu, nebo u vybraných bank okamžitou platbou.

Platby kartou nebo odeslání mezi různými zeměmi už zpoplatněny jsou. Účtuje se fixně 10 Kč za platbu plus 3,4 % z odeslané částky. Kdo poplatek uhradí, volí odesílatel. Služba odesílatelům prozradí jen jméno adresáta a město, kde bydlí. žádné jiné údaje.

Stačí odkaz

Placení probíhá jednoduše. Adresát si zvolí unikátní přezdívku (volte pozorně, už ji nelze změnit) a tu pak ve formě odkazu zašle tomu, kdo mu má zaplatit. Odkaz vypadá například paypal.me/uzivatel. Odesílatel pak vybere částku, měnu, a pokud má účet na PayPalu, rovnou zaplatí. V odkazu může být i přímo uvedena suma, například paypal.me/uzivatel/100czk. Pak bude přednastavena platba 100 Kč.

Nulové poplatky a okamžité odeslání jsou velkým lákadlem. Ne vždy lze poslat hotovost a ne vždy jsou oba uživatelé u stejné banky, aby byl převod mezi účty proveden ihned. Většímu rozšíření PayPal.Me ale může bránit fakt, že služba stále (stejně jako PayPal obecně) není přeložená do češtiny. Takový odkaz může u méně pokročilých uživatelů působit podezřele.

Přiznejme si to – hotovost se přežila,“ říká Matt Komorowski, generální ředitel společnosti PayPal pro severní a střední Evropu. „Používáním služby PayPal.Me získáváte osobní a snadný způsob, jak převádět peníze mezi přáteli a příbuznými. Nesmírně také zjednodušuje život firmám, živnostníkům a charitativním organizacím – stačí jeden odkaz, jedná rychlá platba, a je to hotovo. Vzhledem k tomu, jakou hybnou sílu představuje nová generace mobilních uživatelů (propagátorů technologií), věřím, že peer-to-peer bude v budoucnu platbám dominovat, a to i v případě plateb do zahraničí,” dodává.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Dost otravně spamují touto nabídkou poměrně dlouhou dobu, ale stejně nechápu, v čem je to lepší od běžných Paypal plateb. Dále, jen tak ze zvědavosti jsem se pokusil poslat si a přijmout dolar touto novinkou, a docela mě nemile překvapilo, že kurz je výrazně horší, než u standardního převodu zůstatku na Paypalu.
  Posílat nekomerční peníze bez poplatku mezi účty Paypalu jde už poměrně dlouho, převody z vlastního účtu a na něj taky byly bez poplatku. Pokud chci od někoho vybrat peníze, je tam jednoduchý request, kde uvedu jen email a částku.
  Tak co jsem vlastně přehlédl, abych měl důvod tuto převratnou službu použít? I když budu ignorovat fakt, že mě to nejspíš vyjde dráž?

 2. Nic, je to jen další služba, která není pro uživatele, ale pro PayPal. Protože x lidí si „nabije“ PP účet no a PP těží z toho, že mu tam ty prachy leží.
  PP mám dlouho, ale jen pro různé platby. Nikdy jsem nevyužil jejich jiné služby.
  Zajímavé, mě žádný spam od nich nechodí. Jen měsíční summary.

 3. @Cemada
  Přímo do pošty to poslali jen jednou v listopadu, ale od té doby to pravidelně vyskakovalo při přihlašování. Možná se to týká jen business účtu, ale po každém přihlášení se tam objevila upoutávka a muselo se to odkliknout. Teď se tam už opakuje upoutávka na nové reporty, což pro mě má o dost větší význam, protože konečně můžu do účetnictví vyjet jednu sestavu za celý rok pro všechny měny. Loni jsem pižlal každou měnu zvlášť po jednotlivých měsících. Ale taky, spamují to vytrvale, abych to asi nezapomněl.