PC Partner nabízí minipočítač s Tegrou K1 v pasivním šasi půjčeném od Zotacu

0

Z času na čas zde píšeme o deskách či minipočítačích založených na procesorech architektury ARM. Po mašince Utilite2 s čipem Snapdragon 600 tu máme další potenciálně zajímavý případ: minipočítač s nevábným jménem N258N1-F od firmy PC Partner. Jde o slušně vybavenou krabičku o půdoryse 12,7 × 12,7 cm. V jejích vnitřnostech se skrývá čip Nvidia Tegra K1, což není úplně častý úkaz. Jedná se nicméně o 32bitovou čtyřjádrovou verzi, nikoliv o novější 64bitovou verzi používající architekturu Denver.

Použitá Tegra K1 v 32bitové verzi nese čtyři jádra Cortex-A15, chybí ale údaje o tom, na jakém taktu v tomto přístroji běží. V dostupných materiálech bohužel není uvedena ani frekvence GPU kromě toho, že má aktivních všech 192 stream procesorů architektury Kepler. Operační paměť má 2 GB a zřejmě bude napevno připájená k desce a tedy neupgradovatelná, stejně jako úložiště typu eMMC o kapacitě 16 GB. Kapacitu ale lze rozšířit kartou SD.

Minipočítač PC Partner N258N1-F na bázi Tegry K1

Pozoruhodné je, že počítač vedle dvou portů USB 2.0 nese i dvojí USB 3.0, což je na platformě ARM výjimečné. Integrován je také gigabitový Ethernet a volitelně lze mít i bezdrátový modul pro Wi-Fi a Bluetooth. Tato krabička jinak nad možnosti obvyklých ARM mini PC vyčnívá také možnostmi obrazového výstupu. Přes port HDMI lze připojit monitory s rozlišením 4K. Jelikož se nejedná o HDMI 2.0, je při 4K frekvence omezena na 24 nebo 30 Hz; při 60 snímcích za vteřinu ale stroj stále zvládne dosti slušné rozlišení 3200 × 2000 bodů.

 

Pokud máte při pohledu na snímky pasivního šasi dojem, že tohle už jste někde viděli, pak jste na naprosto správné adrese. Skříňka skoro navlas odpovídá provedení minipočítačů Zotac CI320 a CA320. Rozdíly jsou pouze ve vyvedených portech a absenci loga – po němž ale na vrchní straně stále zůstává prázdné místo. Zotac je totiž dceřinou firmou či značkou PC Partneru (spolu se značkami Manli a Inno3D), a tak je přístroj N258N1-F svým způsobem jeho produktem, byť prodávaným s jiným logem. Důvodem, proč tomu tak je, je nejspíše zaměření výrobku. Spíše než na spotřebitelský trh asi tato krabička míří do sféry embedded a na podobná využití, jak naznačuje přítomnost sériového portu.

Oficiálně je podporován Linux, a to s balíkem ovladačů Linux For Tegra dodávaným přímo Nvidií. Vzhledem k použitému hardwaru by mělo být možné rozjet také Android, oficiální podpora pro tento operační systém ale zmíněna není. Pokud se ovšem Zotac pochlapí a časem uvede také běžnou verzi pro domácí uživatele, možnost nainstalovat Android asi nebude chybět. N258N1-F se podle japonského webu Hermitage Akihabara má začít prodávat tento měsíc, jaká bude cena či dostupnost v dalších regionech, ale nevíme.

Zdroje: The Tech Report, Hermitage Akihabara

Ohodnoťte tento článek!