PCI Express 3.0, nový standard za dveřmi

0

PCI-SIG (PCI Special Interest Group) je firma, stojící za sběrnicemi PCI Express známé především pro přídavné karty. PCI Express 3.0 slibuje daleko vyšší přenosovou rychlost a práce na ní započaly od roku 2007, ale došlo ke zpoždění kvůli problémům, které nastaly s dolaďováním zpětné kompatibility. Díky použitému kódování 128/130 b se zvyšuje efektivnost o 25 % a vzrostla také signálová rychlost, , kterou výrobci tak dlouho potřebují, z 5 na 8 GT/s.

Původním plánem bylo rychlost třetí generace zdvojnásobit na 10 GT/s, což se při rozumných nákladech nepodařilo a od této rychlosti se muselo nakonec opustit. Na to reagovali inženýři snížením propustnosti na 8 GT/s a změnou kódování, čímž se dosáhlo reálného zdvojnásobení rychlosti. Nový standard dokáže pracovat s daty o objemu 15,75 GB/s jedním směrem.

Plné nasazení můžeme čekat za rok, jelikož prodleva mezi finální specifikací a schváleným produktem je většinou
dvanáct měsíců, aby mohl být produkt řádně testován. I přes všechny novinky stále nedokáže zásobovat dnešní „hladové “ grafické karty a přídavnému napájení se výrobci nevyhnou.

Firmy podporující PCI-SIG jsou napříkad Intel, IBM, Hewlett-Packard, Advanced Micro Devices (AMD), Dell, Nvidia a Oracle. Sdružení čítá více jak 800 členů.

Zdroj: Xbitlabs, PCWorld

PCI Express 3.0, nový standard za dveřmi

Ohodnoťte tento článek!