PCI Express 4.0 přijde až koncem dekády, bude mít nový konektor. Po něm optika

0

Sběrnici PCI Express ve verzi 3.0 tu máme jen pár let (u Intelu přišla na jaře 2012 s procesory Ivy Bridge, u AMD s APU Kaveri v lednu 2014), občas už jsou však slyšet otázky, kdy přijde její následník. O tom, jak bude vypadat PCI Express 4.0 a jak je to s jeho vývojem jsme zde naposledy psali před rokem. Nyní od konsorcia PCI SIG opět přichází jakýsi „status report“ a nové informace. Vypadá to však, že tato technologie je spíše dál v budoucnu, než jsme si mysleli, a ještě nějakou dobu nebude na pořadu dne.

Zatímco minule jsme zde říkali, že dokončení specifikace PCI Express 4.0 by mohlo nastat ještě před koncem roku 2015, nebo počátkem až v půli roku 2016, aktuálně už se s tím nepočítá. Letos má být hotová jen předběžná verze 0.7. Práce na specifikování různých parametrů stále pokračují a jako reálná doba, kdy by standard mohl být hotov, nyní konsorcium PCI SIG uvádí až rok 2017. Protože jde ale o kritickou nízkoúrovňovou technologii, bude poté trvat delší dobu, než se dostane do praxe. Jako termín skutečného nasazení je proto opatrně řečeno jen, že se s PCI Expressem 4.0 uvidíme „tuto dekádu“, dost možná tedy až v roce 2019. Pokud se vám tedy například nezdálo, že PCIE 4.0 nefiguruje v schématu budoucí platformy AM4 od AMD, můžete být v klidu, neboť během jejího životního cyklu ještě bude „na houbách“.

PCI Express

Zatím platí, že PCI Express 4.0 přinese zdvojnásobenou přenosovou rychlost 16 GT/s. To pro jednu linku PCI Express 4.0 znamená propustnost 16 Gb/s, neboli 2 GB/s a pro slot PCIE 4.0 ×16 propustnost 32 GB/s. To je údajně docela úspěch, neboť původně nebylo úplně zjevné, zda je tento cíl realizovatelný s použitím měděných vodičů. Dosavadní vývoj ovšem ukázal, že měděný PCI Express 4.0 nebyl slepou uličkou, bude však například podporovat o něco kratší propojení. Bez aktivních prvků (opakovačů signálu) zřejmě bude možné mít délky jen okolo sedmi palců (18 cm) – ovšem zrovna v této oblasti ještě specifikace není uzavřená, takže přesná délka zatím stanovena není. V serverech a superpočítačích, které větší délky potřebují, nejsou aktivní prvky velkým problémem a byly nutné již u starších generací.

 

PCI Express 4.0 má nový konektor, nové karty ve starých slotech nepoběží

Poměrně zásadní novou zprávou ale je, že PCI Express 4.0 si nakonec vyžádá nový konektor, respektive slot, ačkoliv před rokem se ještě počítalo s úplnou fyzickou kompatibilitou. Technické faktory ale zřejmě tento cíl nakonec neumožňují, takže kompatibilita mezi PCI Express 4.0 a staršími sběrnicemi bude jen omezená. Mělo by to vypadat tak, že v nových slotech generace 4.0 budou fungovat starší karty generací 1.0–3.0, ale budoucí rozšiřující karty vyrobené přímo nativně pro PCI Express 4.0 už půjde použít jen ve slotech nové generace. Ve starších deskách fungovat nebudou. To bude asi poměrně zásadní zlom u grafických karet, pokud výrobci na novou generaci rychle přejdou.

 

Jak budou nové sloty vypadat, zatím netušíme, ale mohly by obsahovat segment s kontakty navíc, který by pro kompatibilitu se staršími kartami mohl být umístěn nalevo od současného slotu v místech, která nyní karty nevyužívají. Nebylo by to úplně nové řešení, něco podobného se objevilo například mezi PCI a PCI-X, u málo používaného AGP Pro nebo u sběrnice VESA Local Bus, která rozšiřovala sloty ISA.

Základní deska se sloty VESA Local Bus (spodní tři řady se sgmentem ISA a hnědým rozšířením napravo)
Základní deska se sloty VESA Local Bus (spodní tři řady se sgmentem ISA a hnědým rozšířením napravo)

 

PCI Express 5.0 už asi poběží na optických vláknech

Zásadní změny ale čekají PCI Express teprve po dokončení verze 4.0. Zdá se, že momentální názor je, že PCI Express 5.0 coby následující generace už nebude prakticky realizovatelný na měděných vodičích. Zřejmě bude místo toho muset nastoupit optika, takže nový konektor PCI Express 4.0 opět nebude kompatibilní s kartami pro následující generaci. Měl by ale zůstat dlouhodobou stálicí na deskách, neboť ne u všech komponent (zejména těch levných) bude asi optika smysluplná. Zlom v podobě přechodu na optiku ale nastane až někdy v následující dekádě, takže zatím nemá smysl si s ním dělat starosti.

Zdroj: KitGuru

PCI Express 4.0 přijde až koncem dekády, bude mít nový konektor. Po něm optika
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas