PCI Express 4.0 v počítačích už v roce 2019? SMI uvede příští rok řadiče pro SSD [Computex]

2
SSD modul s řadičem Silicon Motion SM2262 (Zdroj: The SSD Review)

Docela nenápadně se na Computexu 2017 objevila věc, které bychom možná měli věnovat větší zájem. Firma Silicon Motion (zkráceně SMI) zde prezentovala svoje řadiče pro SSD – je dobré dodat, že v současnosti jde mezi výrobci disků a modulů M.2 asi o nejpopulárnější značku – což by normálně nebylo bůhvíjak pozoruhodné. Nicméně v roadmapě jejich budoucího vývoje, která se takto dostala ven, se poprvé objevily čipy s rozhraním PCI Express 4.0. Tedy s novou verzí této ústřední technologie základních desek, kterou už delší dobu vyhlížíme, ale nevíme dosud, kdy se nám jí dostane.

V roadmapě Silicon Motion je PCI Express 4.0 plánován ještě ne na nadcházející generaci řadičů, s nimiž by se mohla nová SSD začít objevovat v bližším horizontu. Během července až září se mají objevit řadiče SM2262 (náhrada za dnešní SM2260) a SM2263 (nástupce levnějšího SM2258). První z nich bude osmikanálový, druhý jen čtyřkanálový pro levnější a méně výkonné segmenty trhu. V Q4 2017 pak má přijít ještě řadič SM2263XT, který bude také čtyřkanálový, ale určený pro použití bez mezipaměti DRAM. První dva čipy budou stále mít rozhraní PCI Express 3.0 ×4, typ bez DRAM používá jen dvě linky, ale stále rozhraní NVMe. To by se s ním mohlo více rozšířit v lowendu na úkor dnes dominantních disků SATA.

Roadmapa SSD řadičů společnosti Silicon Motion (Zdroj: Tien-Chang via ComputerBase)
Roadmapa SSD řadičů společnosti Silicon Motion (Zdroj: Tien-Chang via ComputerBase)

Po této sérii ale v roce 2018 přijde nový řadič SM2264, což je právě onen čip, založený už na rozhraní PCI Express 4.0. Použité budou stále čtyři linky, takže by měl bez problémů fungovat se sloty M.2, pokud tedy tyto budou s PCI Expressem 4.0 kompatibilní. Půjde o osmikanálový řadič, určený tedy pro výkonnější disky či moduly. SM2264 by se měl dostat do výroby v čtvrtém kvartále roku 2018. SSD na něm založená nevzniknou pochopitelně hned, mezi dostupností NAND či řadičů a uvedením hotového disku na trh je vždy nějaká prodleva, firmy budou potřebovat čas na vývoj a testování. Nicméně během roku 2019, přinejmenším v jeho druhé polovině, by se už teoreticky nějaké takové zařízení mohlo objevit.

Z toho samozřejmě vyvstává otázka, zda už lze na stejnou dobu očekávat i příchod tohoto rozhraní a slotů PCI Express 4.0 v základních deskách a potažmo procesorech, které jej také musí podporovat. Je logické, aby Silicon Motion uvedení sladil s uvedením této sběrnice do PC, nicméně firma zároveň může být i napřed, aby při uvedení už měla vše připravené takříkajíc pro maximální efekt. Den, kdy se podpora PCI Expressu 4.0 objeví v procesorech, by ale asi v roce 2019 nastat mohl. Prvně asi na platformě Intel, AMD by mohlo teoreticky mít určité zpoždění. Bude ale také záležet na tom, jak vyjde načasování procesorů, v jejichž rámci se řadiče PCIE 4.0 objeví.

Dvojnásobná propustnost

PCI Express 4.0 pomůže zvednout propustnost rozhraní NVMe. Sloty M.2 běžně používají čtyři linky PCI Express 3.0 (s více standard nepočítá), což poskytuje teoretickou přenosovou rychlost 32 Gb/s (4 GB/s) a rychlá SSD již na tento limit narážejí. PCI Express 4.0 by kapacitu zvedl na 64 Gb/s (8 GB/s), takže by se pokročilé disky zase mohly o něco rozlétnout. Zdvojnásobení rychlosti by přirozeně platilo i pro rozhraní U.2 a případně i SATA Express, pokud by se začal používat v praxi.

Slajd k rozhraní PCI Express 4.0 z roku 2014
Slajd k rozhraní PCI Express 4.0 z roku 2014

Konec SATA?

Na plánech firmy Silicon Motion je jinak zajímavá ještě jedna věc. Podle webu ComputerBase v nich na následující roky nefiguruje žádný nový řadič s rozhraním SATA. Pro tuto linii úložišť, které jsou dnes stále mainstream a také cenově nejvýhodnější, tak má po stránce řadičů stále stačit to samé, co už je dnes na trhu. Toto by mohlo signalizovat celkový útlum rozhraní SATA a obecný přechod na formát M.2, kdy by SATA zůstalo asi jen doménou pevných disků.

Nicméně úplně rychlý konec SATA SSD možný není, protože velké množství dnešních levných desek žádné sloty M.2 nemá, nemluvě už o těch dříve vyrobených. Na upgrady takových strojů tedy SSD v tomto zastaralém provedení stále budou třeba, jenže by asi mohla začít stagnovat a nedal by se pak už čekat nějaký další vývoj. To by mohlo mít neblahý důsledek. Pokud totiž na trh nebudou přicházet nové typy řadičů, nebudou disky SATA dostávat ani nové vylepšené technologie pamětí NAND, které v budoucnu přijdou (nemluvě už o „next-gen“ náhradách, jako je 3D Xpoint).

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. na staré systémy současné SATA bohatě stačí, netřeba truchlit. Vývoj pro něco co už je fakticky nějakou dobu mrtvé nemá smysl. Nepředpokládám že by to hromadně většina výrobců zařízla, ale dostává se to právem na okraj zájmu. Už i levné desky B250 mívají aspoň jeden slot m.2.

  2. Na SATA mi nesahejte. Ted mam v pracovni stanici 5 disku z toho 3x SSD (1x SSD system, 2x RAID1 ZFS SSD, 2x Hitachi 7k1000 RAID1 ZFS). Jak bych to do desek s m.2 sloty narval? A navic v takove kapacite a za takovou laci a tak aby se to uchladilo? m.2 je dost mimo, mozna U.2 v budoucnu…