PCI Express 5.0 přináší nové napájecí kabely pro grafiky. 12pin à la Nvidia dává až 600 W

19

Grafické karty budou v budoucnu zřejmě víc a víc žrát. V rámci PCI Expressu 5.0 proto přijde nový typ napájecích kabelů, s nimiž bude jediný konektor zvládat až 600 W. Už se objevuje na prvních zdrojích a zdá se, že je kompatibilní s konektorem u karet Nvidia Founders Edition.

Loni Nvidia na grafikách GeForce RTX 3000 zavedla vlastní proprietární napájecí konektor s 12 piny, který pak používaly její vlastní karty Founders Edition jako náhradu dvou osmipinů. Vypadá to, že časem se tento styl napájení stane i standardem. Asus totiž odhalil, že takovýto 12pinový konektor by měl zavést standard PCI Express 5.0, a s konektorem Nvidie by to mělo být kompatibilní. Jeden tento kabel zvládne až 600 W příkonu.

To, že PCI Express 5.0 (ať už přímo tento standard, nebo jen grafické karty s rozhraním PCIe 5.0) přinesou změnu ve stylu používaného externího napájení, zatím neoznámilo ani konzorcium PCI-SIG, ani Nvidia nebo AMD. Ale prozradil to Asus, který před nedávnem představil vlastní zdroje ROG Thor 1000W Platinum II, 1200W Platinum II a 1600W Titanium. Jejich vysoké výkony mají být připravené na grafické karty nové generace, což vypadá jako trošku hrozivé potvrzení zpráv o tom, jak mají TDP herních grafik v následujících letech explozivně růst.

Asus přímo ve svých tiskových materiálech zmínil, že PCI Express 5.0 zavede nový napájecí konektor, který „bude spojovat 12 vodičů do jediného kabelu“. A říká to proto, že zdroje Thor mají být asi prvními, u kterých bude podpora tohoto konektoru a „PCI Expressu 5.0“ oficiálně avizovaná. Dotyčný kabel má být v balení přímo z výroby. Protože firma pravděpodobně vychází z informací, které má ze standardizačního procesu či pod NDA od výrobců GPU, asi informaci o novém typu napájení můžeme věřit.

PCIe 5.0 kabel zdroje Asus ROG Thor, konektor pro zapojení do karty Zdroj: eTeknix

Asus přímo neukázal obrázky tohoto „PCIe 5.0 kabelu“, ale nyní je zveřejnil web eTeknix, který připravuje recenzi zdroje. Podle jeho snímků se nicméně zdá, že je u něj použitý stejný konektor MOLEX MicroFit, jaký použila Nvidia u svého vlastního 12pinu. A jelikož i Asus ve svých marketingových materiálech použil jako ilustraci tohoto nového standardu bok Founders Edition karty GeForce generace RTX 3000 s konektorem Nvidie, vyplývá z toho, že podle všeho bude standardizovaný konektor PCI Express 5.0 stejný. Nebo alespoň s tím od Nvidie kompatibilní.

Až 600 W jedním konektorem

Konektor tedy bude fyzicky relativně malý (piny budou více nahuštěné), ale bude oficiálně umožňovat přenést mnohem víc elektřiny, než co garantují dnešní osmipinové kabely (150 W). Samotný konektor má dle specifikací Molexu údajně umožňovat až 9 A na jeden pár 12V+zem, což by dovolovalo přenášet 648 W jedním kabelem (při napětí 12 V). podle Asusu ale oficiální specifikace v rámci standardu PCI Express 5.0 bude nižší, zřejmě se za napájecí kapacitu jednoho kabelu bude považovat rovných 600 W.

12pinový konektor a kabel mají údajně zvládnout 600 W
12pinový konektor a kabel mají údajně zvládnout 600 W (Zdroj: Asus)

Tento kabel tak papírově dokáže zastoupit čtyři dnešní osmipinové konektory. Doufejme, že nepřijde doba, kdy karty budou potřebovat dva – nebo aspoň že to nebude tak brzo. I když… jestli je pravda drb, že v generaci GeForce RTX 4000 má standardně existovat 450–550 W GPU, tak karty s továrním přetaktováním i tento takřka kvůli nim zavedený kabel asi mohou hned přerůst a potřebovat zase dva.

Kabel od Asusu sloužící pro obsluhu 12pinu podle fotek eTeknixu není nijak zvláštní (dost možná je i dělaný ještě podle loňského návrhu Nvidie) a zdroj na něj ještě není připraven úplně nativně. Místo aby se modulární kabel připojoval na separátní port, využívá dva omipinové porty určené pro standardní osmipinový kabel (z každého si ale bere jen šest vodičů).

PCIe 5.0 kabel zdroje Asus ROG Thor (zaústění modulární kabeláže do zdroje, není součástí standardu) Zdroj: eTeknix

12 nebo 16 pinů?

Mimochodem, možná si vzpomínáte, že když byla o tomto novém napájecím kabelu řeč poprvé (v této zprávě o GeForce RTX 3090 Ti), mluvilo se o 16pinu, zatímco zde máme 12pin. Asi je to proto, že standard PCI Express 5.0 zdá se počítá ještě s volitelnými pomocnými piny pro datovou komunikaci, které by byly přidané na spodku konektoru. Můžete to vidět na snímcích webu igor’sLAB. Tehdejší drb tedy asi nemluvil o tom, že by 16pin měl osm párů vodičů 12V+zem.

Schémata napájení pro karty PCIe 5.0: 16pinový konektor s čtyřmi pomocnými komunikačními vodiči Zdroj: igor'sLAB

Tato datová část má čtyři piny a asi by složila na nějakou zpětnou vazbu mezi zařízením a zdrojem (možná by se pomocí ní mohlo probíhat nastavení napájení, například při použití 48V napětí). Jde o nepovinnou část, takže u herních grafik v PC se asi tato část nepoužije a budeme mít jen 12 pinů napájení. Oba typy možná budou částečně kompatibilní, ale bez propojení datové části nebudou třeba u serverových akcelerátorů některé věci fungovat.

Poprvé oficiálně u GeForce RTX 3090 Ti?

Jako první by se tento konektor (ve 12pinové verzi) podle nedávných drbů mohl objevit na zmíněné GeForce RTX 3090 Ti – minimálně u verzí Founders Edition, ale tentokrát by ho už možná mohli používat i nereferenční karty, aby se vyhnuly nutnosti mít několik osmipinů. Referenční TDP totiž dle úniků může být až 450 W. Jak už ale bylo řečeno, toto napájení asi může být kompatibilní i s předchozími kartami GeForce RTX 3000 v provedení Founders Edition.

Ač se totiž toto napájení označuje jako PCI Express 5.0, půjde ho použít i na kartách, které podporují třeba jen konektivitu PCIe 3.0 nebo 4.0. A obráceně, karta již běžící na rozhraní PCI Express 5.0 asi nemusí nutně používat toto nové napájení (pro certifikaci by teoreticky mohlo být povinné, ale karty PCIe 5.0 by logicky měly fungovat i s konektory dle starých zvyklostí.

Galerie: Nový napájecí konektor pro grafické karty PCI Express 5.0

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Asus (1, 2), igor’sLAB, eTeknix (1, 2)

PCI Express 5.0 přináší nové napájecí kabely pro grafiky. 12pin à la Nvidia dává až 600 W
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Před nějakými šesti lety jsem tohle přestal sledovat a dneska se nestačím divit. Výrobní postupy se posunuly z desítek na jednotky nm, ale procesory dneska žerou 300 W a grafické karty 600 W? Důrazně protestuju proti tomu, aby se zařízení s takovým příkonem říkalo grafický akcelerátor. To je primárně přímotop, a že to umí vykreslovat nějaké obrázky, je funkce sekundární. No… tak jsem si ulevil a jdu zase dál 😀

 2. No to je síla. Grafiky 675W, procesory dalších až 200W, k tomu příslušenství a atakujeme 1000W. K tomu si přidejme prudký růst cen jak elektřiny, tak samotných komponent. Z hraní na PC se stává drahá zábava. A to jsem si myslel, že když jsem si před 5 lety kupoval 750W zdroj, že jsem zbytečně přestřelil, protože spotřeba přece bude s novými lepšími procesy a technologiemi klesat.

  • „Z hraní na PC se stává drahá zábava. “ – NIE

   Samozrejme to musíme zabudnúť na situáciu z kartami ktorá je posledný rok úplne mimo ale inak, takto pred rokom aj niečo sa dali pekne kúpiť napr. nVidie 1660 Super po 210-220€, či RX5700/XT po 330-400€ a kto si takú kartu kúpil pred kryptom má pokoj a môže sa hrať.

   A inak máš dnes 6C/12T CPU od 145€ (10400F), 16GB DDR4@3200 od 60€, 500GB/1TB NVMe od 50/95€, dobrú dosku kľudne za 85-90€ + zdroje/skrinky/W10 za stabilné ceny.

   Na PC hranie ti netreba 500€ 12C/24T Ryzen, 1500€ 6800XT ani 200€ 1TB NVMe PCIe 4.0 a ani pripravované 400+++W grafiky takže nebyť situácie s grafiky práveže je PC hranie na veľmi dobrom stave.

   …a kto chce 4k@120FPS na „full“ musí platiť.

 3. Tak vyrobci zdroju jsou poteseni, protoze by to mohlo prinest vetsi prodeje drazsich zdroju s vyssi marzi. Kdo ale nebude potesen, bude NVidia, protoze dopadne podobne jako Intel.
  Ani u Intelu lide na uzasny vykon s uzasne velkou spotrebou neslysi, u grafik tomu nebude jinak.

  Jsem na tom teda podobne jako vetsina ostatnich, u procesoru leta cilim na skutecne TDP do 150W, coz splnoval Prescott, i7-950, …, i muj posledni Ryzen 5800X. Na intelovske nesmysly s 200-250W nejsem zvedavy. U grafik to mam nastavene na limit 250W a vsechny me predchozi grafiky pod timto limitem byly, stejne jako pod tim limitem bude pristi grafika az zase bude nejaka k dostani.
  Takze vyrobci zdroju maji smulu, zadne litrove delo si nekoupim, 500W bude pocitaci stacit navzdy. A pokud se kvuli tomu presunu z highendu procesoru a grafik do mainstreamu nebo lowendu, aspon usetrim i na tehlech komponentach.

  • Kbydys pořád jenom nefňukal o neexistenci grafáren, ale jednu si pořídil, tak bys možná zjistil, že se do těch 250W při hraní vejde.

   I po českém internetu proběhlo několik zpráviček o tom, jak náročná hra (New World) odpálila ne úplně perfektně vyrobené kousky (většinou 3090 od EVGA).
   Tato hra v nastavení 4k dává na RX 6800XT 85 fps … a žere u toho v průměru 240W.
   Po omezení n a 60 fps spadne spotřeba pod 200W.

   Osobně používám nastavení, kde celá sestava s Ryzen 7 5800X, Radeon RX 6800XT, 64GiB @3600, 1T NVME + 2T SSD + 4T HDD, a nějaká ta bižuterie kolem (modem, router, WiFi, repro, …) se vleze do 300W.
   (Bez monitoru. Ta 4k kráva sežere sama dalšícj 100W)

   PS: https://www.svethardware.cz/radeon-rx-7900-xt-s-500w-spotrebou-prichazi-doba-grafickych-otesanku/56304

   Možná ji sthneš koupit, než zase zdraží 😉

  • jsi na tom podobně, jako většina ostatncíh … kterou většinu jakých ostatních máš na mysli? Napiš alespoň jednu reálnou situaci, kde graf karta i cpu běží na svých maximech najednou … myslím tím co se týče maximální spotřeby, ne frekvencí … to asi se načekám …

 4. Když už zavádí nový konektor, mohli do specifikace dát i povinné 24V ať je klid na delší dobu. Mobil se s nabíječkou dohodne na napětí a podle toho máme danou rychlost nabíjení. Pochybuji, že se grafika dohodne se zdrojem, že chce v konektoru 24V/48V, jinak poběží bez turba.