PCIe 5.0 SSD ze Slezska. Next-gen NVMe moduly už vyrábí i Poláci kousek od nás

0
GoodRam IRDM Ultimate 1600
GoodRAM IRDM Ultimate
-
Zdroj: GoodRam

U severních sousedů působí jeden z mála evropských výrobců pamětí a podobného hardwaru pro PC. Teď bude mít v nabídce už i nejnovější generaci SSD s rozhraním PCI Express 5.0.

Pomalu se na trh chystá nová generace SSD používajících rozhraní PCI Express 5.0, která by měla vyjít krátce po příchodu platformy AMD AM5 a Ryzenů 7000, které je budou schopné využít. PCIe 5.0 SSD budou schopná dosáhnout výrazně vyšší sekvenční rychlosti. Jedno z této první vlny SSD této generace teď oznámila i firma GoodRAM, u které je zajímavé, že jde o firmu z Polska. SSD běžící na PCI Expressu 5.0 bude tedy možné mít od sousedů.

Nevím, jestli jsme o GoodRAM někdy psali, ale tato značka (samotná firma se jmenuje Wilk Elektronik) funguje skutečně v Polsku, kde dokonce přímo má i výrobní továrnu na paměťové moduly (v Łaziska Górne, což je v polské části Slezska kousek od hranic ostravského kraje). Nicméně jde jen o výrobu samotných modulů, nikoliv o výrobu čipů DDR4 a DDR5, což je samozřejmě jen píseček (doslova) Samsungu, Hynixu, Micronu a teď nových hráčů z Číny.

Vedle RAM ale GoodRAM podobně jako většina dalších výrobců produkuje i SSD, a teď tedy uvede i modul s rozhraním PCI Express 5.0, založený na řadiči Phison E26. Phison a také třeba SiliconMotion vyvíjejí k řadičům i celý referenční návrh a firmware (Phison dokonce měl i továrnu a nabízel zájemcům o prodej SSD pod vlastní značkou výrobu takřka na klíč), díky čemuž kvalita SSD od podobných menších výrobců dost stoupla proti poměrům dejme tomu před deseti lety. Díky tomuto by snad ani s GoodRAM neměly být nějaké problémy.

GoodRam IRDM Ultimate 2
GoodRAM IRDM Ultimate, prototyp na IFA (zdroj: Geeknetic)

SSD, o kterém je řeč, ponese jméno GoodRAM IRDM Ultimate a půjde klasicky o modul M.2, zdá se, ve standardním rozměru 2280. Ne tedy zvětšený 25110, o kterém se teď diskutovalo jako o možnosti pro PCIe 5.0 moduly. Zatím nemáme kompletní podrobnosti, ale podle GoodRAM má modul dosahovat sekvenční rychlosti čtení přes 10 GB/s a zápisu až 9500 MB/s (rychlost pro zápis do pseudoSLC cache). Použitá bude TLC NAND a v nabídce budou tato SSD v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB.

Některé moduly s Phisonem E26 mají jít až na 12 GB/s, takže IRDM Ultimate by bylo jedním z SSD (údaj o rychlosti 10 GB/s se objevil vícekrát, ne jen v tomto případě), které výkon nebudou hrotit tak vysoko. Je možné, že této rychlosti je dosahováno při nižším nastavení spotřeby nebo s levnější NAND o méně vrstvách, které samy o sobě dosahují nižších rychlostí čtení a zápisu. Modul IRDM Ultimate by asi mohl být z těch relativně dostupnějších modulů generace PCI Express 5.0.

Podle firmy je modul v aktivním vývoji, takže asi nebude ke koupi již tento měsíc spolu s prvními deskami platformy X670/X670E. Firma ještě nesdělila, kdy začne modul prodávat (ani plánovanou cenu). Na obrázcích proto vidíte prototyp, který firma předvedla na výstavě IFA.

GoodRam IRDM Ultimate 3
GoodRAM IRDM Ultimate (zdroj: Geeknetic)

Na fotkách modulu docela zaujme chladič. Firma se nenechala limitovat nějakými ohledy na výšku modulu a osadila hodně vysoký pasiv, který by snad mohl mít díky objemu slušnou schopnost pohltit teplo z nárazových zátěží. Jak dobře bude fungovat, samozřejmě z obrázků nevykoukáme. Podobný chladič má GoodRAM už na modulech IRDM Pro (to jsou SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4). Návrh na nové generaci není úplně stejný, ale měl by snad chladit podobně.

Zdroje: GoodRAM, VideoCardz, Geeknetic

PCIe 5.0 SSD ze Slezska. Next-gen NVMe moduly už vyrábí i Poláci kousek od nás
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů