PCMark 10 je tady. Populární benchmark v nové verzi opět změří počítač jako celek

1

PCMark je komplexní nástroj pro měření výkonu počítače a v poslední době i smartphonů. Měření je založeno na reálných úlohách a aktivitách. Jeho tvůrcem je finská společnost Futuremark.

Starší PCMark 8 z roku 2013 měl z našeho pohledu jednu vadu – nebral v potaz výkon disku, pro který sice existuje samostatný nástroj PCMark 8 Storage, ale skóre celého počítače z něj nedostanete. Proto jsme využívali spíše starší PCMark 7 (2011). Nový benchmark obsahuje tři scénáře, vedle hlavního testu ještě jeho zkrácenou a rozšířenou verzi. Všechny měří výkon celého počítače (včetně disku), což nám Futuremark na přímý dotaz potvrdil.

pcmark10-result

PCMark 10 Express (kratší test) se zaměřuje na základní práci s počítačem a kancelářskou práci. Naproti tomu PCMark 10 Extended přidává úlohy zatěžující i grafickou kartu a náročnější aplikace pro procesor. Navíc i u nového PCMarku v budoucnu přibude separátní test pro měření výkonu disku. Pro měření grafického výkonu pak existuje populární 3DMark.

PCMark10 1600pcmark10-spreadsheets

PCMark 10 funguje na počítačích s Windows 7 SP1 a vyšších, instalační balíček má 2,8 GB a základní test je zdarma. Všechny testy, grafy průběhu a možnosti konfigurace získáte s licencí v ceně 30 dolarů.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Akoze tych 2.8 GB je preklep ci realna skutocnost? Benchmark co nie je primarne urceny pre GPU (UHD textury, modely komplexneho prostredia …).
    Dnes sa uz i ti programatori riadia heslom, cim viac GB tym viac ADIDAS 🙁
    (MEMTEST – 6 MB, HDTUNE – 3 MB, CPU-Z 1 MB, PRIME95 – 6 MB, PC Wizard – 6 MB … = max 32 MB), alebo taky PassMark – 25 MB.
    Jdu blejt velebnosti.