Když pečení grafiky v troubě nevyjde… Zasahovat museli hasiči

17

V Rožnově pod Radhoštěm se tento týden odehrál kuriózní případ. V paneláku se někdo pokoušel opravit grafickou kartu v troubě. Jenže ji tam nechal moc dlouho nebo při vysoké teplotě. Dým byl nakonec takový, že museli zasahovat místní hasiči, dle jejich zprávy ale stačilo jen vyvětrat.

Po příjezdu na místo události a vyslechnutí podaných informací od majitele bylo zjištěno že došlo k zahoření grafické karty, která byla vložena do zapnuté trouby, poté co se majitel pokoušel o opravu dle zhlédnuté internetové diskuze, oprava se nezdařila,“ píšou hasiči na svém webu a dokládají to fotkou.

rožnov hasiči grafická karta
Když se pečení grafiky nepodaří (foto: HS Rožnova pod Radhoštěm)

Grafiku už z fotky nepoznáme, ale kutil na to šel dobře. Odmontoval chladič a kartu na pekáč umístil kondenzátory nahoru, aby mu při pečení neupadly. Zbytek ale zbabral. Na Cnews jsme se pečení grafik věnovali již před devíti lety, Mirek Jahoda tehdy ukázal vlastní návod, jak opravit karty Radeonem HD 4850 a GeForce 9600 GT, které se již chovaly nestabilně.

Postupy se průběžně zdokonalovaly. Obecně ale platí, že se má trouba předehřát na teplotu okolo 200 °C a karta se pak peče pět až deset minut. Podobným způsobem lze opravit i základní desku nebo další elektroniku. Ta se může časem kazit, neboť v ní degradují pájené spoje. Pečením se dosáhne opětovného spojení, ale je to velká alchymie, kterou nelze opakovat donekonečna a kterou nemůže provést každý, kdo umí číst.

Když pečení grafiky v troubě nevyjde… Zasahovat museli hasiči
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.55%) 22 hlasů

17 KOMENTÁŘE

  1. Horkovzdušná pistole je rychlejší a laik s ní má mnohem větší šanci na úspěch, protože se elektronika jen tak lehce nepřepeče. Horký vzduch se dá směřovat na oblast čipu, kde kvůli změnám teplot při provozu většinou bývají studené spoje, a choulostivé kondenzátory jsou vysoké teploty ušetřeny.

    Na fotce mě zaujaly rozpuštěné (mosazné?) „nohy“ na rozích karty. To musel mít snad troubu bez termostatu, když se tavila už i mosaz 🙂

  2. To by mě nenapadlo, dávat to do trouby, taky bych použil horkovzdušnou pistoli. Ale rozesmálo mě to 🙂 ale vzpomněl jsem si když jsem na chatě opravoval rmg a byl úplně kaput a topili jsme v krbu a strýc mě řekl že desku se součástkami můžu do toho krbu klidně hodit že se nic nestane, no stalo se všechny součástky nám lítali po pokoji, no bilo to jako ohňostroj protože to i pískalo při letu:-) udělal si ze mě pěknou srandu on byl opravář elektroniky a tak věděl co se stane:-)

  3. Hehe, je to necelej rok, co jsem o svým pečení napsal do diskuse na Živě poměrně dlouhej příspěvek a byl tak úspěšnej, že ho redakce hodila na titulku. Zajímalo by mě, jestli to zkoušel na základě právě toho. 😀 Mimochodem, mně karta po zapečení furt funguje už od června. A fakt stačilo jen vyvětrat. Troubu už ale nepoužívám. 😀

  4. Taky jsem pekl grafiku, pomohlo to cca na půl roku, pak začala zase zlobit, ale byla fakt docela stará. S mobo jsem to musel vzít horkovzdušnou pistolí (protože jsou na ní plasty, které nelze sundat a roztekli by se, zejména konektory, atx atd.) a prohříval jsem ji s pomocí bezkontaktního teploměru, jen NB a SB (starší deska), dokonce jsem vyměnil pár kondíků mikropájkou s tavidlem, vše fungovalo ten cca půl rok. Jako zkušenost zajímavá, ale znova bych to asi nedělal, moc to za to nestojí. Ale dnešní doba je taková, že lidi jedou podle návodu ale mozek buď nemají nebo ho odstaví. Hodně jsem se smál, jak si podobní troubové ničili iphony v mikrovlnce, protože jim to údajně nabije telefon.

  5. “ Ta se může časem kazit, neboť v ní degradují tištěné spoje“

    Nesmysl. Tistene spoje jsou z medene folie a preziji v normalnim prostredi skoro vse. To co degraduje je pajka a tedy pajene spoje.

  6. Hera je pecenie! nejak ju tam nevidiet. Hm to ma za to, ze si poriadne neprecital tie clanky a diskusie. takto ma aspon nejake to zelezo do srotu 😀 inak neviem si predstavit co za smrad a chemikalie musel dychat.