Pečte grafiky do bezvědomí! (+ jak na pískání cívek)

1

Pečeme nejen grafické karty

V nadpisu jsem se nechal inspirovat dokkenem z vlákna Upečte grafiku! Víkendový test a vůbec celý tento článek vznikl na základě podnětů a zkušeností uživatelů vedených vrchním zapékačem Kharkowem. Pečení počítačových komponent v ČR (a v obyčejné troubě) začalo psát svou historii zřejmě po aktualitě Jak opravit grafiku? Upečte ji v troubě! z 16. června 2009. V ní Haste266 z  HardOCP fóra pekl po nějakých deset minut na více jak 200 stupňů Celsia svou již zdánlivě mrtvou GeForce 8800 GTX a po vychladnutí a opětovné montáži chladiče zase fungovala.

Aniž bych si pečlivě přečetl zkušenosti Kharkowa, snažil jsem se úspěch zopakovat s jedním Radeonem HD 4850 a GeForce 9600 GT, jež se projevovaly nestabilitou, pruhy či artefakty. Ačkoli jsem je odstrojil od chladiče, očistil zbytků teplovodivé pasty, odebral záslepku zadního panelu, první pečení nedopadlo zrovna slavně. Po necelých deseti minutách jsem z trouby vytáhl plech s grafikami a bohužel také takřka všemi vypadanými kondenzátory a dokonce některými cívkami. Takže hned na začátku a výrazně:

Grafické karty a podobné komponenty pečte vždy stranou s kondenzátory nahoru!

(a nikoli tak, jak to dělal Haste266 v prvním pokusu, v němž měl zřejmě štěstí). Díky zmíněnému vláknu Upečte grafiku! se technika pečení pro různé počítačové části zdokonalovala. Počáteční doporučení – 8–10 minut pro teplotu 200–250 stupňů Celsia – bylo kvůli možnému nafouknutí kondenzátorů poopraveno raději na 7 minut (při 250 stupních Celsia). Aktuální návod by mohl vypadat nějak takto:

Desatero pekaře grafických karet

 1. Odmontujte z grafické karty chladič
 2. Očistěte čip a paměti od zbytků pasty a teplovodivých polštářků (lze použít organické rozpouštědlo)
 3. Odmontujte záslepku (plíšek) z panelu výstupů
 4. Případného prachu se zbavte třeba pomocí štětce (pozor na statickou elektřinu)
 5. Jsou-li na kartě nějaké snadno odlepitelné samolepky, zbavte se jich
 6. Předehřejte troubu na 250 stupňů Celsia
 7. Připravte si plech a několik alobalových kuliček (zatím se nezdá, že by mohly zavinit nějaký zkrat)
 8. Kuličky dejte na plech a na ně položte kartu (kondenzátory nahoru) tak, aby se nedotýkala plechu
 9. Pečte asi sedm minut, poté nechte dlouho vychladnout (raději při normální pokojové teplotě a vlhkosti)
 10. Znovu naneste pastu, nasaďte chladič a můžete vrátit i záslepku kolem výstupů na monitory


Správně připravená GeForce 7600 GS a důsledky delšího pečení v troubě: nafouknuté kondenzátory. V případě, že kartu oživíte, bude stačit výměna, jednomu z uživatelů HardOCP fóra explodovaly jako popcorn už po pěti minutách. Autor fotografií: Total AMD

V původní novince jsem měl fotografie a video, kde byl bohužel ukázán špatný postup s kartou kondenzátory dolů. Nyní na YouTube najdete už desítky videí s úspěchy (mezi nimi i šťastlivce, co oživili kartu při pečení s kondezátory dolů, aniž by je museli potom všechny připájet), stačí zadat třeba „video card bake“ (nebo „oven“). Názorné a průkazné je třeba toto video:

Po této nedlouhé kratochvíli by mohla vaše dosud nefunkční nebo artefakty projevující se grafická karta znovu běžet. Otázkou je trvanlivost takové opravy: někteří uživatelé uvádí nutnost opětovného pečení po třech měsících, jiným zase zařízení funguje od první opravy v troubě.

Kvůli možné kratší životnosti takto opravených komponent vyvstává otázka, zda toho někteří nepoctiví uživatelé nevyužijí pro opravu a následný prodej takových karet po inzerátech či aukcích. Pečení je na kartě ale většinou poznat zahnědnutím/zažloutnutím, jako to ukazují fotografie GeForce 6600 GT od Kharkowa nebo mé fotky zapečeného Radeonu HD 4850. Horší to ovšem bude třeba s kartami s černým PCB: zde mohou pomoci případné neodlepené samolepky.Leadtek GeForce 6600 GT po pečení: všimněte si zažloutlého zabarvení nejen u samolepek, ale i PCB. Autor: Kharkow

Zvídaví uživatelé samozřejmě už vyzkoušeli i jiný hardware než grafické karty. V troubě už se pekl třeba Xbox 360 (odkaz zájemcům doporučuji, jsou tam důležité rady), notebook IBM Thinkpad T40 (a mnoho dalších, nepřehlédněte návod na opravu notebooku horkovzdušnou pistolí od glua), kalkulačky, základní desky atd.

A komu by se nechtělo chodit do odkazovaných fór pro důkazy, že to opravdu funguje, mám tu několik málo citací:

Tak jsem si dnes upekl 6600GT od Prolinku, která mi házela artefakty a půl roku se mi válela v šuplíku. Postupoval jsem dle zkušeností zde a karta se pekla deset minut na docela slabou teplotu (stará dobrá plynová Mora 1100, žádné přesné navolení teploty), což bylo zjevné, jelikož na kartě to pečení nešlo poté nijak poznat. Nažloutlá opravdu jen mírně na možná pěti procentech PCB. Pak 15 min chlazení, do desky a voilá… Karta jede. Jsem ale zvědavý, na jak dlouho… Zítra peču další…

Tak sem zkusil druhou grafiku,která dělala barevný pruhy na monitoru.Je to Asus 8800GTS 320MB,dal sem ji na 250 stupňů zhruba na 10 až 12minut,nechal vychladnout,nandal chladič atd. a zkusil a vona fachá!

Ahoj všem kuchařům, tak jsem to také zkusil s nefunkční DVB-T kartou, konkrétně Technisat Air Star 2. Karta nebyla funkční již na dvou MB a rok jsem ji měl doma. Dnes jsem ji chtěl vyhodit a proto jsem ji spíše ze zvědavosti šoupnul na 200°C a 10 minut do plynové trouby. Po pozvolném vychladnutí jsem ji s nedůvěrou dal do PC. Výsledkem je plně funkční karta, která byla hned na první pokus detekována. Díky za návod.

Notebook je pozarucnej dobe takze som vymontoval graficku kartu ATI X1440 a dal ju podla navodu piect na 10 minut pri 200 stupnoch. Po hodine som ju namontoval spet a vsetko funguje ako ma.

Tak jsem skusil upect 8800GTS 512MB obraz vga byl rozpadlej pruhy pres nej po nasinstalovani ovladacu pc vytuhlo . tak jsem ji dal do trouby plynove na 8min presne jadrem dule a vga slape jak hodinky.

Další podařené pečení. Kamarádova Asus EN8500GT artefakty, upečená 250°C na 7,30min v horkovdušné troubě. Následně ok. Projetí 3DMarkem OK. Pouze neznačkové elyty se mírně nafoukly-bude výměna.

Upek sem známýmu 4 roky starej xbox360, kterej bohužel obdržel RRoD a teď šťastně opět už 2 měsíce funguje.

Tak další upečená 8800GTX se zdá zatím OK. Zkouška zatím proběhla krátkodobě (pouze najetí systému) ve 2D kvůli nechlazeným pamětem, napájecích obvodů a NVIO-vstupně/výstupnímu čipu.

Dostala se mi do pazourů další 8800GTX. Upečeno jako předchozí 250°C/7min. Je O.K.

hlásím úspěch
7600GS AGP od Asusu….klasika…total artefakty, v šupliku asi dva roky…190st. cca 9 min do mirnýho smrádku.
Artefakty pryč…normálně jede

Touto metodou jsem ještě dnes reinkarnoval LCD monitor Neovo F-417. Minulý rok v srpnu začlo lehké moire a to se zhoršovalo. Po kuchnutí monitoru jsem stál před dilema co s tím. Na desce jsem povyměnoval většinu elytů, ale bez efektu. Po dnešním úspěchu s grafikou jsem se rozhodl zkusit to i s monitorem. Nejdříve jsem pekl desku s elytama…nic. Pak jsem vrazil do trouby tu druhou menší a po vychladnutí…voila…jede . Teď nechám jet PC v nějakým 3D režimu minimálně 48h v kuse a pak hodím report. Lehce pod 200st./1O min

Po přečtení většiny příspěvků včetně zahr.fór, se domnívám, že je zde úspěšnost zhruba 70% za čímž si pevně stojím.
Kecy nevěřících Tomášů typu kravina, blbost, to přece….apod., jsou opravdu jen KECY.
Pánové…pečte do bezvědomí!!!! FUNGUJE TO

A z HardOCP fóra, kde už pekařský thread má více jak 35 kapitol:

My 8800 ultra has had artifacts for the past 2 days, too bad I
really wanted to play the avp demo. Well I gave the oven treatment to
my graphics card, right now its cooling. Can’t wait to try it out and
post the results!

Geforce go 7900GS resurrected.

Got an 8800GT working! Failed on a motherboard.

Resurrected 2 cards today for the first time
1. 8800gtx just started artifacting the couple days ago, games crashing/locking up
2. 6800gt been sitting in my dresser for 2 years, used to artifact but would start windows, games would crash
now after baking at 385 for 10 min with heat spreader removed both are working great!
Thanks OVEN, typed this from a baked 6800gt.

Samozřejmě se najde i hodně neúspěchů a především bych chtěl zdůraznit, abyste pečení prováděli jen u hardwaru, který je mimo záruku a celkově byli smířeni s tím, že už nemusí dál fungovat a případná oprava jiného problému než s pájkou bude po pečení složitější či zcela nemožná.

Jak na pískající cívky

Ve vlákně o pečení se nám rozjel trochu offtopic o pískajících cívkách. Tento problém také není smyšlený, opět se netýká jen grafických karet a nemá vždy jednoduché řešení. Omezíte-li se ale právě na pískání cívek na grafické kartě, můžete si zkusit sami malý test po stažení nástroje ATITool. Po zobrazení klasické chlupaté kostky přibližte ucho ke kartě a zkuste problém lokalizovat. Místo ATITool lze použít i různé intro sekvence her, kde je typicky dosahováno snímkové frekvence ve stovkách (fps). Jak vypadá takové opravdu hodně nepříjemné pískání cívky, to ukazuje video ve starší recenzi GeForce 8800 GTS-512.

Theo Valich si myslí, že s digitálním PWM u Radeonu HD 2900 XT a
novějšími bude v pohodě. Tato cívka na HD 2900 XT však pískala opak a
naše zatím nevelká databáze pískajících grafik už obsahuje nejen GeForce. GeForce (především ty s G92) jsou však častým viníkem a u GeForce 8800 GTS se Zotac vymlouval na celou špatnou sérii karet navržených Nvidií

Jedná-li se opravdu o grafickou kartu, je nasnadě řešení, jež nepomáhá pouze a jen s pískáním cívek. Je doslova nutností pro Multi-GPU (SLI, CrossFire), odstraňuje jev zvaný tearing (jakési rozpolcení či roztržení obrazu, kdy v části vidíte ještě obsah „starého“ bufferu) a rovněž vám může ušetřit elektrickou energii. Jeho zapínání nedoporučím snad jen profi hráčům her s enginy, kde jsou vysoké snímkové frekvence výhodou (zřejmě Quake III, Call of Duty 2 apod.) anebo, kde vlivem nesprávně napsaného softwaru dochází vinou zapnutí k větším propadům a samozřejmě všem, kdo chtějí měřit výkon grafickými či herními benchmarky. Ano mluvím o:

Vertikální synchronizaci (VSYNC, čekání na svislé obnovení, …)

Jak tuto magickou funkci, která provede výměnu bufferů a zobrazení toho dosud počítaného v souladu s obnovovací frekvencí vašeho monitoru, zapnete?

 • v ovladačích Nvidia GeForce:
 1. klikněte pravým tlačítkem na ploše a vyberte Ovládací panel Nvidia
 2. pod 3D settings zvolte Manage 3D settings
 3. v angl. verzi ovladačů je potom dole položka Vertical sync, nastavte Force on; v české verzi to bude něco jako Vertikální synchronizace nebo čekání na svislé obnovení a nastavte Vynucení zapnuto
 • v ovladačích ATI Catalyst:
 1. pravým tlačítkem klepněte na ikoně ATI v systémové liště
 2. vyberte váš primární adaptér (např. ATI Radeon HD 2900 XT) a nastavení 3D (3D settings)
 3. dále Čekání na svislé obnovení (Wait for vertical refresh) a přepněte na Vždy zapnuto (Always on)

Pokud jste zapnuli vertikální synchronizaci a pískání zmizelo anebo se alespoň ztišilo natolik, že už vám nevadí, můžete tento návod směle opustit. Patříte-li mezi nešťastné majitele hardwaru, který vás otravuje nepříjemnými zvuky nadále, budete muset zvolit buď reklamaci komponenty, nebo zkusit cívky utišit „ručně“.

Stará metoda hovoří o zakápnutí cívky voskem, ten by však nemusel v každém případě zůstat vinou vyšších teplot kupříkladu právě grafických karet v pevném skupenství. Další návody hovoří o nanesení vrstvy nevodivého laku. Ten samozřejmě odolová vyšším teplotám než vosk svíčky, důležité ale bude vědět, co všechno můžete nevodivým lakem zaplácat.

Na internetu koluje jeden obrázkový návod od známého IT blogera Theo Valiche. Ten se potýkal s pískáním na GeForce GTX 280. V odkazovaném návodu najdete také pěknou sbírku reportovaných pískajících karet dokonce napříč sítěmi (americká 115 VAC a evropská 230 VAC), jasný to důkaz, že nezáleží ani tolik na výrobci GPU, jako spíše designu karty a osazených součástkách. Theo v návodu použil lak na nehty, mluví také o sebou samým nevyzkoušeném postupu s lepidlem.


Zdrojem pískání GeForce GTX 280 by podle Thea a jeho literatury měly být kondenzátory. To si ale nemyslím a také Theo píše, že musel nevodivým lakem zaplácat i součástky v modře označené oblasti (překvapivě obsahující cívky).
Zdroj: techPowerUp! via Theo’s Bright Side of IT

Ne vždy je pískající cívka právě na grafické kartě. Další mohou být na základní desce, byť v dnešní době tvrdě soupeřící Gigabyte, MSI a Asus ale třeba i DFI osazuje kvalitní sadu součástek neobsahující klasické vinuté cívky s odhaleným měděným drátem. Pokud přece jen na desce problémovou cívku máte, můžete zkusit podobný návod jako v případě grafické karty.

Pískání se nevyhne samozřejmě zdroj, počítačová komponenta s vůbec největšími cívkami. Zdroji může pomoci přeházení zařízení na připojených kabelech a opravdu často bývá pískání způsobeno kombinací s určitým modelem připojeného zařízení (známý problém byl s pevnými disky). Doufám, že se v diskuzi pod článkem, nebo odkazovaných vláknech ve fóru objeví řada dalších tipů pro utišení cívek a dalších ševelících součástek a pěkným obohacením by byla také vysvětlení prakticky ověřených jevů v článku od nějakého v elektronice vzdělaného člověka.

Tzv. military class komponenty mají mimo jiné obsahovat solid state cívky (choke, SSC). Ty provází marketingový nápis „no buzz“, s vysokými fps (ATITool, intra her) slabé pískání můžete slyšet i z nich. Naštěstí nikoli s vertikální synchronizací a nikoli bez ucha takřka u karty (ve velmi tichém PC)

Pečte grafiky do bezvědomí! (+ jak na pískání cívek)
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů

1 komentář

 1. Tak nám umřela grafika, pane Švejk. A která paní Müllerová. ATI Radeon HD 4870 1GB. Pět let věrně sloužila, ale už delší dobu jsem uvažoval o výměně, kvůli DX 10.1. Mám nachystaných pár her, které vyžadují DX 11. Pak jednoho dne pruhy přes obraz a modrá smrt. Po dvou až třech restartech jela zas celej den. Až jednoho dne restarty nepomohly a furt modrá smrt. Po objednání nové, brouzdám a narazil jsem na tento článek. S vědomím, že nemám co ztratit, jsem šel do toho. Odstrojit a deset minut na 200°C. Pak opětovná montáž a světe div se. Grafárna funguje jak nová. Děkuji za návod. S pozdravem Sváťa Kuřátko, říznutej Polreichem a Láďou Hruškou.