Peer Guardian 2: ochrana před nežádanými návštěvníky

0

Pravděpodobně již používáte některý z antivirových programů, firewallů, odchytávačů spywaru a podobných aplikací, které jsou na internetu k mání. Jistě také víte, že vhodnou obranou proti skrytému internetovému nepříteli je kombinace nejrůznějších přístupů, přičemž základem je prevence a v neposlední řadě obezřetnost, která plyne z největší slabiny počítače, totiž lidského článku.

Mít se na pozoru při každém otevírání e-mailové schránky a načtení každého webu je dnes opravdovou nutností a stále je třeba tuto skutečnost mnohým uživatelům připomínat.

Pak je tu ovšem ještě celá řada „nezvaných návštěv“, o kterých uživatel často nemá tušení, ať už věnuje bezpečnosti sebevětší pozornost. Kompletní provoz přitékajících a odtékajících dat na vašem počítači můžete sledovat a korigovat pomocí tzv. IP blockeru, aplikace pro blokování IP adres přidaných na black list. Jedním z takových programů je aplikace Peer Guardian 2.

Mějte přehled o všem

Aplikaci Peer Guardian 2 ve verzi pro Windows 7 stáhnete zde, pro starší verze Windows pak můžete sáhnout do seznamu na stránkách vývojářů. Jedná se o open source projekt (tedy projekt, jehož kompletní zdrojový kód je vystaven veřejnosti), takže se staženým programem získáváte zdarma veškeré nabízené služby.

Peer Guardian 2 je v základu velice intuitivní. Jeho rozhraní je složeno ze dvou záložek – Protection a Settings. Přednostně vás bude zajímat záložka Protection, neboť právě na ní jsou zobrazena všechna aktuální síťová připojení.

V první řadě je vhodné, pokud jste tak neučinili již ve fázi instalace, aktualizovat aplikaci a seznamy záškodnických IP adres (kliknutím na tlačítko Check Updates). Aplikace samotná totiž obsahuje základní sadu IP adres, které budou automaticky blokovány, a tato sada je (alespoň dle vývojářů) aktualizována v krátkých časových intervalech a pokrývá relativně velké množství nevhodných adres.

Aplikace by však postrádala valnou část své funkčnosti, kdyby nebylo možné vytvářet si seznamy vlastní.

Prostřednictvím tlačítka List Manager se vám otevře dialog pro správu seznamů. Ty mohou být dvojího typu – block, což jsou seznamy zakázaných adres, a allowed, což jsou naopak seznamy adres explicitně povolených.

Vytváření seznamů má navíc tu výhodu, že jsou snadno přenositelné. Každý seznam najdete v adresáři Lists právě tam, kam jste nainstalovali Peer Guardian 2.

V horní části hlavní obrazovky najdete souhrnné informace o blokovaných IP adresách, poslední aktualizaci, seznamech a o tom, zda je automaticky blokován http protokol nebo ne.

Vlastní iniciativu při blokování, resp. povolování různých adres pak můžete vynaložit na seznamu aktuálně probíhajících připojení. Pokud jsou připojení zobrazena šedě, pak to znamená, že byla vyhodnocena jako neškodná a jsou povolena.

Blokovaná připojení jsou implicitně vypsána černě. U každého připojení si můžete všimnout vysílající a cílové adresy, použitého protokolu a času zahájení. Váš počítač nemusí být pouze cílem cizího vysílání, ale může v něm být vyprovokována i např. odpověď na cizí vysílání – proto zde najdete jak sloupec s adresou zdroje (Source) tak sloupec s adresou cíle (Destination).

Nad jednotlivými spojeními můžete operovat pomocí kontextové nabídky, tj. tak, že na spojení kliknete pravým tlačítkem.

Tlačítkem Disable můžete blokování kdykoliv zrušit.

Aby to i pěkně vypadalo

Na kartě Settings najdete nejrůznější kosmetická nastavení, nastavení týkající se historie a logování a upozornění při zablokování nějaké adresy. Stisknutím tlačítka Next v pravém dolním rohu se pak dostanete do druhé části. Zde můžete zapnout např. automatické spuštění po startu systému, upravit interval mezi automatickými aktualizacemi nebo nastavit, aby byl Peer Guardian vždy nad všemi ostatními okny.

Pokud si s něčím ohledně Peer Guardianu nebudete vědět rady, třeba vám poradí na oficiálním diskusním fóru. Díky tom, že je aplikace otevřená, me celkem solidní uživatelskou a fanouškovskou základnu.

Peer Guardian 2: ochrana před nežádanými návštěvníky
Ohodnoťte tento článek!