Pendolina navzdory slibům stále nemají Wi-Fi. Přijde až v červenci

0

Loni na podzim jsme psali o reakci Českých drah na nově vzniklou železniční konkurenci (Regiojet a Leo Express). Díky soutěžnímu boji měly vagóny Pendolina získat elektrické přípojky a hlavně bezplatný internet na palubě. Následně ČD upřesnily, že Wi-Fi a zásuvky ve druhé třídě budou do léta 2012. Léta si už pár dní užíváme. Wi-Fi přesto nikde, ale při náhodné cestě z Ostravy do Prahy nás alespoň navnadil létaček, který prozrazuje, na co všechno se můžeme těšit.

Spolu s Wi-Fi přibude palubní portál, na kterém budou k dispozici doplňkové informace o cestě, jídelní a nápojový lístek, zprávy, online kamery nebo informace o přípojích. Zajímavé jsou také připravované novinky jako hry, videopůjčovna nebo e-knihy.

SC Pendolino Wi-Fi

Vágní letáček nám nestačil, zeptali jsme se na detaily přímo Českých drah.

49 vozů, 20 milionů korun, 5 let, 3 operátoři

Pětiletou zakázku na poskytování mobilního internetu vyhrála společnost Simac Technik. Instalace, provoz a údržba bude stát 20 milionů korun. Připojení k Wi-Fi bude dostupné ve všech sedmi vlacích a jejich sedmi vozech (celkem 49 vozů). Internet budou dodávat všichni čeští operátoři, tedy O2, T-Mobile i Vodafone.

Jako u konkurence můžeme čekat, že při nejvyšších rychlostech bude síť vypadávat, některá místa ještě stále nejsou pokrytá, v tunelech signál není apod. Síť Českých drah se bude identifikovat jako „CDWiFi“.

Zkušební provoz má podle plánů odstartovat už 15. července. Pilotní zkoušky pomohou pouze ověřit funkčnost systému. Oficiální spuštění a propagaci chystají Dráhy až po úspěšných testech. Kdy? To nevíme. Ale pokud budete mít štěstí, k internetu se v Pendolinu připojíte už tuto neděli. Určitě nám nezapomeňte dát vědět, pokud nějaké zkušenosti nasbíráte.

Tiskový mluvčí Petr Šťáhlavský dále uvedl, že celá zábavní sekce se zatím připravuje, takže detaily ČD nemohou zveřejnit.

Komentář

Je vidět, že konkurence na železnicích prospěla. Cenová válka mezi ČD, Regiojetem a Leo Expressem přinese cestujícím lepší ceny i služby. Do moderního vlaku zásuvky i Wi-Fi rozhodně patří, byť není spojení vždy spolehlivé. Podle zkušeností z Pendolin a finančních rezerv by ČD chtěly nasadit Wi-Fi také do dalších přibližně 400 vozů (hlavně pro dálkové spoje). Žádný plán ale zatím není hotový, jsou to pouze představy, které se budou odvíjet od úspěchu Wi-Fi aktuálně instalovaného.

 

A nové služby? Co se týše her a chatu, vůbec si nedovedeme představit, co České dráhy chystají. Kdo bude s kým chatovat a hrát? Sociální síť pro pasažéry? Opravdu se to na tu tříhodinovou cestu vyplatí?

Online objednávání občerstvení z jídelního vozu. Jo, bezva a hi-tech. Ještě by to mohl donést robot.

Elektronické knihy na cestách jsou výborný nápad. Bez detailů ale můžeme jen spekulovat, jak bude realizován. Půjčování e-čteček nebo tabletů je nákladné. V úvahu tedy připadají různá online řešení, která budou závislá na připojení ČD. Klidně se vsadím, že pokud půjde opravdu o knihy, bude v tom mít prsty Wooky. Na cesty jsou možná vhodnější časopisy a v této oblasti jednoznačně dominuje Publero, s ním se dá číst i přímo v prohlížeči na notebooku. Ostatní softwarové čtečky se už musí instalovat, to jsou jen potenciální problémy.

Co se týče videopůjčovny, těžko budou České dráhy vymýšlet vlastní systém. Využijí toho, co už funguje: Voyo, nebo Topfun. Budou filmy i knihy zdarma? Nezlobili bychom se.

Ale dost spekulací a pojďme odpočítávat, kdy hlavní železniční dopravce vstoupí do 21. století.

Ohodnoťte tento článek!