Pentium G6950: 32nm procesor za 2000 Kč

0

Jestliže jsem vám v perexu prozradil dvě veskrze pozitiva na Intelem zřejmě ještě stále oficiálně nevydané Pentiu G6950 (iGPU a přetaktování), ne všechno je na tomto procesoru růžové. Krom informací o Pentiu G6950 si něco řekneme o izolovaném měření spotřeby procesoru.

Pentium G6950 je nejlevnějším procesorem s jádrem Clarkdale, je to také nejlevnější procesor celé generace Westmere (= 32nm Nehalem). Stejně jako další Clarkdale nese integrovanou grafiku iGPU, nikoli ale na taktu 900 MHz (i5-661) či 733 MHz (další dvoujádrové i5 a i3), ale na 533 MHz. Na rozdíl od Core i5-600 nemá Turbo Boost a i na Core i3-500 ztrácí další funkci: HyperThreading (čtyři vlákna či logické procesory na dvou fyzických jádrech).

Stejně jako tomu bylo u dřívejších Pentií Dual-Core i tentokrát Intel sáhl i do instrukčních sad a podpora SSE končí na čísle 3. Při kriplení přišel Clarkdale v Pentiu také o 1/4 L3 cache (zbývají tak 3 MB). G6950 se zatím neprodává, ale díky znalostem ceny v dolarech, cen ostatních procesorů v ČR a trojčlenky se dá snadno odhadnout.

Teď je otázkou, co veškeré zmíněné kastrace s Clarkdale v případě Pentia G6950 udělaly. Absence HyperThreadingu znamená menší zahřívání i v různých stress testech (zřejmě menší efektivita) a tím tedy i vysoká dosažená stabilní přetaktování. 4,5 GHz pro tento původně 2,8GHz procesor evidentně nejsou problémem ani s rozumným napětím a běžnými (vzduchovými) chladiči. Na Xbit-labs dosáhli i s napětím 1,328 V stabilních 4,4 GHz. S napětím 1,528 V se někde dostali až na 4,75 GHz, screenshot byl nalazen na Xtreview.

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. I po vysokém přetaktování nemusí být výkon takový jako s nižším přetaktováním Clarkdale s HyperThreadingem či především tří- a čtyřjádrových procesorů. Srovnání s podobně drahým Wolfdale-2M (Pentium E6500) a Callisto (Phenom II X2 550) pak nedopadá také dvakrát růžově. Kdyby alespoň desky, které už nepotřebují čipset s grafikou, byly o něco levnější než IGP desky pro tyto procesory.

Na Xbit-labs najdete testy v mnoha dalších praktických aplikacích (Premiere, Photoshop, iTunes, …) a hrách (Crysis, Left 4 Dead, Resident Evil 5, Far Cry 2 a HAWX), a tak nezůstávejte jen u zkoumání těchto dvou a využijte některého z nabízených odkazů. Ve stejném testu se před koncem doberete ke spotřebě. Testy Xbit-labs byly vždy obdivovány izolovaným měřením spotřeby procesoru, ale teprve v posledních vydáních (pokud si pamatuji dobře) je tento test doplněn i testem odběru základní desky. A to je velmi podstatné.

U Nehalemů na EPS12V konektorů je naměřeno i v zátěži klidně méně než polovina TDP (i nižších Clarkdale je to kolem 25 W), jenže vše je kompenzováno naměřeným odběrem desky ve stejný okamžik. To je asi trošku vzkaz pro český časopis Computer (a možná ještě další periodika), kde to díky podobnému (zdánlivě sofistikovanějším měření než zásuvkovým wattmetrem) vypadalo, že Nehalemy „nežerou“ skoro nic. Izolovaná měření je potřeba buď doplnit měřením odběru desky, nebo třeba právě ještě zásuvkovým wattmetrem.

Test na Xbitech obsahuje ještě další zajímavé informace. Dozvíte se třeba o vlivu podpory AES-NI (vyšší modely Clarkdale) na výkon (stručně: při samotném šifrování či syntetickém testu je vliv na výkon obrovský, při kompresi se šifrováním pak v řádu procent) a také redakce udělala hezkou shrnující tabulku nárůstů frekvence s Turbo Boost u různých Nehalemů.

Z tabulky asi hezky vidíte, že zatímco u Lynnfielda je Turbo Boost velmi důležitý, u Bloomfield má ještě při počtu jader také významnější vliv, u Clarkdale je nárůst procentuálně menší (a jen na dvou jádrech). I proto jsou procesory Core i3-500 asi zajímavější než Core i5-600. Nepleťte si to ale s mobilními procesory, u mnohých Arrandale je Turbo Boost až zdvojnásobením frekvence!

Integrovanou grafiku v Pentiu G6950 otestovali ve srovnání s Radeonem HD 4350 a GeForce 210 na čínském webu PCPOP. Zde je odkaz na automaticky přeloženou verzi.

Zdroje: Xbit-labs, Xtreview, PCPOP

Pentium G6950: 32nm procesor za 2000 Kč

Ohodnoťte tento článek!