Permacoin je Bitcoin, který nechá u uživatelů skladovat užitečná data

0

S virtuální měnou Bitcoin jste obeznámeni, pokud nás aspoň občas čtete. Vznikají její různé odnože, které se snaží zlepšit některé aspekty projektu. S vlastní virtuální měnou, která je postavena na podobném principu, vyrukovali výzkumníci z Microsoft Research a tým z University of Maryland. Nelíbí se jim především to, že se na Bitcoiny plýtvá výpočetní silou.

Svým způsobem mají pravdu, protože provozovat těžební stanice a získávat na oplátku pouze Bitcoiny je málo. Když už se počítače musí prokousávat komplikovanými algoritmy, proč je nenechat zpracovávat nějaká užitečná data? Myšlenka Permacoin nezní špatně, výzkumníci navrhují např. zálohování dat z Knihovny Kongresu.

 

Rozložit 200 TB dat mezi uživatele by zajistilo decentralizaci, tedy i dostupnost v případě krize nebo katastrofálního selhání techniky. Technologie by vás nenechala podvádět odkládáním dat do cloudových úložišť, všechno by muselo být na všem lokálním disku. Uživatelé by směli přidávat do sítě i svá data.

Výzkumníci si spočítali, že kdyby současná síť pro těžení Bitcoinů byla použita ke skladování dat, přičemž každý uživatel by u sebe nechal 4 GB, bylo by možné decentralizovaně uložit 120 PB dat. A kdyby uživatelé místo těžebního stroje Avalon ASIC investovali do SSD, kapacita sítě by narostla o dalších 100 PB.

Zdroj: UMD via Engadget

Ohodnoťte tento článek!