Pět důvodů proč mít Linux v notebooku

0

Důvod první: mnoho zdarma dostupného softwaru

Možná si to ani neuvědomujete, ale v Linuxu bude fungovat většina aplikací, které již nyní na svém notebooku nebo mininotebooku používáte. Firefox, Opera, OpenOffice.org a obrovské množství dalších jsou vyvíjeny současně jak pro Windows, tak i pro Linux. Nepřijdete tedy o nic z toho, nač jste zvyklí.

Navíc získáte přístup k oborvskému množství dalších aplikací, které jsou většinou k dispozici zdarma a které na Windows použít nemůžete. Věděli jste například, že pro Linux existuje více různých webových prohlížečů, než pro Microsoft Windows? Také zdarma dostupných kancelářských balíků najdete v Linuxu více. Nemusíte se tedy bát, že byste něměli co používat.

A co je nejlepší z toho všeho: u většiny současných linuxových distribucí získáte většinu z těchto aplikací přímo po instalaci samotného systému – například Firefox i kancelářský balík budete mít k dispozici ihned, ne až po další zdlouhavé instalaci.

Důvod druhý: o poznání rychlejší (především na miniboocích)

Je to skutečně tak: moderní Linuxové operační systémy jsou výrazně méně náročné na výkonnost hardwarového vybavení vašeho počítače a notebooku především. Ke svému chodu potřebují méně operační paměti, lépe s ní hospodaří a pokud nemusí, vůbec nepoužívají disk pro swap.

I na mininotebooku s jednojádrovým Atomem a jedním gigabajtem operační paměti nezačne Linux swapovat ani po celém dni plnohodnotné kancelářské práce včetně použití Firefoxu a několika (desítek) otevřených záložek. Srovnejte to se stejnou činností ve Windows…

Důvod třetí: vydrží déle pracovat

Z toho plyne i další výhoda, kterou je vylepšení výdrže při práci na akumulátory. Pokud systém výrazně méně přistupuje na pevný disk a obecně je k hardwaru více šetrnější, spotřebuje méně elektrické energie.

Udělali jsme test a spustili jsme redakční testy výdrže při kancelářské práci na mininotebooku Fujitsu Siemens Amilo Mini. A výsledek? Ve Windows XP Home vydržel počítač pracovat 2 hodiny a 53 minut, ve Windows 7 pak 2 hodiny a 46 minut. V aktuálním Ubuntu 9.04 se notebook odporoučel do říše snů za 3 hodiny a 14 minut.

Možná si říkáte, že čtvrt hodiny není mnoho. Ale u modernějších mininotebooků, které běžně vydrží osm hodin práce, může již tento rozdíl činit téměř hodinu.

Důvod čtvrtý: dobře se používá

Nemusíte se bát, že byste Linux nepochopili. Moderní linuxová distribuce – například již zmiňované Ubuntu, které je pro začínající uživatele výbornou volbou – lze nainstalovat stejně snadno, jako Windows. Vše běží od první chvíli česky, vše se ovládá v přehledném grafickém prostředí jednoduše myší. Ano, v Linuxu stále je ta nepěkně vyhlížející příkazová řádka (stejně jako je stále ve Windows), nic si z toho ale nedělejte: pokud nechcete, nemusíte ji jedinkrát použít.

Důvod pátý: je pekelně bezpečný

S Linuxem již nebudete muset svůj notebook dále zpomalovat neustále běžícím antivirem, antispywarem nebo firewallem. Zatímco první dva zmiňované programy opravdu nepotřebujete, ten třetí (firewall) je přímo součástí systému a moderní distribuce jej běžně používají.

Můžete tak bez obavy procházet webové stránky, na které jste se dříve jen báli pomyslet. Připojovat ke svému mininotebooku USB disky a flashky bez obav o jakoukoli nákazu. Svůj notebook budete muset jen používat, nic víc!

Důvod pět a půltý: podpoříte otevřený software

Tento důvod-nedůvod se vám můžete zdát nedůležitý, ale on skutečně není. Linux i jeho aplikace nevznikl jen tak z ničeho nic, je za ním práce velkého množství lidí, kteří na něm pracují zcela zdarma a povětšinou ve svém volném čase. A jejich satisfakcí je to, že jejich produkty používáte a jste s nimi spokojeni.

A nemyslete si, že otevřený software je pouze Linux, o němž si můžete myslet cokoli. Kdepak, bez open-source software byste ve svých počítačích neměli Firefox, Chrome, OpenOffice.org – a koneckonců ani tu Mirandu a podobné aplikace, které na volně dostupných aplikacích staví.

Pět důvodů proč mít Linux v notebooku
Ohodnoťte tento článek!