Pět funkcí, které měla Opera jako první. Ostatní je okopírovali

0

Dnes vyšla dlouho očekávaná Opera 12. Mezi největší novinky patří hardwarová akcelerace, konečně 64bitová verze a grafická témata vzhledu.

opera12

Zatím se naštěstí nepotvrdily zvěsti, že se Operu chystá koupit Facebook. Její uživatelé tak mohou být prozatím klidní. Připomeňme si, s kterými vlastnostmi moderních webových prohlížečů přišla Opera jako první:

1. Taby

Kdysi bylo běžné mít otevřených třeba deset Internet Explorerů v liště, v každém jinou webovou stránku. Opera již v roce 1994 jako první uvedla v život více stránek v jediném okně prohlížeče. Nešlo sice hned o hezké záložky, jako je známe dnes, ale fungovalo to. Ovšem taby dnešního typu měla Opera také jako první, v roce 2000. Ostatní to okopírovali.

taby

2. Speed Dial

Zobrazení pár oblíbených webů hned na první záložce po spuštění prohlížeče se poprvé objevilo v roce 2007 v prohlížeči Opera 9.50 beta. Ostatní to okopírovali.

speed

3. Blokování vyskakovacích (pop-up) oken

Pop-up okna bývala každodenní součástí internetu. Uživatelé na ně trochu smířeně nadávali a dokonce se prodával i samostatný software, který je blokoval podobně jako antivirus. Opera jako první přišla s funkcí blokování vyskakovacích oken. Ostatní to okopírovali.

popup

4. Sejšny (Sessions)

Po zavření prohlížeče se ztratí vše co jste měli otevřené. Tak tohle díky Opeře přestalo platit, protože přišla s ukládáním stavu prohlížeče a všech otevřených záložek do paměti. Dnes umí automaticky ukládat aktuální stav nebo můžete ručně uložit jakoukoliv konfiguraci otevřených záložek a kdykoliv se k nim jednoduše vrátit. Dokonce i na jiném počítači. Ostatní to okopírovali.

session

5. Soukromí

Opera jako první umožnila mazat stopy po vašem prohlížení webu a veškeré činnosti na webu (ne jen ruční mazání historie). Tuto funkci představili již v roce 2000 ve verzi Opera 4. Ostatní to okopírovali.

Až budete u svého webového prohlížeče některou používat z výše uvedených funkcí, vzpomeňte si, že je okopírovaná z Opery. Prohlížeče, který ač má i mnoho chyb, je neprávem opomíjen či rovnou blokován mnoha weby. Prohlížeče, jehož autoři tyto funkce vymysleli a uvedli v život. Prohlížeče, který je tu s námi již 18 let (a autor článku jej používá již 8 let).

 

zdroj: Slashgeek.net

Pět funkcí, které měla Opera jako první. Ostatní je okopírovali

Ohodnoťte tento článek!