Pět miniaplikací pro pohodový poslech rádií a hudby v PC

0

Unsigned Band Web: pro všechny, kteří nepodlehnou komerci

Web Unsignedbandweb.com se věnuje interpretům a kapelám, které nespadají pod žádný label. Jsou tedy nekomerční, protože sami chtějí, nebo o ně žádná nahrávací společnost nemá zájem. Zajímavé mohou přitom být oba případy, protože jak známo, co vydělává peníze ještě nemusí být kvalitní a v hudební branži to vidíme (resp. slyšíme) dnes a denně. Naopak lokální kapela, která se nehrne do světa z těch či oněch důvodů, může mít velice zajímavý potenciál pro posluchače určitých, třeba okrajovějších žánrů.

Aplikace Unsigned Band Web nabízí jednoduchý a přehledný přístup k databázi interpretů a skladeb stejnojmenného webu. Stáhnout si ji můžete odsud. Jedná se o miniaplikaci, takže nainstalovaný ovládací pultík můžete kdykoliv vypnout nebo zapnout prostřednictvím klasického nastavení miniaplikací ve Windows 7 (kliknutí pravým tlačítkem myši na volné místo na pracovní ploše | Miniaplikace). Totéž platí i pro všechny následující miniaplikace.

Ovládací pultík obsahuje základní funkce pro přehrávání, tj. hlasitost, play/stop, posunutí na následující nebo předchozí skladbu. Želízkem v ohni je pak „seznam seznamů“ skladeb, v nichž si vybíráte jak podle hudebních žánrů, tak podle toho, zda chcete přehrát skladby nejnovější, skladby umístěné nejvýše v žebříčku nebo skladby vybrané editory stránek.

V ovládacím panelu máte stále na očích zvolený styl, název interpreta a název skladby. V případě, že autor povolil stažení skladby, je k dispozici také možnost Download MP3 – skladby, které se vám líbí, můžete okamžitě stahovat a třídit u sebe na disku. Pakliže autor sdílení nepovolil, můžete se pomocí přímého odkazu podívat alespoň na jeho stránky (pokud existují).

ChroniX MetalRadio: pro tvrďáky

Svoji miniaplikaci dává k dispozici i internetové rádio ChroniX oblíbené zejména vyznavači tvrdších hudebních žánrů. Poslechnout si můžete jednu ze tří nabízených „hard&heavy“ stanic, kterými jsou Aggression, Metal a Grit.

Kromě rychlého překlikávání mezi stanicemi nabízí ChroniX MetalRadio přehledy naposledy přehraných skladeb s interprety a alby, na kterých se skladby vyskytují. U každé skladby máte navíc možnost ji „požadovat“ (tzv. request), čímž dáte skladbě svůj prioritní hlas. Celé složení playlistů pak vychází z požadavků posluchačů, čímž je dosaženo výběru kvalitních a osvědčených kousků.

Užitečná je volba časovače, který zajistí vypnutí počítače za stanovenou dobu. Můžete tak bez obav z účtu za elektřinu usínat u svých oblíbených interpretů. Z utilitek obsažených v miniaplikaci vás možná ještě zaujme vnořený vyhledávač s možností výběru ze zhruba patnácti serverů (např. Wikipedia, Google nebo Ebay), který v rychlosti vyhledá informace relevantní k právě přehrávané skladbě.

ChroniX Metal Radio stáhnete zde.

iClassical Radio Player: klasický přehrávač pro klasickou hudbu

Z trochu jiného soudku pochází nabídka miniaplikace iClassical Radio Player. Jak již z názvu vyplývá, na své si přijdou především zastánci klasických skladeb a interpretů. Přehrávač internetových rádií s repertoárem žánru vážné hudby má elegantní vzhled a nad ovládacími prvky není třeba příliš přemýšlet – bohatě vystačíte s tlačítkem play/stop. Ze samotné aplikace se bohužel nedozvíte, která skladba se momentálně hraje. Ke zjištění této ne nepodstatné informace musíte použít odkaz na internetovou stránku zvoleného rádia.

K volbě stanice se dostanene prostřednictvím kontextové nabídky miniaplikace, tj tak, že kliknete pravým tlačítkem na okno přehrávače a zvolíte Možnosti. Následně se před vámi objeví seznam asi deseti oblíbených stanic, které nabízejí k poslechu klasickou hudbu.

Přehrávač iClassical Radio Player můžete stahovat zde.

Jednoduchá náhrada za Windows Media Player

Do knihovny médií můžete mít okamžitý přístup i bez nutnosti otevírání Windows Media Player. Poslouží vám k tomu miniaplikace Beat Music Player a Windows Media Gadget.

Windows Media Gadget nabízí klasický windowsácký vzhled a ovládací prvky, na jaké jste zvyklí. V knihovně médií můžete klasicky prohledávat konkrétní playlisty, vybrat veškerou hudbu z počítače, hudbu hranou za poslední měsíc atd. Oproti Beat Music Playeru můžete pomocí vyhledávací lišty vyhledat i konkrétní skladby nebo interprety.

Windows Media Gadget stáhnete zde.

Pokud hledáte elegantní nástroj, který pracuje s knihovnou médií bez dodržení standardního vzhledu Windows 7, pak je pro vás zajímavá volba Beat Music Player.

Výhodou je přehledně zobrazený seznam interpretů, alb a skladeb, který je hierarchicky uspořádán. V ovládacím panelu navíc máte možnost sledovat předchozí a následující skladbu s malým grafickým náhledem.

Miniaplikaci Beat Music Player stáhnete zde.

Pět miniaplikací pro pohodový poslech rádií a hudby v PC
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas