Pět nejlepších doplňků pro Edge. Gesta myší, správa hesel či ukládání poznámek

0

Měli bychom si přiznat dvě věci. To, že Microsoft v Edgi otevřel dveře pro doplňky, je sice skvělá zpráva, ale jen natolik, kolik doplňků pro Edge skutečně vznikne. A v této chvíli jich v katalogu opravdu není mnoho, byť lze předpokládat, že budou přibývat. Jedná se ostatně o převlečené doplňky z Chromu, navíc Microsoft vydal nástroj na snadný převod doplňků, takže jsou nároky na stávající aktivní vývojáře a vývojářky opravdu minimální.

Tip: Jak na instalaci doplňků do prohlížeče Microsoft Edge ve Windows 10

Edge ale zatím skoro nikdo nepoužívá (v červenci se dokonce jeho tržní podíl zmenšil), tak doufejme, že se nedostane do stejné situace jako Windows Phone. Vývojové týmy doplňky neuvolní, protože uživatelská základna bude příliš malá, jenže kvůli nedostupnosti doplňků základna uživatelek a uživatelů jednoduše neporoste. To je ovšem katastrofický scénář, který se snad nevyplní. Až za čas zhodnotíme, jestli si Edge udělal jméno.

Jak jsem naznačil, doplňků pro Edge je zatím minimum. V době psaní článku je lze dokonce snadno spočítat – je jich celkem třináct. Z toho se v příslušné kolekci ve Storu ukazuje dvanáct, z nějakého důvodu v ní není zahrnut Amazon Assistant. Schovejte si tedy zatím také odkaz na web Microsoftu, kde seznam doplňků najdete také a je v tuto chvíli spolehlivější než kolekce ve Windows Storu.

1. Dobrý prohlížeč podporuje gesta myší

I z mála se ale dá vybrat a některé doplňky pro Edge stojí za to, takže prohlížeč snáze vezmete na milosti. Za sebe jako zatím nejpovedenější vypichuji gesta myší. Mouse Gestures vyrobil přímo Microsoft a pro zkušené jedince, kteří mají v ruce myš, a prohlížeč, jenž nereaguje na gesta myší, považují za špatný vtip a vykopávku, tím opravdu potěšil. Ani se nejedná o typickou první verzi, z níž by byla na sto honů cítit nedodělanost.

Naopak, gesta myší lze do posledního nastavit podle sebe na velice přehledné stránce s nastavením doplňku. Ukazatel myši za sebou standardně nechává stopu, můžete ji ale vypnout. A když držíte pravé tlačítko a nepovede se vám provést žádné z nastavených gest, objeví se v prohlížeči malá nápověda obsahující přehled základních gest. Kromě toho Mouse Gestures podporují také gesta digitálním perem na tabletech Surface Pro. Zaznamenal jsem jen jednu vadu, a sice gesta nefungují v novém panelu.

Mouse Gestures
Mouse Gestures

2. Ukládejte články do Pocketu

Nelze nezmínit doplněk pro integraci služby Pocket. Uvědomuji si, že ji nepoužívá každý, kdo ale ano, prohlížeč bez tlačítka pro uložení článku do cloudu pro pozdější přečtení nemůže vůbec používat. Save to Pocket dnes patří k základním doplňkům, a pokud ho prohlížeč nemá v kolekci, je výrazně znevýhodněn. Doplněk funguje tak, jak byste čekali, není toho mnoho, co bych mohl dodat.

Článek se do osobní kolekce přidáte po klepnutí na tlačítko Pocket. Růžová znamená přidáno. Po dalším klepnutí můžete ke článku doplnit štítky, případně položku z osobní kolekce odstranit. Nebo ji archivovat. Články lze ukládat rovněž klávesovou zkratkou, kterou lze změnit. A kdybyste o ni nestáli, tak ji zcela deaktivujete a vyhnete se tak omylům. Pocket má splněno.

Save to Pocket
Save to Pocket

3. LastPass pro správu hesel

Podobné je to se službou LastPass. Je populární, a kdo ji používá, bez doplňku se neobejde. Samotnému LastPassu jsme se na Cnews mnohokrát věnovali, takže jistě víte, že nahrazuje správce hesel v prohlížeči. Ukládáte do něj hesla, která před cizími chráníte hlavním heslem. Svá hesla pak díky synchronizaci máte dostupná na každém zařízení a navíc vás služba může k webům automaticky přihlašovat.

Jedná se tak o pohodlnější, ale zároveň bezpečnější volbu, než je ukládání hesel přímo v prohlížečích. Doplněk ve verzi pro Edge na vás žádná překvapení nechystá, dostanete prakticky to stejné co v jiných prohlížečích, včetně ne zcela kompletního českého překladu. LastPass vám nabídne vhodné přihlašovací údaje a bude vás automaticky odhlašovat, pokud budete chtít, ovládat jej můžete klávesovými zkratkami.

LastPass
LastPass

4. Office Online – kancelář pro každého

Zatím poslední přidaný doplněk vám na hlavní nástrojové liště zpřístupní kancelářské aplikace od Microsoftu. Bezplatná kancelář Office Online je navázána na úložiště OneDrive a účet Microsoft, proto se musíte pro správné fungování přihlásit. Pak už doplněk dle očekávání především zpřístupňuje naposledy upravované dokumenty, takže vás klepnutím rovnou dopraví do příslušné aplikace ze sady Office Online.

Tento doplněk nemůže být ničím jiným než rozcestníkem. Umožní vám rychle přistupovat k posledním dokumentům, také snadno vytvoříte nové. Usnadňuje i otevření. Sice můžete zvolit některé ze stávajících dokumentů ve svém OneDrivu, ale pokud chcete, můžete do online služby snadno nahrát dokument z počítače. Co dodat na závěr? Snad bude někoho zajímat, že se nelze přihlásit k více než jednomu účtu.

Office Online
Office Online

5. Poznámky ve dvou nejlepších službách

Může to znít jako klišé, ale stále neznám dvě lepší služby na vedení poznámek, než jsou EvernoteOneNote. A protože jsou oba doplňky podobné, připadalo mi neférové upřednostnit jednoho z nich. Takže se zpronevěřím nadpisu článku a zmíním oba. A uvedu, jaký je hlavní rozdíl mezi přístupem obou služeb. Zatímco Evernote Web Clipper dobře reaguje na označenou oblast, OneNote Web Clipper vám nabídne pouze buď uložení celého článku, nebo celé stránky, s výběrem ale pracovat neumí.

Evernote Web Clipper
Evernote Web Clipper

Na rozdíl od druhého zmíněného má soupeř také propracovanější možnosti nastavení. OneNote vlastně nelze ovlivnit vůbec. Jedná se o drobnosti, jako co se má s doplňkem dít po uložení výstřižku nebo jaká má být výchozí akce. Dále Evernote navíc nabízí klávesové zkratky, i ty jsou plně přizpůsobitelné. Zatímco doplněk tedy nabízí možností více, v jiných aspektech vás bohužel omezovat může. Nedávno totiž služba prošla změnou a výrazně zdražila. Boj Evernotu a OneNote tak není jednoznačný a každá má své klady a zápory. Obě jsou to nicméně výborné služby.

OneNote Web Clipper
OneNote Web Clipper

Pět nejlepších doplňků pro Edge. Gesta myší, správa hesel či ukládání poznámek

Ohodnoťte tento článek!