Pět větších novinek, které by zítra Apple mohl ukázat spolu s iPady

0

Apple před týdnem rozeslal zahraničním redakcím pozvánky na úterní akci, která proběhne od 19:00 v sanfranciském Yerba Buena Center for the Arts. Hity podzimní tiskovky budou iPady, firma ale spolu s novými tablety pravděpodobně odhalí i další menší novinky. Které si zaslouží update? Pojďme si zaspekulovat.

iPad 5

Loni jsme se dočkali hned dvou nových velkých iPadů. Ten jarní dostal nové tělo, displej s rozlišením 1536 × 2048 px a rychlejší grafiku. Podzimní iPad 4 zase rychlejší CPU i GPU a nový konektor Lightning. Letošní iPad 5 zcela jistě také dostane nový čipset. U jablečných tabletů jsme si zvykli na vylepšené SoC z iPhonu, logicky bychom se měli dočkat 64b čipu Apple A7X.

Ten v iPhonu 5S má dvě jádra s maximální frekvencí 1,3 GHz, grafiku PowerVR G6430 a kamarádí se s 1GB operační pamětí (LPDDR3). iPad si kvůli vyššímu rozlišení zaslouží vyšší takt, lepší GPU (G6630?) a 2GB RAM. Stejně jako iPhone 5S se zde nejspíš dočkáme snímače otisků Touch ID; koprocesor M7 pro snímání pohybu by ale u tabletu nedával smysl. Jako u stávající generace očekáváme dvě barevné varianty, čtyři modely lišící se kapacitou (16, 32, 64 a 128 GB) a verze s Wi-Fi a 3G/LTE.

Takhle prý vypadá iPad 5, iPad Mini 2 a iPhone 5S
Takhle prý vypadá iPad 5, iPad Mini 2 a iPhone 5S

Apple nemá důvod měnit displej, ale iPad 5 asi dostane nové tělo. To by mělo vypadat podobně jako u iPadu Mini, tedy bez zakulacených zad a s tenčím rámečkem kolem displejem. Doufejme i v útlejší profil a hlavně nižší hmotnost (tipuji okolo 550 gramů).

V nových iPhonech Apple ignoruje rychlejší Wi-Fi 802.11ac, u iPadu to nebude jinak. O akumulátor a výdrž strach nemáme a jediné, co by ještě Apple mohl změnit, jsou fotoaparáty. Vepředu bude zřejmě nový světelnější FaceTime HD z nových iPhonů a vzadu možná 8Mpx iSight z iPhonu 5/5C, avšak bez blesku. Reproduktory už snad budou dva.

iPad Mini 2

To iPad Mini nové tělo nepotřebuje, hlavním problémem první generace byl slabší displej a výkon. Letos si už Apple nemůže dovolit vydat panel s hrubým rastrem 768 × 1024 px, musí přijít s dvojnásobkem jako u velkého iPadu. To vyústí v jemnější zobrazení, protože pixely na 7,9″ budou menší než na 9,7″, že jo.

iPad Mini 2 nejspíš bude vypadat stejně jako předchůdce
iPad Mini 2 nejspíš bude vypadat stejně jako předchůdce

Aby však Apple zbytečně nekanibalizoval prodeje velkého tabletu, musí u toho menšího někde ubrat. Jestliže první generace byla hardwarově téměř totožná s iPadem 2, Mini 2 by mohl odpovídat iPhonu 5/5C. To znamená čipset Apple A6, gigabajt paměti a určitě ne snímač otisků. Foťáky nejspíš budou stejné jako u většího tabletu a Mini 2 nebude ve 128GB verzi.

Osobně si myslím, že Apple nechá v prodeji i původní iPad Mini na úkor iPadu 2. Může tak jít s cenou dolů, díky dnes levnější výrobě si zachová marži a ještě může více konkurovat Nexusu 7 nebo novým Kindlům Fire.

 

iOS, iCloud a další iAplikace

Apple také získal čas, aby vyladil iOS 7 i pro nové tablety. Překvapením by tak nebyl nějaký desetinkový update systému, který vyřeší chyby, které uživatelé poslední měsíc nejvíce hlásili.

Na MacRumors si všimli, že Apple měl chvíli na webu nový ikonky a popisy aplikací iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers a Keynote. Ikonky už konečně zapadají do iOS 7. Při představení nových iPhonů zaznělo, že oba balíčky iWork i iLife budou pro nová zařízení dostupné zdarma. GarageBand bude zřejmě zdarma všude. Přesněji – přejde na model Freemium. V základu bude aplikace bezplatná, ale za další nástroje a efekty si už Apple řekne o pár eurocentů.

Nové aplikace iWork Nové aplikace iLife
Nové aplikace iWork aiLife (foto: MacRumors)

Stále také čekáme na finální iWork v iCloudu. Webový kancelářský balík zatím v betaverzi postrádá hodně funkcí a není dostupný v češtině. To by se mohlo po zítřku změnit. Nové iTunes Radio bychom si také zasloužili.

Apple TV

V Česku také čekáme na dostupnost televizních pořadů a titulkovaných filmů. Během října se v iTunes objevily filmy s českými titulky, ale mezi 100 kousky je takto lokalizovaný snad jen jeden (Spring Breakers). Jisté je, že se na změně tohoto stavu opravdu pracuje a například tuzemský distributor Blue Sky Films na dostupnosti počeštěných filmů aktivně spolupracuje.

Apple TV si zaslouží změnu
Apple TV si zaslouží změnu

Rozšíření obsahového obchodu by mohlo souviset také s uvedením nového Apple TV. Ne, televizor od Applu ještě nečekáme, ale nový přehrávač je v našem hledáčku. Poslední revize krabičky pochází z letošního března, ale přístroj je fakticky více než rok starý. Ne, že by update potřeboval, na video a muziku stále stačí, ale pokud z něj chce Apple udělat herní konzoli, potřebuje posílit. A možná že i po letech změnit vzhled. Na Apple TV lze vylepšit tolik věcí, že by si možná zasloužil vlastní akci. Třeba i s novými iPody.

iPody

Prodeje kapesních přehrávačů stále klesají, není o ně zájem. Apple nadále udržuje řady Shuffle, Nano, Classic a Touch, ale s výjimkou Touch se jim už moc nevěnuje. Touch je stále tím levným iPhonem bez telefonního a GPS modulu, a proto si jej lidi na hraní stále kupují. Loňský model je tak dobrý, že ten letošní ještě žádnou aktualizaci nepotřebuje. A na těch ostatních už Apple také nemá co zlepšit. Classic s velkou pamětí si život ještě zaslouží, Nano kvůli sportování asi také, ale Shuffle je zralý na důchod.

iPod Touch možná zase dostane hardwarový refresh
iPod Touch možná zase dostane jen drobný hardwarový refresh    

 

Mac Pro

Nový nejsilnější Mac už známe. Pro se ještě neprodává, ale Apple už netají, co všechno skrývá uvnitř černé „popelnice“. Víme o procesoru Intel Xeon E5 (až 12 jader), čtyřkanálovém přistupu do paměti, duální grafice AMD FirePro s až 6GB VRAM, Thunderboltu 2 a rychlé SSD paměti připojené k rozhraní PCIe.

Tohle je Mac Pro
Tohle je Mac Pro

Apple tvrdí, že nový Mac Pro bude mít dvakrát rychlejší procesor než stávající generace, dvakrát rychlejší operační paměť, 2,5× rychlejší grafiku a 2,5× rychlejší úložiště. Obsahuje i gigabitovou Wi-Fi 802.11ac se třemi anténami a k tomu prostě vypadá sexy. Apple může překvapit jen cenou. Ta bude také jistě ohromující.

Mac Mini, MacBook Pro a OS X Mavericks

Mimo Mac Pro by měl Apple aktualizovat i ostatní řady počítačů. Nečekáme velké změny, ale jen drobný hardwarový refresh procesoru a grafiky. Čipy Intel Haswell a Nvidia GeForce 700M už dostaly iMacy a MacBooky Air, na řadě jsou ještě Macy Mini a MacBooky Pro (včetně verze Retina). Ty už letos jeden update dostaly, ale u série MBP jsme zvyklí na jarní a podzimní verze.

MacBooky Pro si jdou pro Haswell
MacBooky Pro si jdou pro Haswell

Spolu s počítači přijde i nový systém OS X 10.9 Mavericks. Jeho hlavními novinkami jsou záložky ve Finderu, lepší podpora více monitorů, bohatší Safari, synchronizace hesel a formulářů, desktopové mapy a iBooks plus další optimalizace.

Horké tipy

Moc se o tom nemluví, ale osobně doufám, že Apple přijde s novými periferiemi. Klávesnice, myši i trackpad jsou už roky stejné. Drobná změna designu nebo funkcí je na místě. Dost ale spoléhám na nové monitory. U Macu Pro Apple zmiňuje rozlišení 4K, ale zatím nemá displej, který by si s tím poradil. OS X na to je připraven, systém si poradí i s vyšším DPI (už jsou na MBP Retina). V nabídce má už jen 27″ Thunderbolt Display s rozlišením 2560 × 1440 px. Profesionálové by ocenili i 32″ model s maticí 3840 × 2160 pixelů. Takové panely už dělá Sharp. Japonci jsou s Applem velcí kamarádi.

Ukáže Apple Thunderbolt Display s rozlišením 4K?
Ukáže Apple Thunderbolt Display s rozlišením 4K?

V souvislosti s Applem se mluví také o chytrých hodinkách. Pokud by je Apple opravdu ukázal, byl by to hezký příklad, že Cupertinští ještě umí nové produkty utajit. Osobně v uvedený iWatch ale zatím nevěřím. V Applu už určitě mají prototypy, ale stejně jako u smartphonů si nejdříve počkají, až si na nich vylámou zuby ostatní.

Sony Smartwatch, Galaxy Gear i méně známé Pebble jsou v mnoha ohledech zajímavé, ale ani jedny nejsou dokonalé. Každé mají něco (výkon, funkce, výdrž nebo vzhled), ale Apple bude chtít přijít s něčím nekompromisním. A na to ještě chybí hardware. Proto bude nejdříve ladit různé fitness hodinky s partnery jako Nike.

A co od zítřka očekáváte vy?

PS: Nemohli jste se napočítat x produktů z nadpisu? Mac Pro, Mac Mini, MacBook Pro (i Retina), OS X Mavericks a Apple TV.

Ohodnoťte tento článek!