Pevné disky nepatří do šrotu!

0

Podle průzkumu analytické firmy IDC se nakupuje stále více pevných disků. A to i navzdory tomu, že růst celé ekonomiky se v současné době zpomaluje.

Mezi roky 2007 a 2012 si prý trh pevných disků zachová růst o 9 nebo i více procent. Přitom se celková kapacita dodaných HDD každé dva roky zdvojnásobí. Právě potřebu vyšší kapacity zmiňuje IDC jako důvod, proč se pevným diskům tak daří. To samé ovšem nelze říct o společnostech, které je vyrábějí. Podle starších zpráv jsou Western Digital a Seagate jedinými ziskovými výrobci HDD. Harddisková divize Hitachi je dlouhodobě ve ztrátě a Hitachi by ji údajně rádo někomu prodalo.

Za oba výše popsané jevy – tedy stále rostoucí poptávku a finanční problémy výrobců – zřejmě může neúprosná cenová válka. Pevné disky se prodávají za tak nízké ceny, že zdaleka ne všichni uživatelé jejich kapacitu plně využijí. Naopak notoričtí stahovači a piráti zřejmě zjistili, že koupě nového disku je levnější a pohodlnější, než data vypalovat na DVD.

Nad pevnými disky visí Damoklův meč v podobě SSD zařízení, která využívají paměti Flash a neobsahují pohyblivé části. Přestože mnozí prorokují harddiskům brzký konec, existence SSD paradoxně nemá na jejich prodeje výraznější vliv. IDC věří, že výrobci pevných disků se s hrozbou ze strany SSD dokáží vypořádat a užít si ještě několik dlouhých let silných prodejů.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!