Phanteks vydává výkonné chladiče procesorů a tiché větráky

0

Že jste o společnosti Phanteks nikdy neslyšeli? My doposud také ne. Nicméně vězte, že její kilo a čtvrt vážící chladič s označením PH-TC14PE stojí za vaši pozornost. A nejen svou úctyhodnou hmotností a rozměry 159 × 140 × 171 mm. Tedy, pokud máte v peněžence nadbytečné dva tisíce korun.

Základna a heatpipe o průměru 8 mm jsou vyrobeny z galvanicky poniklované mědi, žebrování je hliníkové. Chladič je osazen dvěma větráky (které budou dostupné i samostatně, takže se k nim ještě vrátíme), které mohou pracovat na 900 nebo 1200 ot./min. Phanteks se chlubí dvěma patentovanými technologiemi, které prý zlepšují šíření tepla v pasivní části chladiče a výměnu tepla mezi žebrováním a vzduchem: C.P.S.C. a P.A.T.S.

Chladič je dodáván se dvěma větráky Phanteks PH-F140TS, v balení ale najdete také spony pro uchycení třetího 120mm nebo 140mm větráku.

K dispozici budou celkem čtyři barevné varianty. Základní s bílým
větrákem a hliníkovým žebrováním v přírodní barvě vyjde na 79,90 euro neboli 1950 Kč. Za verzi s žebrováním a lopatkami větráku v barvě červené, modré nebo oranžové si pět euro, tedy asi 120 Kč, připlatíte. Phanteks PH-TC14PE je kompatibilní s paticemi Intel LGA 775/1155/1156/1366 a AMD AM2(+)/AM3(+) a výrobce na něj poskytuje pětiletou záruku.

Slíbil jsem, že se ještě podrobněji podíváme na použité větráky. Ty budou pod označením PH-F140TS k dostání také samostatně za 21,90 € (530 Kč). Devět lopatek je vybaveno „šupinami“, které mají usměrňovat proud vzduchu (tomu Phanteks říká „Maelström Vortex Booster“) a snižovat hluk. Ten výrobce udává jako 19 dBA při 1200 ot./min, pomocí přibalených redukcí (očividně jsou to jenom dongly na sedm a pět voltů) lze zvolit také otáčky 900 nebo 750 ot./min. Ani slovo o PWM regulaci a mám podezření, že i na chladiči procesoru poběží větráky na stále stejné rychlosti. Od tak drahého kousku bych tedy čekal více…

Ventilátory mají ložisko U.F.B. (Updraft Floating Balance), které využívá proudění vzduchu ke stabilizaci větráku a tím snižuje hluk a zvyšuje jeho životnost (moc velký smysl to nedává, ale tak je to v tiskové zprávě napsané). Udávaná hodnota MTBF je 150 000 hodin, i na větráky poskytuje Phanteks pětiletou záruku.

Zdroj: Phanteks 1 | 2

Phanteks vydává výkonné chladiče procesorů a tiché větráky
Ohodnoťte tento článek!