Phenomy II mají problém s DDR3?

0

AMD zveřejnilo dokument nazvaný „Revision Guide for AMD Family 10h Processors“, kde mimo jiné upozorňuje softwarové vývojáře a stavitele systémů na chyby (errata) v nových procesorech. Většina chyb se týká věcí, na které běžný uživatel nenarazí, avšak jedna by mohla zastihnout i vás, pokud budete stavět systém s Phenomem II a pamětmi DDR3.

V běžných případech, kdy osadíte dva paměťové moduly do dual-channelu, na chybu nenarazíte. Ta se projeví pouze tehdy, jsou-li osazeny dva moduly na jednom kanále. A musí to být DDR3 s taktem 1333 MHz. Za těchto okolností může paměťový subsystém vykazovat nestandardní chování.

Dodavatelům sestav navrhuje AMD problém dočasně řešit updatem BIOSu, aby při osazení tří nebo čtyř rychlých modulů došlo k jejich podtaktování na 1066 MHz. Jako uživatel můžete to samé provést manuálně; vzniklý nevyužitý potenciál pamětí můžete vyvážit nižším časováním. Za zkoušku by také mohlo stát zvýšení napětí modulů, to ovšem AMD oficiálně nikomu nemůže doporučit. V dokumentu je uvedeno, že na nápravě se pracuje, a tak lze očekávat, že chyba bude odstraněna buď updatem mikrokódu procesoru, nebo v příští revizi jádra.

Některé z vás tato zpráva možná překvapila, věřím ale, že mnozí nad ní pouze mávli rukou. Ono to totiž vůbec není nic nového. Podobná omezení měly už procesory rodiny K8 s řadičem pro DDR1, kde při osazení dvou oboustranných modulů na jeden kanál docházelo k jejich podtaktování (jeden z českých webů si tehdy vedl podrobnou tabulku konfigurací a výsledných maximálních frekvencí). A zatímco nyní se drobný nedostatek paměťového řadiče považuje za chybu, na jejímž odstranění se poctivě pracuje, tehdy to bylo zcela standardní chování…

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!