
Společnost TP Vision dnes představila nové televizory Philips pro rok 2021. Vedle OLEDu také poprvé modely s obrazovkou MiniLED, kterou tak nyní můžete kombinovat s Ambilightem.
Mezi televizory OLED přibyly dva modely střední třídy 806 a 856 v úhlopříčkách 48, 55, 65 a poprvé i v obřích 77″. TP Vision do nich přidal funkci proti vypalování obrazu Anti-Burn-In, jež Philips použil loni u svého top modelu OLED+935.
Televizory běžně omezují možnost vypálení obrazu většinou pomocí posunů celého obrazu o pixel sem a zase tam (když se podíváte zblízka, je to po chvíli vidět). Tahle technologie Philipsu detekuje statické části obrazu, například logo televizní stanice a lokálně u nich snižuje jas. Zbytek obrazovky tím není ovlivněn.
Philips se přidává ke značkám, jež podporují vylepšený standard HDR 10+ Adaptive (konkurent Dolby Vision IQ), který přidává možnost úpravy jasu v HDR podle okolního jasu v místnosti.

Přestože novinky nemají označení OLED+ (tedy bez zaměření na špičkový zvuk), i tyto televizory disponují 50W zvukovým systémem v konfiguraci 2.1, kde basy tvoří čtyři pasivní zářiče namířené dozadu. Televizory nabízejí bezdrátové připojení DTS Play-Fi a rovněž zvuk ve více místnostech (multiroom).
Philips několik let nabízel televizory nejvýše s třístranným Ambilightem. Spodní strana zůstávala temná, což mohlo vadit hlavně při pověšení na zeď. Loni se vrátil ke čtyřstrannému Ambilightu a nyní s jeho podporou již nabízí pět modelů.
MiniLED pro větší kontrast
S technologií MiniLED přišlo jako první TCL a nedávno se přidal i Samsung. V zásadě jde o lepší podsvícení obrazovky pomocí násobně většího množství diod, a tedy i mnohem lepšího kontrastu. Lokální ztmavování (v případě TP Vision se technologie jmenuje Philips Micro Dimming Premium) tak dokáže snížit či zvýšit jas na mnohem menší části obrazu.
Zatímco diod mohou být tisíce, tak zóna, jež jde samostatně ztmavit, se počítá pořád na centimetry (jinak by šlo v podstatě o Micro LED). Výsledný dojem je díky kontrastu, teoreticky lepší barevnosti i pozorovacích úhlů LCD velmi dobrý.
Panel je typu VA a Philips pro začátek přišel se dvěma modely MiniLED televizoru: 9506 a 9636. Philips 9636 obsahuje navíc reproduktory v konfiguraci 3.1.2 od Bower & Wilkins. Ten prostřední je výškový tweeter ve formě kulatého modulu přímo pod obrazem. Také tyto modely již podporují HDR 10+ Adaptive.
Nový The One
Philips představil také dva klasické LCD televizory. Model 9206 má 100Hz VA panel a taé čtyřstranný Ambilight. Model 8506 pak pokračuje v tradici označení The One, tedy televizor nejlepším poměrem cena/výkon a měl by mít vše, co většina zákazníků požaduje: třístranný Ambilight, procesor P5, lokální stmívání a široký výběr úhlopříček 43, 50, 58, 65, 70 a 75″.

zdroj: TZ Philips
Vedle čtyřstranného Ambilightu (který nechápu, proč do teď prakticky neexistoval, sám jsem doma dost experimentoval s Ambilight+Hue, abych dosáhl něčeho podobného) by mě asi nejvíce zajímalo, kdybych si TV teď šel koupit, jestli alespoň u toho 100Hz modelu bude HDMI 2.1 nebo Display Port. Protože sám mám doma 2 roky 8503 a ten 100Hz panel je mi vlastně k ničemu – HDMI protlačí v libovolném rozlišení max 60Hz (tam bych řekl, že bude spíš limit Android TV, nebo Windows ovladači, protože nemožnost 100Hz v QHD nebo 1080p nedává smysl, HDMI 2.0 jej zvládne).
Ale oni ten čtyřstranný ambilight měli, jen ho cpali jako prémiovku do nejvyšších řad. Což má 8505 (2020) také nemá. Přitom na Ali se podobný bazmek dá sehnat za 400kč. Je to jen RGB LED pásek, nějaký řadič/kontroler a výpočet tedy musí zpracovávat procesor (android apka).
Jinak televize neskutečně tlustá. Z VA panelu mám rozporuplné pocity.
Co se těch HZ týká tak o to by se snad měl starat chipset televize který to bude prokládat. Málokterý zdroj máte nad 60fps.
Tyhle tv by měly mít už hdmi 2.1, vrr, auto low latency, game mode atd… Nevím jestli všechny řady, ale ty 9kovy určite. Mrkněte na toengels.net
To vypadá že je tam ten stejnej pajšl co roky na kterém Android TV sotva běží.
Ach jo už bych rád svého philipse upgradoval ale tohle ne.