Philips 439P9H: ultraširokoúhlý monitor a dokovací stanice v jednom (recenze)

Širokoúhlé monitory používám rád, takže když Philips po půl roce představil svůj druhý takovýto model, rád jsem jej opět vyzkoušel. Konstrukce se prakticky nezměnila, stále jde o monitor s výrazným stojanem, zakřivením 1800R a výklopnou kamerou. Nechybí možnost jej zapojit jako dva fyzické monitory Picture by Picture ani šikovný KVM Switch

2

Loni jsem tu testoval 49″ Philips 499P9H a nový 439P9H je již podle označení jeho menší 43″ variantou. Však také stejně vypadají a mají velmi podobné parametry. Překvapí ale, že jejich cena je téměř stejná. Tak proč chtít ten menší? 43″ je skoro 110 cm!

Na trhu je jen pár podobně širokoúhlých monitorů. Poměr stran mají 32:9 nebo 32:10 a všechny jsou (s různým poloměrem) prohnuté. Úhlopříčka je buď 43, nebo 49″ a nabízená rozlišení jsou 3840 × 1080 px (32:9), 3840 × 1200 (32:10) nebo 5120 × 1440 px (32:10), přičemž ale neznamená, že na větší diagonále dostanete vždy vyšší rozlišení. Dvěma 49″ modelům s rozlišením 3840 × 1080 px bych se však raději vyhnul a pak už to platí.

Tahle kategorie monitorů stojí od 18 po 33 tisíc a na stole dokáží nahradit dva běžné displeje. Jako byste si tedy koupili dva monitory, každý za desítku. Vždy jde o panel typu VA, pouze a Dell a LG mají IPS a Samsung používá u některých modelů ještě vrstvu QLED (jde ale o VA).

Provedení

Philips 439P9H má 10bitový matný panel (8bit + FRC, 100 Hz) a rozlišení 3840 × 1200 px, tedy poměr stran 32:10.  Okolo displeje je zhruba centimetr široký rámeček (ve vypnutém stavu vypadá tenčí). Masivní stojan trochu zasahuje do prostoru pro klávesnici, ale lze jej dobře využít jako odkládací prostor. V příslišenství dostanete kabely pro HDMI, DP i USB-C (s dvojitou koncovkou pro typ A i C).

Monitor podporuje standard VESA a lze jej tedy snadno zavěsit na zeď. Systém polohování má velký rozsah: v dolní pozici je obraz jen 6,5 cm nad stolem, v té horní 19,5 cm. Lze jej klasicky i naklápět do všech čtyř stran. Zakřivení má standardní poloměr 1800R (tedy mírné zakřivení).

Konektorová výbava čítá dva DisplayPorty, HDMI a porty USB. Ty jsou dostupné přes standardní rozbočovač, ale i jako součást KVM switche včetně gigabitového síťového portu. Tento monitor tak nahradí i dokovací stanici, stačí jej k notebooku připojit jedním kabelem do USB-C. Stejnou funkci mě i předchozí větší Philips 499P9H a monitor dokáže skrz toto rozhraní dodat až 75 W.

Philips 439P9H produkt obr5
Konektorová výbava

Opět je zde zacvakávací kamera. Mechanismus je možná zbytečně složitý, Philips mohl použít klasickou krytku. Vedle snímače jsou pak i dvě čidla pro detekci toho, že jste před obrazovkou. Přihlášení přes Windows Hello funguje na jedničku.

Součástí monitoru jsou i jednoduché reproduktory, jejich zapojení však není přes jack, ale přes KVM switch. Jack je na monitoru akorát pro sluchátka.

Philips 439P9H produkt obr7
Výklopná kamera

Monitor můžete připojit přes jeden kabel jako jeden monitor, ale pokud použijete kabely dva a funkci PBP (Picture by Picture), operační systém je uvidí jako dva monitory. To může být pro někoho vhodnější zapojení.

Ovládání je dostupné fyzickými tlačítky ze spodní strany. Abyste věděli, co mačkáte, tak piktogramy jsou naznačené zepředu. První tlačítko mění režimy obrazu, druhé vstupy, třetí přepíná KVM switche a čtvrté je vstup do menu, ve kterém pak využijete tlačítka všechna pro pohyb. Vedle tlačítek je drobná bílá indikační led.

Philips 439P9H produkt obr6
Ovládání

Režimy obrazu

Monitor má 8 režimů obrazu SmartImage, které jsou v základu vypnuté a monitor zobrazuje „na default“. To znamená jas na 60 %, kontrast a ostrost na 50 %, teplota na 6500K, HDR aktivováno na standard VESA HDR 400, vypnuté funkce SmartResponse a SmartContrast.

Menu:

V naměřených číslech toto znamená jas 376 nitů při úrovni černé 0,18, a tedy kontrastu 2080:1. Tohle je typická hodnota pro panely VA, panely IPS mívají kontrast poloviční. Barevný gamut je takové lehce širší sRGB a vyvážení bílé směřuje lehce do modra.

Základní nastavení:

Režimy Photo a Movie zvednou jas na 100 %, ale lze jej i v rámci těchto módů poté měnit. Další změnou je u nich zvýšení ostrosti, zvednutí gamy na 2.4 a teploty na 7500K. Dále zapnutí funkcí SmartResponse (rychlejší odezva) a SmartContrast (automatické změna jasu podle zobrazovaných barev).

Režim Movie:

Režim Economy sníží jas na 20 %, což je stál vysokých 177 nitů. Kontrast s nižším jasem naštěstí neklesá. Režim Low Blue sníží vyzařování modré asi o 40 %, ale hlouběji v menu lze tento mód ještě upravit v pěti krocích. Zapínat jej večer ale musíte stejně ručně, takže je jednodušší prostě jen aktivovat příslušnou funkci ve Windows 10 a na monitor se v tomto nespoléhat. Režim EasyRead znamená přepnutí do odstínů šedi.

Kalibrace

Standardní pracovní jas 120 nitů najdete po snížení posuvníku až na 10 %. Kontrast je poté pěkných 2100:1 a černá má úroveň 0,057. Vyvážení bílé je při nižším jasu také o kousek lepší. Barevný gamut je stále takové lehce širší sRGB směrem do zelených a červených odstínů, v modré naopak (velmi málo) ztrácí.

Při 120 nitech:

Změnou teploty z 6500K na hodnotu Native dojde ke snížení vyzařování červené a barvy jsou stále do modra. Přepnutím na barevný prostor sRGB se sníží šířka barevného prostoru tak, aby odpovídal tomuto standardu, přičemž u modré stále pár odstínů chybí a teď nově také u červené. Vyvážení bílé je trochu lepší, ale v rámci módu sRGB nelze kalibrovat, takže lepšího výsledku nedosáhnete.

Při kalibraci nejprve vyvážím bílou, případně i šedou. Perfektních hodnot dosahuje tento monitor při snížení zelené na 90 % a modré na 95 %. Mírně tím klesl jas (což vyřeší jeho zvýšení na 11 %) a gama. Ta je v základu nastavená na hodnotu 2,2, jenže po změně barev křivka klesne. Stačí ji ale v menu zvýšit na hodnotu 2,4, což potom pod sondou znamená vcelku rovnou křivku okolo hodnoty 2,3.

Po kalibraci:

S tímto nastavením má monitor slušné vyvážení barev, těch pár chybějících odstínů modré bych řešil jen u profesionálního panelu pro fotografy. Kontrast klesl jen neznatelně z 2100 na 2000:1.

Homogenita a uniformita

Rovnoměrnost není na tak široký monitor vůbec špatná, ale samozřejmě displej svítí hlavně uprostřed a u krajů jas klesá až o 20 %. S výjimkou levého dolního rohu, kde to vypadá, jako by měl monitor další zdroj podsvícení.

Philips 439P9H homogenita
Rovnoměrnost podsvícení
Philips 439P9H homogenita uniformita ON
Rovnoměrnost podsvícení při zapnutí uniformitě

Pokud zapnete funkci (jako jeden z režimů obrazu) SmartUniformity, dojde k vyrovnání rovnoměrnosti za cenu snížení kontrastu. Což se u tohoto modelu příliš nepovedlo – pokles jasu v pravé části je stále až o 10 %, zatímco levý dolní roh najednou svítí o 20 % jasněji. Kontrast klesl na 1500:1. Uniformitu u tohoto modelu bych raději nepoužíval.

Hodnocení

Širokoúhlý monitor je fajn věc. Je to jako dva monitory vedle sebe, aniž by ale překážel rámeček. Lze dokonce zapojit dva videovstupy, takže si počítač bude myslet, že opravdu máte dva monitory a ne jeden široký. To se může hodit i pro slabší grafické karty. Philips uvádí odezvu 4 ms, ale nejde o herní monitor a tyhle údaje jsou většinou trochu přikrášlené.

Philips 439P9H produkt obr4
Philips 439P9H, zakřivení 1800R

Monitor jde dobře zkalibrovat a má vcelku přesné barvy, vůbec však nezvládá funkci uniformity. Philips to neuměl ani u minulého modelu. V praxi stačí funkci nepoužívat, chybět nebude. Naopak mi chyběl senzor okolního osvětlení, což ale nabízí naprosté minimum monitorů. Pokud zapnete funkci SmartContrast, bude jas skákat podle zobrazovaných barev, a to na práci není dobré. Philips to zamýšlel pro filmový režim.

Spotřeba při zobrazení bílé s úrovní jasu 120 nitů činí pěkných 27 W. Maximální příkon při vytažení jasu na 500 nitů je 70 W. Zasouvací kamera je šikovný nápad, kvalita snímače je průměrná (2,1 Mpx, respektive Full HD) a na videohovory zcela stačí.

Obrovskou přidanou hodnotou je interní KVM switch, respektive dokovací stanice přes USB-C 3.2 (1Gen) včetně portu RJ45. Menší 43″ velikosti jsou sice kompaktnější, ale také máte na výšku pouze 1200 pixelů. Větší plochu (1440 px na výšku) ale získáte až u 49″. Konkurencí Philipsu jsou Samsung 43CJ89 za 19 990 Kč a Lenovo Y44w-10 za 27 990 Kč. Philips přijde na 20 990 Kč.

Philips 439P9H: ultraširokoúhlý monitor a dokovací stanice v jednom (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE