Zajímavý 31,5″ 4K monitor Philips na filmy s DisplayHDR 600, Ambiglow (oživeno: cena)

13

Tento monitor už reálně přišel do distribuce a máme i informace o oficiální ceně pro naše končiny. Aktualizaci najdete na konci. Následuje původní článek z 18. 3. 2019:

Philips chystá zajímavý 31,5″ 4K monitor na filmy: s DisplayHDR 600 a efekty Ambiglow

HDR monitory by se pomalu měly šířit mezi uživateli PC. Hodně z modelů, které se k tomuto označení hlásí, mají ale jen elementární podporou rozšířeného kontrastu, jasu a barevného pokrytí, které se od HDR čeká. Na druhou stranu zase highendové modely s až 1000cd/m² jasem (DisplayHDR 1000) zůstávají hodně drahé (nemluvě o komplikacích jako je aktivní chlazení). Mezitím by ovšem měla být jakási střední cesta, kterou by snad mohla reprezentovat LCD s certifikací DisplayHDR 600 – také se slušným špičkovým jasem, ale ne tak komplikovaná a drahá. A takový monitor se teď právě objevil od Philipsu, i s jednou málo běžnou specialitou.

 

4K HDR dvaatřicítka s Ambiglow

Monitor Philips Momentum 326M6VJRMB má rozlišení 4K při hezky velké úhlopříčce 31,5 palce (80 cm). Založený je na panelu Innolux technologie VA se statickým kontrastem 3000:1, odezvou šedá-šddá 4 ms a 10bitovými barvami (mělo by jít o 8 bitů nativně + 2 bity dithering), tedy s podporou až 1,07 miliardy odstínů. A obrazovka má mít právě onu certifikaci DisplayHDR 600, signalizující už slušné schopnosti zprostředkovat obsah s dynamickým rozsahem. Ve specifikacích je uvedena i kompatibilita s HDR10.

Pro HDR by měl mít maximální špičkový jas oněch 600 cd/m², udržitelné maximum je 400 cd/m². Podsvícení je neblikavé a asi bude mít jen nízký počet zón (například osm). Po stránce barevného podání to vypadá slibně: je uvedeno 98,61 % prostoru DCI-P3 a 114 % NTSC nebo 135 % sRGB. Kromě toho tento monitor také podporuje FreeSync. Protože má však maximální frekvenci jen 60 Hz, nemá dost velký rozsah pro LFC, interval adaptivního obnovování bude pravděpodobně 40–60 Hz. Pro hraní má být přítomný také režim Low-Input-Lag.

philips momentum 328v6vjrmb monitor 02
Philips Momentum 326M6VJRMB

Barevná iluminace na pozadí

Po stránce zobrazovacích parametrů je zdá se monitor podobný také 31,5palcovému modelu Philips Brilliance 328P6VUBREB, který ale neměl FreeSync a lišil se i v dalších věcech, například podporovat dokování notebooků přes USB-C. Tento nový model 326M6VJRMB tímto směrem není zaměřen, ale má jednu vlastní specialitu: záda monitoru mají iluminaci Ambiglow, tvořící barevný podkres třeba pro sledování filmů. Barvy by se měly přizpůsobovat obsahu (případně by se měly dát nastavit jiné efekty).

philips momentum 328v6vjrmb monitor ambiglow
Efekt Ambiglow osvětluje pozadí barvami odpovídajícími zobrazované scéně (Philips Momentum 326M6VJRMB)

Monitor bude mít jako vstupy DisplayPort 1.4 a trojici HDMI 2.0. Integrované jsou také 2 × 5W reproduktory s logem DTS (ať už to znamená cokoliv) a čtyřportový rozbočovač USB 3.0. Stojan je i částečně polohovatelný, lze na něm kromě náklonu nastavit také výšku v rozsahu 11 cm. A v případě potřeby je umožněna i VESA montáž.

Podle informací webu ComputerBase se tento 4K monitor začne prodávat v dubnu a stát by měl okolo 649 eur (což zní jako doporučená částka). V naší kotlinní měně by to při dnešním kurzu bylo asi 16 650 Kč.

Aktualizováno (17. 4. 2019):

Od českého zastoupení máme informaci, že Philips Momentum 326M6VJRMB má stanovenou oficiální cenu 15 349 Kč (599 euro), takže nakonec o něco nižší. Ve velkých eshopech zatím ještě není, ale v těch menších už se začíná objevovat v katalozích (jen nevím, jestli úplně seriózních, takže není jisté, zda bude reálně k dostání za ceny jen okolo 14 000, které teď u některých ukazuje Heuréka).

Galerie: Philips Momentum 326M6VJRMB

Zajímavý 31,5″ 4K monitor Philips na filmy s DisplayHDR 600, Ambiglow (oživeno: cena)
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Nechce se mi extra porovnávat specifikace, ale liší se nějak zásadně proti tomuto? https://www.alza.cz/43-philips-436m6vbpab-d5443988.htm přemýšlel jsem o něm, ale M(VA) prý hodně rychle ztrácí barvy a já bych to chtěl jako velký displej, na který se bude koukat více lidí z různých míst, ne jako herní monitor pro 1-2 osoby. Asi ho budu muset zkusit a vrátit. Jinak ten ambiglow prý nic moc, je slabý, ale na bíle zdi s vesou by to snad večer mohlo být použitelné,

  • ten jsem zrovna nedávno koupil, mám ho i jako herní při 4k stejně stačí 60Hz, má hlavně navíc certifikaci HDR1000 takže parádní kontrastní poměr, už je to i na PC použitelné a u filmů ve formátu se širším barevným gamutem luxus, ale u her ne až tak moc, v HDR navíc funguje lokální stmívání, což není úplně dokonalé, ale lepší snad bude jen OLED či mikroled…

   jinak VA mi přijde v pohodě co se týče pozorovacích úhlů, možná jen když se díváš z extrémního úhlu trochu ztrácí kontrast, hlavně ten panel je lesklý jak psí kulky, takže funguje tak trochu jako zrcadlo, ale záleží na prostředí, ambiglow je o ničem, u toho Philips 436M6VBPAB mi svítí asi 10 LEDek ze spodku monitoru

   jinak vlastně dobrý, že má Adaptive-Sync (sice rozsah jen 48-60Hz ale prý jde poladit přes CRU) a zároveň funguje i s HDR na nVidii, takže mám něco jako G-Sync Ultimate bez HW modulu 😀

   • Díky za postřehy, bohužel dokonalý monitor asi nikdy nebude a nebo ne za takové peníze. Líbil se mi ten ambiglow i když jsem od něj nic nečekal, ale ale 10 ledek na spodku, to si tam můžu dát RGB pásek a bude to skoro stejný. Toužím po lepším panelu, použitelném jako TV (neztrácí barvy z úhlu), ovladač na volume, jas a input, a nějaké to ambilight. Co se týče toho lokalního dimmingu, tak to má nějaké menší desítky oblastí, kdežto televize jich mají stovky nebo tisíce.

  • 4K na 27″ je zbytočne husta pixelacia, ja mam 31,5″ 2K a vidim pixeli s 30cm a mene. Použivam ho od vzdialenosti 80cm pri praci a ked cumim filmi tak lezim od neho 2m, tak že obraz je krasne hladky bez naznaku pixelacie. Vyhoda toho je že je to 2x menšia zaťaž oproti 4K na GPU a stači GPU za 200€ aby to bez obmedzeni potiahla, na 4K to už chce niečo cez 600€.