Philips pokračuje s obřími LCD, uvede 43″ IPS monitor s rozlišením 4K

0

Pokud se v otázce monitorů (a přeneseně pracovní plochy) řídíte zásadou, že na velikosti záleží, pak by se vám mohl líbit monitor, s kterým se chystá vyrukovat Philips. Ten, jak si možná vzpomínáte, v roce 2014 vypustil velemonitor BDM4065UC s úhlopříčkou 40 palců. Letos jej ještě trumfne podobným počinem, u nějž diagonála ještě naroste, skoro třiačtyřicetipalcovým modelem BDM4350UC.

Philips BDM4350UC má přesněji řečeno úhlopříčku 42,51 palce (108 cm), rozměry zobrazovací plochy jsou 95,3 cm × 54,3 cm. Designově by měl na předchozí model navazovat, opět to tedy bude tak trochu převlečená televize, ovšem vyvedená a prodávaná jako monitor pro použití s osobním počítačem. Rozlišení panelu je standardních 3840 × 2160 bodů (aneb 4K či UHD), s podporou 10bitových barev na vstupu, byť gamut je standardní sRGB. Nativně umí subpixely barvy osmibitové, dva bity navíc dodává dither (FRC). Technologie panelu se změnila, tentokrát nebude použita VA, ale technologie IPS. Obnovovací frekvence panelu bude standardních 60 Hz.

Philips udává pro IPS typické pozorovací úhly 178°/178°, jas podsvícení až 300 cd/m² s neblikavou regulací a kompenzací nerovnoměrnosti SmartUniformity. Ty má garantovat, že intenzita po celé ploše dosáhne odchylky maximálně mezi 96–105 %. Odezva pro přechod šedá-šedá je podle specifikace 5 ms. Co je zajímavé, je vyšší než obvyklý kontrast: 1200:1 (jde o statický poměr, nikoliv marketingový dynamický). K tomu také Philips slibuje tovární kalibraci, ve výchozím stavu má být dE < 3.

Philips BDM4350UC
Philips BDM4350UC 

Ve výbavě je čtyřportový hub USB 3.0 (s jedním rychlonabíjecím portem, jak bývá zvykem) a taktéž reproduktory o udávaném výkonu 2 × 7 W. Nevýhodou je, že obrazovka zřejmě opět nemá žádné možnosti polohování, stojan je zcela fixní a počítá se zcela vertikální polohou, což u takto velké uhlopříčky možná není tolik na závadu, ale leckoho to nepotěší. Naštěstí je v záloze možnost namontování to držáku VESA (200 × 200 mm). Vstupy jsou naopak docela pěkné – dostupné jsou dva DisplayPorty 1.2 a hned dvoje HDMI 2.0. Doplňkově je použitelný i analogový D-Sub. Na portech HDMI lze použít i vstup MHL, ale jen ve FullHD. Se vstupy lez použít funkce Picture in Picture a Picture by Picture.

 

Mimochodem, Philips také mezi výhodami uvádí nulovou spotřebu ve vypnutém stavu. Při vypnutém vypínači nemá toto LCD žádný příkon, což je chvályhodná a bohužel vůbec ne častá věc. Drtivá většina „vypnutých“ monitorů neustále spaluje 0,3–0,5W a mezi vypnutým a pohotovostním režimem u nich není rozdíl. Aktivní spotřeba obrazovky není přes velkou úhlopříčku a rozlišení hrozná, Philips uvádí 63,1 W typicky a 46,5 W v režimu Eco.

Philips BDM4350UC

 

Prodávat se tento stolní billboard (což myslím pozitivně) začne údajně koncem května nebo začátkem června. Cena známá zatím není. Snad se ale dá doufat, že by opět mohla být ještě relativně nízká, což pro čtyřicetipalcového předchůdce BDM4065UC platilo.

Zdroje: TFT Central, Philips

Philips pokračuje s obřími LCD, uvede 43″ IPS monitor s rozlišením 4K

Ohodnoťte tento článek!