Philips přestane vyrábět vlastní televizory

0

Nizozemský výrobce nestačí na východoasijskou konkurenci a končí s produkcí vlastních televizorů. Elektronický koncern v prvním čtvrtletí sice vydělal 138 milionů eur (čistý zisk), ale oproti loňsku je to téměř třetinový propad a analytici také očekávali jiná čísla.

Firmu nedávno převzal nový šéf Frans Van Houten, který chce restrukturalizací postavit Philips zpět na nohy. S hongkongským TPV vytvoří společný podnik, kde si ponechají 30% podíl, ale vzdají se veškeré výroby. Navíc budou mít v příštích šesti letech možnost prodat i zbývají část.

Podobný osud už dříve postihl francouzský Thomson (dnes už Technicolor), který nedokázal konkurovat gigantům jako Samsung, LG (s tou Philips až do roku 2009 vyráběl displeje), Panasonic či Sony. Už nyní v některých regionech vyrábí místo Philipsu licencované fabriky TPV (Čína), Funai (USA) a Videocom (Indie).

Philips nadále zůstává nejvýznamnějším výrobcem osvětlení, po GE a Siemensu je také třetím největším dodavatelem nemocničního vybavení. A je největším výrobce spotřební elektroniky v Evropě.

Zdroj: BBC, Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!