Philips začal prodávat lidového 21,5″ pracanta: pivot, senzory, ergonomie a DP

0

Když je třeba koupit monitor za málo, tak se asi většina z nás rozhoduje čistě podle parametrů jako je rozlišení, úhlopříčka a typ panelu. Ovšem u LCD, která se mají zapojit „do pracovního procesu“ existují ještě další zřetele než palce a pixely, například ergonomie. Monitor Philips Brilliance 221P6QPYES, který teď výrobce uvedl na náš trh, je zaměřen právě tímto směrem. Pro pracující uživatele přináší profesionální funkce jako pivot nebo čidlo pro nastavení jasu, aniž by za to moc drasticky ustřeloval cenou.

Philips 221P6QPYES je založen na 21,5″ (úhlopříčka měří 54,6 cm) panelu technologie AH-IPS s rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Podsvícení je provedeno bílými LED, takže gamut je standardní sRGB; barevná hloubka je běžná osmibitová s 16,7 miliony barev (což asi bude 6 bitů a AFRC). Philips pro panel uvádí standardní hodnoty kontrastu a pozorovacích úhlů technologie IPS: 1000:1, respektive 178°/178°. Odezva panelu je 14 ms bez overdrive, nebo 5 ms, když je aktivované.

Philips Brilliance 221P6QPYES
Philips Brilliance 221P6QPYES

Philips uvádí, že jas podsvícení je maximálně 250 cd/m² a regulovatelný by měl být bez blikání. K tomu má monitor čidlo okolního světla (LightSensor), takže se jas může automaticky přizpůsobovat prostředí. Philips integroval i senzor detekující, zda uživatel sedí před obrazovkou. Pokud si tedy odskočíte na kávu nebo jiné občerstvení, může obrazovka automaticky přejít do šetřícího režimu.

LCD by jinak mělo být úsporné i v aktivním stavu, typická spotřeba má činit jen 15,45 W. Monitor by také měl mít skutečný vypínač, tedy při vypnutí neodebírá ze sítě žádnou elektřinu (což je dnes bohužel něco výjimečného). Po ekologické stránce se Philips snažil také použitím plastů, které jsou ze dvou třetin recyklované a není mezi nimi PVC.

Philips Brilliance 221P6QPYES

Vedle automatické změny jasu je hlavním lákadlem pro použití v práci stojan. Dostanete totiž plnohodnotné možnosti nastavení – lze upravit výšku v rozsahu 13 cm a také pivotem otočit panel do vertikální orientace. Monitor by se případně měl dát osadit do držáku VESA. Kromě 2W reproduktorů má také integrován rozbočovač USB 3.0 s čtyřmi porty a funkcí rychlého nabíjení. Na nadstandard pak ještě natrefíte u možností vstupu – kromě obvyklého DVI a analogu se mezi nimi totiž objevil i DisplayPort.

Philips Brilliance 221P6QPYES

Philips Brilliance 221P6QPYES by už měl v tuto chvíli být dostupný v obchodech. Podle oficiálních materiálů je doporučená cena 4699 CZK bez daně z přidané hodnoty a recyklačních poplatků (5685 s DPH). Prodejci ale zdá se nasazují cenovky atraktivnější – v rozmezí 5200 až 5400 korun. Zda je to za tyto peníze pro vás, záleží na tom, zda vyžadujete nastavitelný stojan a další ergonomické zlepšováky.

 

Zdroj: Philips

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.