PhotoFast G-Monster-V3: SSD do notebooku se zápisem 160 MB/s!

0

Donedávna to vypadalo, že pořádné SSD umí jen Intel. Nebo alespoň pořádné SSD s levnějšími čipy (technologie MLC, multi-level cell). Rychlosti zápisu kolem 160 MB/s mohou působit tak, že G-Monster-V3 snad ani MLC nepoužívá a místo toho sází na dražší technologii SLC. Vlastnosti jako 2,5 milionu hodin střední doby mezi selháními anebo korekční algoritmy řadí disk také do světa, v němž se typicky používají SLC. Na druhou stranu tu máme kapacity 128 a 256 GB a ceny deset, resp. dvacet tisíc korun, za něž byste mnoho skutečně rychlých SLC SSD nekoupili. 

PhotoFast G-Monster-V3, 128 GB

  • přesný název: PAAPSD128V3
  • testovaný firmware: 1370
  • webová stránka produktu: PhotoFast

G-Monster-V3 koupíte v typicky asijské krabici, její obsah je však už elegantní. Možná až trošku zbytečně, když bude stejně povětšinou zrakům uživatelů ukryt uvnitř notebooku či stolního počítače. G-Monster-V3 má totiž šasi vyrobeno z hliníku a na něm pak bílý lak. To bude zřejmě ta vyhlášená kompatibilita s Apple. Jedinými konektory jsou SATA: napájení a data. Mini-USB pro případnou změnu firmware připraven není.

Po odejmutí čtyř šroubků, z nichž je polovina pokryta záručními samolepkami, uvidíte tradiční PCB ze dvou stran osazeno osmi NAND Flash čipy a z jedné pak DRAM bufferem (cache) a řídícím čipem.

Monster

Úlohu vyrovnávací paměti na sebe vzal 512Mb (= 64 MB) čip Elpida EDS51321CBH-TT-M. Jedná se o paměť SDRAm v pouzdře FBGA pracující na frekvenci 166 MHz s CAS latency 3. Více v datasheetu.

Elpida

Řídící čip Indilinx IDX110M00-LC („Barefoot“) umí dle informací BenchmarkReviews ovládat až 512GB SSD. Co do rychlosti, zvládá propustnost přes 200 MB/s a přes 20 000 operací/transakcí za sekundu. Podstatné by měly být však čtyři nezávislé datové kanály, díky nimž by jím vybavené SSD měly být vhodné pro multitasking.

Indilinx

V samotných NAND Flash čipech spočívá jediný rozdíl například od disku OCZ Vertex EX (ten používá SLC čipy Samsung K9NCG08U5M-PCK00 a jeho recenzi najdete například na BenchmarkReviews). G-Monster-V3 sází na MLC NAND Flash Samsung K9HCG08U1M-PCB0 v pouzdře TSOP, o nichž se můžete více dozvědět na webu Samsungu.

Samsung MLC

G-Monster-V3 podporuje samozřejmě SATA 3 Gb/s, jako správný 2,5″ disk určený i pro notebooky se vejde to rozměrů 100 × 70 × 9,3 mm a váží kolem 80 g. Maximální spotřeba se pohybuje kolem 2,5 W, disk ale podporuje jakési dynamické řízení spotřeby. Detaily však výrobce neudává Je schopen pracovat při teplotách od -10 do 70 stupňů Celsia a MTBF výrobce stanovil na 2,5 milionu hodin. Krom toho SSD umí 15bitové BCH ECC opravné kódy (Reed-Solomon ECC 6/8/10) a podporuje zapojení do pole RAID (až čtyři zařízení).

Ačkoli to výrobce neuvádí, podporuje dle detekčních nástrojů podobně jako třeba SSD Intelu i G-Monster-V3 funkci NCQ (Native Command Queuing). Zřejmě se bude jednat také o zásobník úloh snažící se vyrovnat latence mezi SSD a hostitelským systémem. G-Monster-V3 podporuje také S.M.A.R.T. (1.01).

DiskInfo

 

Testovací sestava

Z testovací sestavy by možná stačilo uvést operační systém a jižní můstek (ICH10R). Zbývá snad jen podoktnout že určitou úlohu ve výsledcích aplikačních testů sehrál i procesor, subjektivní testy hlučnosti probíhají při zastavení všech větráků v počítači kromě toho ve zdroji. Šasi skříně Cooler Master Centurion 5 zase slouží jako chlazení disků a ovlivňuje tedy teplotní testy.

Pokračujte ve čtení recenze na stránkách magazínu ExtraHardware.cz.

Ohodnoťte tento článek!