PhotoFast G-Monster-V3: SSD se zápisem 160 MB/s!

0

Monstrum z víceúrovňových buněk

Donedávna to vypadalo, že pořádné SSD umí jen Intel. Nebo alespoň pořádné SSD s levnějšími čipy (technologie MLC, multi-level cell). Rychlosti zápisu kolem 160 MB/s mohou působit tak, že G-Monster-V3 snad ani MLC nepoužívá a místo toho sází na dražší technologii SLC. Vlastnosti jako 2,5 milionu hodin střední doby mezi selháními anebo korekční algoritmy řadí disk také do světa, v němž se typicky používají SLC. Na druhou stranu tu máme kapacity 128 a 256 GB a ceny deset, resp. dvacet tisíc korun, za něž byste mnoho skutečně rychlých SLC SSD nekoupili.

 

PhotoFast G-Monster-V3, 128 GB

přesný název: PAAPSD128V3
testovaný firmware: 1370
webová stránka produktu: PhotoFast

G-Monster-V3 koupíte v typicky asijské krabici, její obsah je však už elegantní. Možná až trošku zbytečně, když bude stejně povětšinou zrakům uživatelů ukryt uvnitř notebooku či stolního počítače. G-Monster-V3 má totiž šasi vyrobeno z hliníku a na něm pak bílý lak. To bude zřejmě ta vyhlášená kompatibilita s Apple. Jedinými konektory jsou SATA: napájení a data. Mini-USB pro případnou změnu firmware připraven není.

Po odejmutí čtyř šroubků, z nichž je polovina pokryta záručními samolepkami, uvidíte tradiční PCB ze dvou stran osazeno osmi NAND Flash čipy a z jedné pak DRAM bufferem (cache) a řídícím čipem.

Monster

Úlohu vyrovnávací paměti na sebe vzal 512Mb (= 64 MB) čip Elpida EDS51321CBH-TT-M. Jedná se o paměť SDRAm v pouzdře FBGA pracující na frekvenci 166 MHz s CAS latency 3. Více v datasheetu.

Elpida

Řídící čip Indilinx IDX110M00-LC („Barefoot“) umí dle informací BenchmarkReviews ovládat až 512GB SSD. Co do rychlosti, zvládá propustnost přes 200 MB/s a přes 20 000 operací/transakcí za sekundu. Podstatné by měly být však čtyři nezávislé datové kanály, díky nimž by jím vybavené SSD měly být vhodné pro multitasking.

Indilinx

V samotných NAND Flash čipech spočívá jediný rozdíl například od disku OCZ Vertex EX (ten používá SLC čipy Samsung K9NCG08U5M-PCK00 a jeho recenzi najdete například na BenchmarkReviews). G-Monster-V3 sází na MLC NAND Flash Samsung

K9HCG08U1M-PCB0 v pouzdře TSOP, o nichž se můžete více dozvědět na webu Samsungu.

Samsung MLC

G-Monster-V3 podporuje samozřejmě SATA 3 Gb/s, jako správný 2,5″ disk určený i pro notebooky se vejde to rozměrů 100 × 70 × 9,3 mm a váží kolem 80 g. Maximální spotřeba se pohybuje kolem 2,5 W, disk ale podporuje jakési dynamické řízení spotřeby. Detaily však výrobce neudává Je schopen pracovat při teplotách od -10 do 70 stupňů Celsia a MTBF výrobce stanovil na 2,5 milionu hodin. Krom toho SSD umí 15bitové BCH ECC opravné kódy (Reed-Solomon ECC 6/8/10) a podporuje zapojení do pole RAID (až čtyři zařízení).

Ačkoli to výrobce neuvádí, podporuje dle detekčních nástrojů podobně jako třeba SSD Intelu i G-Monster-V3 funkci NCQ (Native Command Queuing). Zřejmě se bude jednat také o zásobník úloh snažící se vyrovnat latence mezi SSD a hostitelským systémem. G-Monster-V3 podporuje také S.M.A.R.T. (1.01).

DiskInfo

Testovací sestava

Z testovací sestavy by možná stačilo uvést operační systém a jižní můstek (ICH10R). Zbývá snad jen podoktnout že určitou úlohu ve výsledcích aplikačních testů sehrál i procesor, subjektivní testy hlučnosti probíhají při zastavení všech větráků v počítači kromě toho ve zdroji. Šasi skříně Cooler Master Centurion 5 zase slouží jako chlazení disků a ovlivňuje tedy teplotní testy.

Aplikační testy: PCMark Vantage

Aplikační testy: PCMark05

Aplikační testy: FC-test

V FC-Test jsem měřil pouze čas nutný k vytvoření dat určitého typu na každém z pevných disků.

HD Tach 3, Sandra 2009.SP1

G-Monster-V3, HD Tach 3.0.4 – 8 MB zones:

8 MB zones

G-Monster-V3, HD Tach 3.0.4 – 32 MB zones:

32MB zones

Nová Sandra má možná nejlepší test přenosových rychlostí disků pro Windows Vista 64-bit, je ale potřeba testy provádět vícekrát (první průchod zpravidla dá nižší výsledek než ty další).

Měření náhodné přístupové doby zápisu dělá čest svému názvu.

CrystalDiskMark 2.2, HD Tune 2.55

CrystalDiskMark 2.2 je zajímavý svým měřením přenosových rychlostí pro malé bloky dat (512 kB a 4 kB).

G-Monster-V3 v CrystalDiskMark:

Testy přenosových rychlostí HD Tune verze 2.55 nejsou v prostředí Windows Vista a disky v AHCI režimu příliš spolehlivé, při formulování verdiktu k nim nepřihlížím.

HDtuneacces

G-Monster-V3 v HD Tune:

 

Verdikt, cena za 1 GB

Před celkovým zhodnocením jsem pro vás připravil tradiční tabulku obsahující klíčové výkonnostní testy a informace o ceně a poměru cena/kapacita.

Summary

Verdikt

G-Monster V3 od japonsko-tchajwanské společnosti PhotoFast dokázal, že sliby o vysokých přenosových rychlostech (230/160 MB/s) nejsou zdaleka jen sliby. Skvěle si vedl také při tvorbě aplikačních dat v FC-testu, 30 000 bodů v PCMark05 by neudělalo také ani několik VelociRaptorů v RAID 0. Ve většině praktických testů ale G-Monster-V3 na Intel X25-M nestačil. Možná proto, že testy odhalili ještě o něco rychlejší práci X25-M s malými soubory, možná díky celkově chytřejšímu firmwaru Intelu. Pro uživatele je ale podstatnější hledisko ceny (resp. ceny za 1 GB dat) a v tomto ohledu zvládla společnost PhotoFast přinést vysoký výkon levněji než Intel.

Při pohledu na cenu za gigabajt a celkovou cenu pořád asi většina uživatelů raději pomyslí na sedm 500GB pevných disků, ale mezi SSD se nejedná o cenu přemrštěnou. Cena za gigabajt je srovnatelná s pomalejším SSD společnosti Patriot či dokonce 74GB VelociRaptorem VR150 a dvakrát lepší než u Intel X25-M. Jenže je otázkou, jestli 80 GB (resp. GiB) SSD pro systém a pár nejnáročnějších programů nestačí a jestli není absolutní cena kolem 10 000 Kč větší nevýhodou, byť máte k dispozici pár desítek gigabajtů navíc. To asi platí na desktopu, kde bude SSD doplněn velkým datovým diskem (třeba 5400otáčkovým), ale ne v notebooku.

Je dobré, že se Photofast zaměřil i na spolehlivost dat, garantuje provoz při docela vysokém rozsahu teplot, nasazuje korekční algoritmy a slibuje vysokou dobu spolehlivosti. Tyto parametry bohužel nemůžeme objektivně otestovat, zbývá tedy výrobci, popřípadě certifikacím věřit. Krom vysoké ceny, jež je společným jmenovatelem SSD disků, mě na G-Monster-V3 mrzela jediná věc: kolísání výkonu. PCMark05 jsem nepouštěl tentokrát třikrát, nýbrž osmkrát, abych viděl, že mezi spuštěními je rozdíl ve stovkách procent (7000 bodů jako ojedinělé minimum, 32 000 bodů jako maximum).

Při detailním zkoumání jsem si všiml, že kolísání postihuje hlavně sub-test Start Windows XP. Rovněž v HD Tachu jsem musel měřit mnohokrát, na různých místech se především při zápisu objevovaly zuby, jaké bych od počítače a systému jinak zcela v klidu nečekal. Tyto drobnosti jsou zajímavé ale spíš z pohledu technologie, než praxe, pokud tedy každý desátý start Windows nebude kvůli jakémusi zamyšlení disku výrazně pomalejší. PCMarku Vantage s testem startu Windows Vista se takové kolísání ale už příliš netýkalo, takže můžete být asi celkem klidní a jestli potřebujete opravdu vysoký výkon a současně se vám 80 GB Intel X25-M zdá málo, můžete o utracení peněz za G-Monster-V3 přemýšlet. Mohu jen trošku litovat, že zatím nemám jak objektivně vyzkoušet a porovnávat výkon disků při multitaskingových úlohách, pro než by měl mít G-Monster-V3 předpoklady.

PhotoFast G-Monster-V3, 128 GB

+ vysoký výkon napříč testy
+ velice rychlý sekvenční zápis

+ vhodný pro náročné nasazení (RAID, spolehlivost dat, hliníkové zapouzdření)
+ výhody SSD (minimální zpoždění/přístupová doba, nulová hlučnost, nezahřívá se, hmotnost, …)

+ přenosové rychlosti u větších bloků dat

– vysoká cena za 1 GB
– výkyvy ve výkonu (opakované testy PCMark, průběh v HD Tach)
– někde zaostává za Intel X25-M

Za zapůjčení SSD PhotoFast G-Monster-V3 děkujeme společnosti KOBE.

Kobe

Ohodnoťte tento článek!