PhotoJoy: nádherné spořiče a pozadí z vašich fotek

0

Jistě máte ve své sbírce množství fotografií, pro které hledáte nějaké zajímavé využití. Windows Vista nabízí fotorámeček pro postranní panel, to však není až tak zábavná aplikace. Zajímavě se naopak tváří freewarový prográmek s názvem PhotoJoy. Vytvoříte s ním zajímavé koláže coby pozadí na pracovní plochu, různé miniaplikace pracující s vašimi fotografiemi a spořiče obrazovky. To vše v pěkném uživatelském prostředí, které ani v nejmenším nevyžaduje nějaké speciální znalosti uživatele. Stačí, když víte, kde jsou umístěny vaše fotografie.

Začínáme s PhotoJoy

PhotoJoy si stáhněte jako malý instalátor z jeho webových stránek. Ten po spuštění stáhne nějaké další instalační soubory a program připraví k používání. Po prvním spuštění vám PhotoJoy nabídne okno, ve kterém musíte zadat složku nebo složky s vašimi obrázky a fotografiemi. Ty pak PhotoJoy náhodně použije a prostřídá ve vytvářených pozadích, spořičích a miniaplikacích.

Další složky můžete přidat i kdykoli později. Jednoduchého správce složek s fotografiemi najdete na kartě Photo Library. Klepněte zde na tlačítko Add & Manage Photos. Zobrazí se okno s nastavením míst, odkud chcete fotografie používat. Kromě fotek z počítače totiž PhotoJoy dovede ve svých výtvorech zobrazovat také snímky z Facebooku a online galerií. Nás však bude zajímat jen počítač.

Ujistěte se, že je zapnuta volba My Computer Photos a klepněte na tlačítko Add Photos. V dialogu pak zatrhovátkem vyberte složky, které chcete přidat a klepněte na tlačítko Next. Dialog pak zavřete tlačítkem OK.

Podobně lze fotografie z přidaných složek zase vynechat. Ve správě snímků klepněte u položky My Computer Photos na odkaz Manage Photos a zatrhovátka vypněte u těch složek, ze kterých nechcete fotografie použít.

Pozadí na plochu

Jakmile máte připraveny všechny fotografie, ze kterých chcete něco vytvářet, můžete se pustit třeba do přípravy tapet na pracovní plochu. Přepněte se na kartu Collages. V sekci nalevo si vyberte skupinu koláží pro tapety na plochu. Standardně jsou vybrány ty nejpopulárnější, zajímavé náměty však najdete i v dalších kategoriích. Myší klepněte na náhled tapety/koláže, která vás zaujala a tlačítkem Download ji stáhněte do počítače.

Pro stažené tapety PhotoJoy nabízí zobrazení náhledu před celou plochu (tlačítko Preview) nebo rovnou nastavení této koláže jako tapety na pozadí – tlačítkem Set as Wallpaper. Všechna tlačítka se při najetí myší objevují pod náhledem v programu.

Na každé koláží jsou kromě hlavního pozadí znázorněny nějaké vzorové fotografie. Právě místo nich pak při nastavení tapety PhotoJoy použije vaše snímky. Ty se pak v tapetě samozřejmě střídají.

Fotohračky

Další částí programu PhotoJoy jsou tzv. fotohračky. Jedná se o malé aplikace žijící na ploše, kde v malém rámečku s různými efekty střídají zobrazení vašich fotografií. Přepněte se na záložku PhotoToys a vyberte si podle náhledu některou z těchto hraček. Jakmile nad náhled najedete myší, uvidíte, jaké efekty pro střídání fotografií používá.

Pokud se vám daná fotohračka líbí, klepněte na tlačítko Add PhotoToy to Desktop, čímž ji umístíte na pracovní plochu. Hračky lze na ploše libovolně přesouvat, stačí je uchopit za jejich plochu a přetáhnout.

Když najedete myší nad aktuální obrázek v hračce, objeví se tlačítko s lupou. Tím si zobrazíte jednoduchý prohlížeč fotografií s tlačítky přepínání obrázků vpřed a vzad.

Spořiče obrazovky

Zatímco fotohraček v porovnání s tapetami na plochu PhotoJoy mnoho nenabízí, nabídka spořičů obrazovky je opět docela velká. Nabízené spořiče instalujete opět podobným způsobem. Z nabídky nalevo si klepnutím označte některou z kategorií. V hlavní části okna programu uvidíte malé náhledy. Najeďte myší nad vybraný z nich a klepnutím jej stáhněte do počítače.

U stažených náhledů se objeví tlačítka Preview, kterým si zobrazíte náhled animovaného spořiče přes celou obrazovku, a Set as Screensaver, kterým vybraný spořič v počítači aktivujete.

Závěrem

Za programem PhotoJoy stojí pro mnohé možná známá firma IncrediMail specializující se na poštovního klienta s pestrobarevným ovládáním, jehož výtvory zřejmě mnozí zkušenější uživatelé internetu proklínají. V případě PhotoJoy si však myslím, že jde o povedenou aplikaci. Bohužel mi chybí možnost nastavit interval střídání fotografií v kolážích na ploše a ve fotohračkách.

PhotoJoy je v tuto chvíli označen jako beta, uvidíme, co se změní do finální verze a zda bude i nadále zdarma nebo sponzorován reklamou.

Ohodnoťte tento článek!