Nejlepší „webový Photoshop“ vyvíjí Čech. Photopea je každým měsícem lepší a lepší

1
Photopea
Photopea

S Photopeou (photopea.com) vyvíjenou Ivanem Kuckirem jste se na Cnews mohli už několikrát setkat. Jde o pokročilý editor rastrové grafiky, který funguje přímo na webu v libovolném moderním prohlížeči. Není třeba nic stahovat ani instalovat. Má hromadu funkcí, podporuje klávesové zkratky a kdo již někdy otevřel Photoshop, Paint Shop Pro nebo třeba Gimp, bude jako doma.

Photopea má širokou podporu formátů. Nativně pracuje stejně jako Photoshop s PSD. Otevře jako ale Gimpovský XCF nebo Sketch pocházející se stejnojmenného editoru pro Mac. Poradí si ale také klasicky s JPEGy, PNG, TIFFy, GIFy. Nedávno se naučil pracovat i s animacemi (GIF a APNG), vektory SVG a dokáže též importovat RAW (DNG), avšak jen se základními možnostmi úprav.

Osobně se mi hodně líbí i zmenšovač PNG, který je k dispozici i coby zvláštní nástroj na adrese upng.photopea.com. V reálném čase uvidíte, jak zvýšená komprese ovlivní výslednou kvalitu.

Photopea nabízí skoro všechny myslitelné nástroje, podporuje vrstvy úprav (což ještě pořád neumí ani Gimp), rastrové i vektorové masky, photoshopové Smart Objecty, možnost zarovnání objektů. Nechybí nejpoužívanější filtry, retušovací štětec ani šikovná historie úprav.

Editor už se zkrátka dostal do stavu, kdy běžný uživatel všechny jeho funkce ani nevyužije. Tvůrce ale nepolevuje a přidává nové. Například nedávno podporu skriptování, které pomůže s mechanickými úpravami. Webdesignéři ocení výbornou práci s PSD a zobrazení CSS.

Pokud by vám někdo poslal soubor zpracovaný ve Photoshopu, Photopea bude zřejmě nejjednodušší možností, jak takový obrázek otevřít, upravit nebo exportovat do jiného formátu (nemáte-li také Photoshop, pochopitelně).

Kdyby vás zajímalo pozadí Photopey, autor Ivan Kuckir měl nedávno asi půlhodinovou přednášku, ve které popisoval, jak editor vyvíjel a co se přitom naučil. Na jeho blogu pak můžete sledovat, co přináší nové verze (vychází skoro každý měsíc).

Rezervy, co přidat, ještě Photopea rozhodně má. Osobně bych ocenil lepší možnosti výběrů, nástroj Zkapalnění pro deformaci obrazu, mapování z přechodu (gradient map)… Autor jistě bude rád i za vaši zpětnou vazbu.

Nejlepší „webový Photoshop“ vyvíjí Čech. Photopea je každým měsícem lepší a lepší
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů

1 komentář

  1. Photopeu už sleduju nějakou dobu a musím uznat, že od doby, kdy tam bylo nemožné nakreslit kroužek (protože to lagovalo), udělal editor neuvěřitelnej pokrok.

    Za mě palec nahoru a obrovskej respekt.