Photoshop a Illustrator dostanou na Windows novou konkurenci. Chystá se Affinity Photo a Designer

0

Britské studio Serif předloni vyrazilo do boje s molochem Adobe a dalo si za cíl vytvořit levnější a rychlejší alternativu pro tři klíčové nástroje pro designéry. Místo Photoshopu, Illustratoru a InDesignu uvedlo bitmapový editor Affinity Photo, vektorový Designer a chystá ještě Publisher pro „détépáky“. Z počátku byly editory dostupné jen pro OS X, letos se dostanou i na Windows.

Affinity Photo
Affinity Photo

Každá aplikace bude stát 50 eur (1350 Kč) a nebude vázaná na žádné předplatné. Výrobce navíc garantuje dlouhodobou podporu, takže postupně přibývají funkce, aniž by bylo třeba cokoliv doplácet. Jednu licenci lze použít na více počítačích, je totiž vázaná na účet, nikoliv konkrétní hardware. Majitelé verzí pro OS X si ale licence pro Windows budou muset koupit znovu. Firma chystá i zvláštní licence pro studenty.

Affinity DesignerAffinity Designer
Affinity Designer

Aplikace pro obě platformy jsou v jádru stejné, lišit se budou jen uživatelským prostředím, které respektuje zásady OS X i Windows. Funkčně se neliší, souborové formáty jsou 100% kompatibilní. Affinity Designer pro Windows přijde ve veřejné betaverzi někdy v létě, Affinity Photo dorazí před koncem roku. Přihlásit se do betatestu můžete na této stránce.

Oba editory mají bohatou podporu formátů, spousty nástrojů, filtrů, neomezenou práci s vrstvami a maskami. Umí pracovat v různých barevných škálách s až 16bitovou přesností. Photo má pokročilý RAW konvertor, skládač panoramat, kvalitní nástroje pro výběry, zkapalnění i retušování. Makro- nebo astrofotografy zase potěší skládání vrstev s automatickým zarovnáním. Jo, těšíme se.

 

Zdroj: Serif (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!