Photoshop a Premiere Elements 10: editory na doma

0

Elements Organizer: správce a prohlížeč multimédií

Nástroje od Adobe mají obvykle nálepku „pro profesionály“. Řada lidí si nicméně vůbec neuvědomuje, že firma na trh dodává odlehčené nástroje pro normální řadové uživatele. Takže si na primitivní úpravy fotek nelegálně stahují plnotučné Photoshopy a vůbec se nezabývají tím, že když už se nespokojí s jen tak nějakým open sourcovým řešení à la GIMP, mohou vždy sáhnout po řadě produktů Elements.

Stříhání videa i editace fotek na vysoké úrovni je v podstatě tak nějak zaručena automaticky. Nemusíte být profesionálové, pokud však patří zpracování multimédií k vašim koníčkům a myslíte to s ním alespoň trochu vážně, určitě vás budou Elements zajímat. Balík obou produktů seženete zhuba za tři tisíce, každý ze dvou editorů se pak prodává samostatně za asi dva tisíce. Pakliže sestříháváte video a ještě k tomu se vrtáte ve fotografiích, jste v nejvýhodnější pozici, protože poměr ceny a výkonu je nejlepší u kombo balíčku.

Nemusíte se bát, že by vás Adobe nějak oškubalo, editace multimédií má v této firmě dlouhou tradici, Photoshop Elements v desáté verzi slaví deset let existence a Premiere Elements se narodilo o pár let něco později. I tak bych ho nenazval žádným nováčkem.

Základem všeho je katalog

Předesílám, že novinky nejsou letos nijak ohromující. Na první pohled se změnilo jen málo. Že jsou obě aplikace v sourozeneckém vztahu prozradí již volitelná úvodní obrazovka, posuďte sami. Photoshop je laděný do modré, Premiere do fialové. Za své peníze dostanete také českou lokalizaci (neplatí pro verzi pro Mac), což se cení.

Vzhledem k tomu, že se v desáté řadě Photoshop a Premiere chovají jako sourozenci, je důležité, aby dohromady fungovali jako celek. Jejich pojítkem se stal společný katalogizační pomocník. Ať už spouštíte kterýkoliv z obou programů, jedna položka se ukáže na úvodní obrazovce pokaždé. Když klepnete na Uspořádat, spustíte společný katalog multimédií nazvaný Elements Organizer. Vaše pozornost by se pokaždé měla v první řadě upírat sem.

V katalogu si vyberete fotky nebo videa a zde se rozhodnete, jak s nimi naložit. S knihovnou multimédií je třeba počítat jako s pevnou a důležitou součástí celé sady. Osobně jsem zaznamenal problémy s těžkopádným importem médií, kdy aplikace často padala a importované soubory si častokrát vůbec nechtěla přebrat. To ale může být způsobené tím, že testované verze nebyla úplně finální.

Jinak je vidět, že v Adobe mysleli skoro na všechno. Při importu obrázků můžete dokonce do knihovny nahrát původní klíčová slova. Ta se přirozeně uplatní především ve chvílích, kdy něco hledáte. V české verzi se bohužel budete setkávat s pojmem „visačky klíčových slov“. Obyčejný „štítek“ by přitom byl mnohem efektivnější, takhle se budete muset pokaždé zamyslet, co tím básník chtěl říci.

Kouzelné vizuální třídění

Orientace v knihovně by byla vcelku špatná, nebýt různých pomůcek, jež nakonec katastrofu s lehkostí odvrátí. To je ostatně jejich účel. Vždy můžete vyhledávat prostřednictvím standardního vyhledávacího pole. To funguje opravdu dobře. Druhá cesta představuje postupné třídění obsahu právě podle visaček klíčových slov.

Určitě potěší inteligentní visačky, které vyfiltrují snímky podle kvality, počtu objektů nebo konkrétní tváře. Adobe se stále snaží hrát na hodnocení, ale upřímně, knihovnu s tisícem položek byste hodnotili celou věčnost. Třídění mnohem lépe obstarají zmíněné visačky. Pokud potřebujete přesvědčí o kvalitách knihovny, definitivně vás zlomí další zajímavé možnosti. Můžete hledat duplikáty, nebo také obrázky podobné.

Vůbec nejatraktivnější záležitost představuje nové vizuální hledání, které není jen o pouhých duplikátech. Vývojáři otevírají bránu k dosti unikátnímu vyhledávacímu zážitku, takže můžete zkoušet hledat snímky se stejným objektem. To si zvolíte fotografii, na ní označíte předmět vašeho zájmu a program vám zprostředkuje relevantní výsledky hledání. Dále snadno smažete duplikátní položky a především vizuálně roztřídíte všechny obrázky. Hledání podobných, nikoliv naprosto stejných, snímků je velice jednoduché,

Na jednom konci stojí barva, druhým prvkem je tvar. Mezi těmito dvěma elementy jezdíte posuvníkem, jímž vyvažujete poměr podobnosti. Jednoduše řečeno, nemusíte filtrovat pouze obrázky sladěné do podobných barev, stejně jako nemusíte filtrovat jenom obrázky podobné tvarové struktury. Můžete ale poměr těchto prvků vyvážit. Nejlepší představu, jak vizuální srovnávání pracuje, získáte pohledem na obrázky, kde se nejdříve hledají barevně příbuzné obrázky, zatímco pak program ukazuje snímky podobné struktury:

Sociální aspekty

Že knihovna rozezná obličeje vašich známých, byste v roce 2011 asi čekali, v tomhle se žádné překvapení nekoná. Minimálně do doby, kdy zjistíte, že své přátele můžete označit na Facebooku. Sociální aspekty letos hýbají i s Adobe. Integrace s největší sociální sítí je opět promyšlená do detailu. Zatímco v řadě jiných správcích obrázků fotky na Facebook leda pošlete, tady se stáhne seznam vašich přátel a vy je můžete na fotografiích všechny pěkně označit. Přístupové údaje k vašemu účtu se na počítači uloží na 24 hodin.

Pogram vás přesměruje do prohlížeče, kde tradičně budete muset odsouhlasit, že aplikace od Adobe může přistupovat k vašemu facebookovskému účtu. Zbytek interakce se odehraje zase v knihovně. Prostředí velmi připomíná to, které existovalo při nahrávání fotek na Facebook přes webové rozhraní. Vybíráte si cílové umístění, ať už existující, nebo zcela nové. Síť Marka Zuckerberga nemusíte navštívit ani kvůli označování přátel. K dosavadním možnostem, jak sdílet média, se přidává také videoportál YouTube, kam nahrajete svá videa.

V neposlední řadě vás Elements Organizer nasměruje buď na Photoshop, nebo na Premiere, když se rozhodnete pustit do úpravy fotek, respektive videa. Na některé základní modifikace ani jednu z uvedených aplikací spouštět nemusíte, Adobe základní nástroje (např. redukce červených očí) zabodovalo do knihovny. S tou si vystačíte také při přehrávání.

Photoshop pro nemajetné

Photoshop pro nemajetné

Může se stát, že mnohdy Photoshop ani pořádně nevyužijete, poněvadž již v katalogu pár běžných udělátek najdete. Je ale jasné, že s každou alespoň trochu komplikovanější ideou si budete muset pustit Photoshop, případně Premiere. Nejprve se podíváme na první jmenovaný editor.

Vzhledově drží basu s ostatními programy balíku, což znamená, že tak docela nerespektuje nativní systémový vzhled. Pokud jste měli tu čest třeba s minulým ročníkem Elements, letos vás nic nepřekvapí. V porovnání s plnohodnotným Photoshopem vás ten s nálepkou Elements nezahltí stovkami funkcí. To není nutně na škodu, alespoň se v programu snáze zorientujete, v domácích podmínkách budete výsostně spokojeni.

Rolí vašich nejochotnějších pomocníků se ujmout všemožné posuvníky, s nimiž zvládne pracovat každý bez výjimky. Budete vyvažovat teplotu a sytost snímku, kontrast a světlost. Pokud si nejste sami sebou jistí, program dovede korekce provést místo vás. Někdy mu to ale malinko ujede, takže se raději spoléhejte méně na automaticky a více na sebe.

Pokud s Photoshopem Elements pracujete poprvé, vězte, že se popsané ovládací prvky usídlily v pravém postranním panelu, zatímco na levou stranu se klasicky rozmístily pracovní nástroje. Jejich přiměřený počet odpovídá ceně aplikace. Nebojte se, zřejmě vás stesk nezastihne, na akutní nedostatek nástrojů aplikace netrpí.

Vynález století: inteligentní štětec

Na obrázku výše vidíte jednoduché zobrazení pro méně znalé. Veteráni si jistě zapnou raději komplexní prostředí, kde najednou přibude velká spousta nástrojů.

K solidnímu výčtu nástrojů se již dříve zařadil inteligentní štětec. Hodnotím jej velmi kladně a mám k tomu důvod. Věřím, že mu budete tleskat i vy. Běžný štětec vybírá oblasti podle podobnosti barev. Jeho chytřejší bratříček samozřejmě také, jenže jeho prostřednictvím vyberete celou řadu oblastí najednou. Stačí táhnout štětcem a postupně se k dosavadnímu výběru přidávají další místa, která postupný tažením ukazatele přejíždíte.

Pocit satisfakce z této funkce je obrovský. Když máte třeba fotografii, na níž byste rádi zvýraznili objekt v popředí tím, že na pozadí aplikujete některý z potlačujících efektů, prostě vezmete chytrý štětec a tažením přes celé pozadí vyberete velmi přesně oblast, jíž se chcete zbavit. Nástroj je jemný a detailně vybere i nejmenší oblasti obrázku.

Kdyby se vám stalo, že zvolíte místečka, která upravit nepotřebují, místo přidávání zvolíte odebírání oblastí a tažením provedete přesný opak, budete tedy zmenšovat výběr. Není inteligentní štětec skvělý? Když si na něj zvyknete, už ho nevyměníte. Proto si zaslouží vypíchnout.

Nové efekty využijete právě s tímto štětcem. S třicítkou dalších efektů a vzorců se jejich počet rovná stu. Práce s nimi není náročná, prostě si vyberte vhodný efekt a chytrým štětcem vyberete oblasti k úpravě. Vybraný efekt se v nich ihned projeví.

Nástroji prospívá vyhlazení a prolínání okrajů, díky nim se ztratí zubaté přechody.

Průvodci vždy pomohou

Adobe to se vstřícností myslí vážně a začátečníkům řadu úkonů ulehčuje prostřednictvím průvodců, které schoval rovněž do pravého postranního panelu. Můžete chtít rozostřit pozadí, aby vynikl objekt v popředí, nebo si pohrát s barvami, v každém případě tu na všechno najdete vhodného průvodce.

Většinou vám zobrazí ukázkový snímek, na kterém uvidíte, jak se změna obvykle projevuje. U složitějších akcí Adobe vytvořilo výuková videa. Názorná ukázka je, koneckonců, nejlepší. Původní snímek nemůžete nikdy zničit, všechny akce se dají vzít zpět. Navíc si vedle sebe snadno posadíte původní a nový obrázek. To abyste mohli snímky okamžitě porovnat a vyhodnotit kvalitu a vhodnost použitých efektů.

Photoshop Elements 10 znamená novou kapitolu pro texty. Aby náhodou nezevšedněly a nenudily, můžete je nyní navádět doslova kudy chcete. Vyznačíte jim sebe sebeklikatější cestu a texty se budou po obrazovce kroutit podle vašich představ. Adobe nachystala tři další možnosti, jak s textem pracovat. Buď mu vyznačíte zcela libovolnou cestu, nebo ho necháte kopírovat určitý tvar, případně výběr.

Ani práce s objekty nepatří k nejnáročnějším, prostě vyberete správný nástroj s textem, nakreslíte požadovaný objekt a pak na něj přesunete ukazatel. Ten se v několika okamžicích změní v indikátor psaní, což je povel pro vás.

Práce s tvarováním textu je de facto na vrcholu svých možností, přitom stále jednoduchá.

Více šablon pro každého

Výsledky svého snažení lze uložit také do populárních formátů JPG a PDF. Toť drobnost, která má zásadní dopad na celý produkt. PDF bude užitečné především, když si budete chtít výtvor přenést na jiný počítač a vytisknout. To se může hodit, když se pustíte do tvorby kalendáře nebo třeba koláže.

Znalci jistě vědí, že se s Photoshop Elements dá docela snadno vygenerovat album pro webové stránky. S fotoalby či jinými projekty si můžete dát spoustu práce, jako ostatně se vším. Adobe pro naše potěšení přidala pár šablon.

Premiere Elements: střižna pro každého

Premiere Elements: střižna pro každého

Předpokládám, že střihačů se mezi vámi najde méně, úpravy fotek jsou prostě častější. A novinek v Premiere Element 10 najdeme subjektivně také méně. Zvenčí opět nic moc nového neuvidíte, rychle tedy projděme věci, které stojí za zmínění.

Čeho si hned po spuštění nutně nevšimnete, je podpora exportního formátu AVCHD. Pokud se videem zabýváte, pravděpodobně jste si dávno vybrali formát, jenž vám sedí nejvíc. O YouTube již byla řeč, takže milovníci webových formátů si mohou zvolit tuto cestu. Můžete se také rozhodnout pro vypálení filmu na optický disk, protože ten můžete vzít všude s sebou. Volba leží na vašich bedrech.

Nemělo by zůstat bez povšimnutí, že lze nově vypalovat videa ve vysokém rozlišení na DVD místo na Blu-ray. Adobe zavětřilo. A zcela správně, protože kdo má kupovat drahé Blu-ray disky, když dévédéčka stojí pár korun? Za všechno ať prý děkujme AVCHD. Díky němu na obyčejné DVD vměstnáme HD filmy. A vaše domácí stříhací studio může pokračovat v levné režii.

Adobe myslelo na začátečníky i tentokrát, takže Premiere obsahuje přednastavené formáty pro běžné typy cílových zařízení.

Když už jsme u těch technických detailů, desátá řada jednoduché střižny podporuje 64bitovou edici Windows 7.

Video z obrázků

To ju ještě nebylo. U Adobe ne. Až bude zase někdo nadávat na statické snímky, umlčte ho akčním filmem složeným právě z obyčejných neměnných obrázků. Premiere ukazuje, že i takto se dá vytvořit koukatelný filmeček. Stačí pár fotek z dovolené a všudypřítomné automatické mechanismy se dokáží ve velké míře samostatně postarat o výsledek. Šablony se pak postarají o to, abyste před ostatními vypadali jako Spielberg.

Ovládací prvky jsou ořezané na nezbytné minimum, přesto můžete kombinovat a stříhat scény, přidávat přechody, vkládat zvuky a přibližovat důležité místa filmu. Zejména ono přibližování v rámci jednotlivých snímků má velký vliv na to, jak bude video poskládané ze statických obrázků vypadat. Díky digitálním kouzlům poměrně uvěřitelně rozpohybujete fotky. Výřezů může být na každém obrázku několik, u každého si nastavíte průběh a je hotovo.

S šablonami v Premiere odbudete kus práce v krátkém časovém úseku. Ať už aplikujete stylovou šablonu na film, nebo na nabídku DVD disků, za výsledek se nebudete muset stydět.

Obraz pomohou zkvalitnit nové filtry. Korekce barev nyní doplňuje širokou paletu efektů. Dříve jsme dokonce nemohli potlačovat vady obrazu pouze v určitých místech, takže s desítkou Premiere Elements může výrazně stoupnout obrazová kvalita vašich videí.

Malá rekapitulace

Po roce Adobe doplňuje hlavně základní funkce, to se týká především střižny videa. Nové možnosti ovlivnit kvalitu výsledného obrazu potěší, ale svým způsobem tu měly být dávno. Kromě takovýchto restíků si společnost se svými produkty pohrává, což pro změnu platí spíše pro grafický editor a knihovnu médií. Těsnější sociální integraci jsme museli čekat všichni, skoro se divím, že s ní firma vyrukovala tak pozdě.

Jubilejní desátá řada Elements nepřichází s ničím ohromně revoluční, ba právě naopak. Většina nových funkcí vás nadchne, byť jich není mnoho. Pokud jste se sadě dosud vyhýbali, s klidným svědomím vám ji doporučím. Vaše peněženka jistě snese zejména balení s Photoshopem i Premiere v jednom. Samostatně už cena programů tak výhodná není.

Přes relativně malý počet novinek dostanete především skvělý grafický editor a výborný organizátor multimédií. Videostřižna se ovládá o poznání komplikovaněji, základní funkce, po kterých baží cílová skupina běžných domácích střihačů, však v pohodě pokryje. Chválím ovládání a vstřícnost pro méně zkušené uživatele, zejména u Photoshopu.

Zkušební verzi Photoshop a Premiere Elements 10 stahujte z webu Adobe.

Ohodnoťte tento článek!