Photoshop dostal novou konkurenci pro Windows. Nadějné Affinity Photo stojí jen 1000 Kč

8

Jablíčkáři mohli od loňska používat nový povedený bitmapový editor Affinity Photo, který byl vítanou konkurencí pro drahý Photoshop nebo levný Pixelmator. Apple jej dokonce zvolil aplikací roku pro OS X. Teď vyšla důležitá aktualizace povyšující na verzi 1.5 a co je hlavní, aplikace je s ní konečně dostupná i pro Windows.

Affinity Photo 1.5 pro Windows
Affinity Photo 1.5 pro Windows

Od listopadu se uživatelé mohli zapojit do bezplatného betatestu (a stále mohou, instalátor je na oficiálním fóru), teď ale vyšla snad už odladěná verze, kterou chce společnost Serif prodávat. Za Affinity Photo si momentálně účtuje 40 dolarů/eur, tedy lehce přes 1000 Kč. Tato zaváděcí cena platí do 22. prosince, pak se zvýší na 50 dolarů/eur. Nakupovat můžete zde, platí se kartou nebo PayPalem. Serif už nabízí i Affinity Designer (vektorový editor) a příští rok uvede ještě Affinity Publisher.

Affinity Photo umí upravovat obrázky, tvořit nové i vyvolávat RAWy. V právě vydané verzi již podporuje i profily pro tisíce různých foťáků a objektivů, takže by se měly automaticky upravovat zkreslení, aberace apod. Na rozdíl od bezplatného Gimpu umí pracovat s vrstvami úprav (adjustments layers), podporuje 32bitové barvy a různé barevné prostory.

Obsahuje pokročilý nástroj pro skládání panoramat, HDR, 360° fotek a zvládá i focus stacking makro fotek. Podporuje hromadu filtrů, úpravu perspektivy, deformaci zkapalněním, retušování a má pokročilé možnosti výběrů. Dále nabízí dávkové zpracování, záznam a přehrávání maker a ukládá historii úprav s více než 8000 kroky. Umí také otevřít i ukládat formát PSD. Kompletní seznam funkcí najdete na této stránce. Je toho opravdu hodně.

 

Photoshop se asi díky zapojení do celého ekosystému Adobe Creative Cloud nemusí o budoucnost bát. Affinity ale budu vlastní ekosystém založený na levných licencích, nikoliv předplatném. Snažit se však bude muset především Corel, jehož PaintShop Pro dosud na Windows sloužil jako ona levná alternativa pro Adobe.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. Affinity není špatný ale nevím proč je srovnáváno právě s Photoshopem. Adobe dělá nástroje pro profíky, tomu odpovídá cena. Grafik na Affinity zpracuje obrázek ale co dál, potřebuje postcriptovou tiskárnu, Destiller a jiný tiskový nástroje. I kdyby dokončili náhradu InDesignu, pochybuji, že se na to vrhnou studia a tiskárny. Affinity čeká dlouhá cesta, šanci má u webdesignerů a amatérských fotografů, což je pro Adobe okrajová záležitost, nebo neznám nikoho, kdo by jim pro zábavu platil předplatný

  • Je rok 2016.
   U nás v práci (designérské studio) se grafiky tvoří hodně, ale už se toho tiskne minimum.

   Ještě před 5 lety chtěli všichni výtisky v hezkých vazbách a luxusních krabicích, dnes chce většina klientů jen data – a drtivá většina (odhaduju tak 95%) se jich na papír nikdy nepodívá.

   Naopak Photoshop má tolik prudících vlastností, že mu konkurence rozhodně akorát pomůže.

 2. Koupil jsem jej včera a dnes jsem požádal o vrácení peněz. Na Win. 7 Enterprise nešel nainstalovat a při pokusech o instalaci způsoboval neustále havarii systému (blue screen). Obchodní oddělení dnes odpovědělo, že peníze vrací na účet.