Photoshop slaví 25. narozeniny. Připomeňme si hlavní milníky

0

Internetem koluje takový vtipný graf, že s příchodem fotoaparátů klesl počet zázraků. Když se ale objevil Photoshop, křivka šla opět nahoru. Dnes je to přesně 25 let, co nejznámější grafický software začal měnit sny ve skutečnost. Během své dlouhé kariéry se stal i slovesem a synonymem pro úpravy a retušování. Něco podobného o sobě může říci jen vyhledávač Google.

Jak Photoshop vznikl? Úplně prvním impulsem byl zřejmě rok 1971, kdy autor programu Thomas Knoll dostal na své 11. narozeniny dálkoměrový foťák Argus. V 15 letech začal programovat. Počítačům a grafice se nakonec věnoval i na vysoké škole.

Mezitím jeho bratr John pracoval ve studiu Industrial Light and Magic, dnes nejznámější dílně na tvorbu vizuálních efektů. Ve firmě tehdy měli skener, kterým do počítače převedli obraz z filmového pásu, ten pak digitálně upravili a dostali zpět do analogové podoby. Tehdy si Thomas uvědomil, co chce dělat.

Už v roce 1987 vytvořil první bitmapový grafický editor Display, který tehdy pracoval jen v odstínech šedi. Spolu s bratrem Johnem začali přidávat nové funkce. V roce 1988 svůj software licencovali firmě Barneyscan, v roce 1989 pak i Adobe.

Ta jej v roce 1990 vydala jako Adobe Photoshop 1.0. Stále si však software pouze licencovala, jejím se stal až v roce 1995, kdy firmu od bratrů Knollových koupila. Thomas mimochodem dodnes v Adobe pracuje. Do verze CS4 vedl vývoj aplikace, od té doby pracuje na modulu Camera Raw.

Milníky Photoshopu

1990 – Vychází Photoshop 1.0 pro Macintosh. Jeho zdrojové kódy jsou k dispozici v muzeu Computer History.

1991 – Photoshop 2.0 se naučil rasterizovat EPS vektory, dostal podporu CMYK a nástroje cesta a pero.

1992 – V listopadu vychází Photoshop 2.5, který byl poprvé dostupný i pro Windows. Navíc se naučil pracovat s 16bitovými kanály a byl kromě disket distribuován i na CD.

1993 – Verze 2.5 vychází také pro operační systémy Solaris a IRIX.

 

1994 – Na podzim přichází Photoshop 3.0, který poprvé přinesl vrstvy. Užitečnost stoupla prudce nahoru, úpravy se nemusely aplikovat na originální obrázek.

1995 – Adobe kupuje firmu Photoshop od Thomase a Johna Knollových.

1996 – Photoshop 4.0 přináší vrstvy úprav (adjustment layers) a podporu maker (actions) pro automatizaci práce. Vychází také verze LE, ze které pak vznikl jednodušší editor Photoshop Elements.

1998 –  S Photoshopem 5.0 bylo možné zpětně upravovat text (do té doby se hned vložil jako rastr), přibylo magnetické laso a historie úprav.

Všechny ikonky Photoshopu
Všechny ikonky Photoshopu

1999 – Lehce vylepšený Photoshop 5.5 se naučil ukládat obrázky optimalizované pro web.

2000 – Photoshop 5.0 přinesl první větší redesign prvků, vektorové tvary, podporu různých prolnutí vrstev a filtr Zkapalnění/Liquify pro deformaci obrazu (oblíbený pro zeštíhlování modelek). Ořez už je samostatnou funkcí.

2002 – Vychází Photoshop 7.0 pro Windows, Mac OS Classic a také nový Mac OS X. Novinkou je retušovací štětec a záplata, plně vektorová pásma a v pozdější verzi 7.0.1 přibyl modul Camera RAW pro import „digitálních“ negativů.

2003 – Photoshop 8.0 dostal oficiální název CS (Creative Suite), protože vyšel spolu s dalšími kreativními aplikacemi. Novinkou jsou skupin vrstev, ochrana proti padělání bankovek, funkce pro srovnání barev s jiným obrázkem, filtr simulující rozostření objektivu a možnost úpravy světel a stínů. Přibyla podpora skriptovacích jazyků, souborů větších než 2 GB a 300 000 pixelů na šířku i výšku. Uživatel mohl nastavit vlastní klávesové zkratky a program bylo kvůli pirátství potřebova registrovat přes internet.

2005 – Nový Photoshop CS2 se díky funkci Úběžný bod (Vanishing point) naučil upravovat a transformovat části obrazu se zachováním původní perspektivy. Přibyl filtr opravující optické chyby objektivů, bodový retušovací štětec, oprava červených očí a podpora 32bitových obrázků. Díky tzv. inteligentním objektům lze mnohonásobně transformovat objekty, aniž by došlo ke ztrátě informace. Po zmenšení a následném zvětšení části obrazu zůstaly zachovány původní detaily.

2007 – Photoshop CS3 byl optimalizovaný pro OS X s procesory Intel a také Windows Vista. Změnilo se uživatelské rozhraní a Adobe zrychlilo start aplikace. CS3 přinesl nástroje pro tvorbu mobilní grafiky, užitečný rychlý výběr a chytré filtry, které lze dodatečně (de)aktivovat stejně jako vrstvy. Dále přibylo automatické zarovnání a prolnutí, lepší možnosti úprav křivek, převodu do černobílé. Vychází i speciální verze CS3 Extended s podporou 3D grafiky a videa.

Takhle se za 25 let změnil panel nástrojů
Takhle se za 25 let změnil panel nástrojů 

2008 – Verze CS4 byla konečně vydána i v 64bitové verzi (pro Vista) a podporuje hardwarovou akceleraci. Adobe zrychlilo posun a zoomování obrazu. Vrstvy úprav a masky dostaly zvláštní panel. Bylo možné skládat 360° panoramata. Na 3D objekty šlo kreslit. Důležitou novinkou je funkce Velikost podle obsahu. Roztáhne nebo stlačí obrázek, zatímco důležitý objekt zůstane prakticky bez deformace.

2010 – Photoshop CS5 už podporuje také 64b systém OS X a celkově byl dost zrychlený. Adobe zjednodušilo nástroj pro tónování HDR snímků, přibyla automatická korekce chyb objektivů. S funkcí Pokřivení loutky bylo možné lépe deformovat výběr. Hlavní hvězdou je funkce pro vyplnění výběru, která dokáže inteligentně smazat objekty z obrazu a chybějící část dopočítat podle okolí.

2011 – Adobe poprvé přichází s předplaceným modelem. Photoshop si už grafici nemusí jednorázově kupovat, ale každý měsíc si jej mohou předplácet s tím, že vždy dostanou ke stažení nejnovější verzi aplikace. Photoshop CS5.1 navíc uměl k ovládání využít tablety a smartphony (například pro míchání barev).

2012 – Uživatelské prostředí Photoshopu CS6 se převléklo do tmavých barev. Adobe vyleepšilo téměř všechny nástroje, z těch nových přibyl výběr rozsahu barev či filtry pro simulaci posunu objektivu (tilt shift) či změny clony. Nejužitečnější novinkou je pravděpodobně automatické ukládání na pozadí, takže po pádu aplikace není vše ztraceno. Poslední Photoshop, který lze koupit samostatně a bez předplatného.

2013 – Mizí název Creative Suite a nastupuje Creative Cloud. Photoshop CC (jinak také 14.0) přináší plné propojení s cloudovými službami Adobe. Mezi novinky patří chytré zostření a převzorkování. Photoshop také dostal nástroj pro redukci rozostření vinou roztřeseného foťáku a upravitelné zaoblené obdélníkové výběry.

2014 – Loňský Photoshop CC 2014 podporuje 3D tiskárny a export 3D modelů do galerie Sketchfab. Přibyla maska zaostření, propojené inteligentní objekty a pokřivení perspektivy. Konečně lze vyhledávat písma. Photoshop je už vylepšován několikrát ročně. Loni dostal čtyři velké aktualizační balíčky.

Zdroj: Adobe (1, 2, 3), Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!