Programovací jazyk PHP slaví 25 let. Používá jej 80 % webových stránek i Facebook

2
PHP programátor
PHP programátor
-
Zdroj: Getty

Někteří programátoři by možná rozporovali hned první větu s tím, že jde spíše o skriptovací jazyk a není kompilovaný. Nicméně je velmi rozšířený hlavně u webových aplikací a je v něm napsána například i Wikipedie. Částečně i Facebook, který jej až na výstup překládá do C++.

Jeho první vydání bylo 8. června 1995 a za autora je považován Rasmus Lerdorf, programátor narozený v Grónsku. PHP vytvořil původně pro počítání návštěv svého webu už o rok dříve a napsal jej v jazyce C (ten má letos již 48 let). Odtud zřejmě zkratka Personal Home Page. Později přibyly i možnosti databází. Nejznámější jsou MySQL ši PostgreSQL.

Kdo se chtěl naučit programovat jen tak trochu, aby si zvládl napsat vlastní webovou aplikaci, sáhl často právě po PHP. A nejen po něm – pro kompletní funkčnost byl potřeba i webový server a databáze, z čehož vznikla zkratka LAMP (Linux, Apache, MySQL a PHP).

Programujete v PHP

Vývojáři desktopových aplikací o PHP možná ani nezavadí, ale ti weboví mají jiný názor. Podle statistiky používá téměř 80 % webových stránek na internetu právě PHP. Na PHP vznikla řada frameworků pro zjednodušení práce, velmi populární je například Nette od českého programátora Davida Grudla.

zdroj: PHP

Programovací jazyk PHP slaví 25 let. Používá jej 80 % webových stránek i Facebook
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Poslední dobou v každém článku co čtu chybná informace. Facebook běží na vlastním forku PHP zvaném HHVM a NENÍ překládán do C++. HHVM má JIT, který překládá do byte-codu (LLVM) a ten přímo na instrukce CPU jako to dělá třeba C++ kompiler. Přes C++ to ale vůbec neteče. A dokonce si stačí přečíst přímo větu na homepage https://hhvm.com/:
    „Rather than directly interpret or compile source code directly to C++, HHVM compiles Hack into an intermediate bytecode. This bytecode is then translated into x64 machine code dynamically at runtime by a just-in-time (JIT) compiler.“
    Mimo jiné PHP 8.0, které bude mít první alphu za pár dní, dělá první krok k tomu aby to mělo stejně – zavádí JIT.