Piixl Jetpack: desková konzole Steam Machine, kterou schováte za televizi

0

Letos nabyly konkrétních obrysů plány společnosti Valve nahradit herní konzole herními PC, uzpůsobenými pro ovládání gamepadem a hraní v obývacím pokoji a na televizní obrazovce. Takzvané Steam Machines má nabízet mnoho různých výrobců. Zajímavým modelem přispěje firma londýnská firma Piixl – jde o počítač Jetpack, určený k instalaci za televizní obrazovku (na držák typu VESA), kde v typickém obýváku bývá docela dost místa. Ačkoliv je formát jeho skříně zcela nestandardní, dovnitř se instalují úplně normální komponenty, což znamená možnost snadné opravy a upgradu.

Jetpack navazuje na podobné PC označené Edgecenter, o němž jste možná již slyšeli. Nová verze tohoto stroje se sveze na konzolové iniciativě firmy Valve, výrobce totiž Jetpack bude nabízet s linuxovým operačním systémem SteamOS a zřejmě i se speciálním ovladačem od Valve. Výhodou Jetpacku by mohlo být, že díky své koncepci nemusí příliš šetřit místem a může tak nabídnout lepší možnosti rozšíření a často asi i chlazení, než spíše kompaktní prototypy Valvu či model firmy iBuyPower.

Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi
Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi

Uvnitř je Jetpack v podstatě počítačovou skříní v běžném slova smyslu. Lze do něj osadit několik pevných disků a také optickou mechaniku (pochopitelně vertikálně). V rohu je pozice pro základní desku typu mini-ITX, jejíž zadní panel je nasměrován ven na hranu počítače, takže jsou všechny porty dostupné. Pod základní deskou je pozice na dvouslotovou grafickou kartu, která se instaluje naplocho do riseru, aby se zachoval relativně tenký profil celku. Podle fotografií by ve skříni mělo být dost místa i na skutečně dlouhou lopatu. K chlazení CPU bude nicméně nutno použít nějaký velmi nízký chladič. Přímo nad jeho pozicí má skříň rozměrnou perforaci, takže by se možná dalo zkonstruovat i nějaké pasivní řešení, využívající toliko průtok vzduchu.

Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi
Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi

Skříň má co do možností uchlazení údajně zvládat i highendové grafiky, ačkoliv se do ní podle všeho nevejde tříslotový chladič. Dle výrobce by měla zvládnout celkem až teplo z komponent o spotřebě až 500 W. Použité radiální ventilátory jsou údajně tiché (prý jsou vyrobené na míru); osobně bych se ale bál toho v napájecím zdroji. Jetpack totiž používá plochý typ určený do bladerserverů. Jeho výfuk ale obstarává 40mm ventilátor, který při větším tahu asi bude slušně hlučný. Kdo měl nějaký na staré grafické kartě nebo čipové sadě základní desky, mi asi dá za pravdu.

 

Konektory a další obslužné prvky jsou po levé i pravé straně. To by normálně mohlo dělat problémy u větších televizí, jenže Jetpack na to má zajímavou obezličku. Šasi je modulární, a lze jej po zabudovaných kolejničkách „roztáhnout“ až na délku 170 cm, aby byly obě sady konektorů přístupné (obě sekce propojuje kabel).

Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi
Piixl Jetpack, počítač/konzole Steam Machine určená k instalaci za televizi

PiixL Jetpack by měl být zájemcům dostupný v prvním kvartále příštího roku (snad dokonce už v lednu/januári). Je samozřejmě otázka, zda se dostane i do české distribuce. Výrobcem je nicméně britská společnost, takže případná objednávka ze zahraničí nebude v rámci Evropské Unie tak problematická. Co ale asi problematické bude, je cena. Edgecenter se při uvedení prodával za ceny od dvou do osmi tisíc liber, což asi našince moc neosloví. Edgecenter se nabízel osazený různým hardwarem; uvidíme, zda Jetpack třeba nebude k máni i jako holá skříň.

Zdroje: Piixl, The Inquirer

Ohodnoťte tento článek!