Instapaper se po dvou letech odtrhl od Pinterestu. V EU stále nefunguje

Dvouleté partnerství nevyšlo. Pinterest prodává Instapaper tvůrčímu týmu, který by měl pokračovat v rozvíjení služby na nezávislé půdě.

0
Instapaper
Instapaper

Instapaper patří ke známějším službám, jež vám umožní číst články v pohodlném formátu dle vlastních preferencí. Navíc si v něm můžete budovat svou osobní databázi zajímavých textů. Službu v srpnu 2016 koupil Pinterest, jenže si s ní zřejmě nevěděl rady. Na podzim roku 2016 byly pod novým vlastníkem placené funkce uvolněny zdarma, díky čemuž se Instapaper stal velice zajímavým ve srovnání s konkurencí.

Když už jsme u toho, pravděpodobně známější Pocket v únoru 2017 koupila pro změnu Mozilla. Ale zpátky k první jmenované službě pro pohodlné čtení a ukládání článků. Instapaper svou obnovenou nezávislost oznámil 16. července 2018. Přechází tak z Pinterestu pod nově založenou firmu Instant Paper, kterou vlastní a řídí stejní lidé, jací na službě pracovali od roku 2013, kdy byla svým zakladatelem prodána investorskému podniku Betaworks.

Instapaper zatím nefunguje v zemích Evropské unie
Instapaper zatím nefunguje v zemích Evropské unie

Ten se na tři roky stal jejím vlastníkem. Zatímco Betaworks aktivně proměňoval Instapaper tak, aby byl finančně soběstačný, Pinterest šel aspoň zdánlivě opačnou cestou. Před provedením transakce si Instapaper ponechává 21denní lhůtu, během které chce všechny uživatelky a uživatele informovat o situaci a nechat jim tak případně prostor pro zrušení účtů, kdyby se někoho změna vlastnictví negativně dotkla.

Otcem Instapaperu je Marco Arment, který službu založil v roce 2008.

Důvod rozchodu není známý

Tvůrčí tým dále pouze uvádí, že se samotnou službou by se nic dít nemělo, takže by měla fungovat stejně jako doposud. Důvody odtržení od Pinterestu však v oznámení nekomentuje. Pokud Pinterest hledal jiný zdroj příjmů, tak ho v Instapaperu nejspíš nenašel.

Poslední a pro nás velice důležitá poznámka zní, že Instapaper na území Evropské unie nefunguje od květnového zavedení GDPR. K obnovení provozu dojde, datum ale stanovené nebylo. Proč se služba začas nepřizpůsobila? O zavedení GDRP se vědělo dostatečně dlouho dopředu.

V tomto bodě mohu jen vařit z vody. Je možné, že už se Pinterest o službu nezajímal, takže případné spory s tvůrčím týmem vyústily v odtržení Instapaperu. Doufejme, že nově nabytá nezavilost tým motivuje v tom, aby nedostupnost služby v zemích EU rychle vyřešil.

Instapaper se po dvou letech odtrhl od Pinterestu. V EU stále nefunguje
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů